Zlatovna Zlato Zprávy Krimi

Strany chtějí jednat o názvu partnerství místo manželství pro všechny

Praha 6. února (ČTK) - TOP 09 je ochotná při projednávání manželství pro všechny podpořit pozměňovací návrh, který předpokládá, že by stejnopohlavní páry nevstupovaly do manželství, ale do partnerství, ovšem se všemi právy a povinnostmi, jako mají manželé. Na tiskové konferenci před začátkem jednání Sněmovny to dnes řekla předsedkyně strany a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Ideální variantou je podle ní prosazení návrhu zákona tak, jak je předložen. Změna názvu je pro TOP 09 jediný možný ústupek, uvedla. Také Piráti a Starostové a nezávislí (STAN) chtějí jednat o možné změně názvu. SPD bude hlasovat proti manželství pro všechny, klub ANO se bude o tématu radit až před samotným hlasováním. Sňatky lidí stejného pohlaví na celostátní úrovni nyní umožňuje ve světě 35 zemí, z toho 15 v EU. Další země umožňují registrované partnerství osob stejného pohlaví, ČR ho uzákonila v červenci 2006. Komunita homosexuálů, bisexuálů a transgenderových lidí považuje registrované partnerství za nedostatečné. Druhé čtení poslanecké novely o uzákonění manželství i pro lidi stejného pohlaví se plánuje na středeční odpoledne. "Je nesmírně důležité, abychom narovnali práva všech," uvedla Pekarová Adamová. Strana podle ní dále usiluje o sjednocení práv včetně názvu. "Pokud bychom nevnímali realitu debaty, mohlo by nastat, že se v tomto volebním období neposuneme dál," poznamenala. Proto je podle ní TOP 09 ochotna podpořit pozměňovací návrh, který pro stejnopohlavní páry zavádí název partnerství, ale se všemi právy a povinnostmi jako mají manželé. "Je to jediný ústupek, kterého jsme ochotni," dodala. Ústupek z názvu je podle ní jedinou možností jak posouvat tento zákon dál do třetího čtení. Pekarová Adamová také požádala poslance, aby se v debatě drželi faktů a slušného chování a vyjadřování. Piráti chtějí dospět k plnohodnotnému manželství pro všechny, jako mezikrok jsou připraveni ke kompromisu v názvu, uvedla místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti). Narovnání práv a povinností pro stejnopohlavní páry je podle ní něco, co nic nestojí, nikomu to neuškodí a mnohým pomůže. Také hnutí STAN se chce bavit o případné změně názvu na partnerství. Co se týče práv, není hnutí ochotné ustoupit, uvedl poslanec za stranu Josef Bernard. SPD bude hlasovat proti manželství pro všechny, uvedl předseda poslaneckého klubu strany Radim Fiala. Oznámil také, že SPD bude s tématem pomáhat senátorka Daniela Kovářová (nezávislá) jako nezávislá expertka. ANO se bude o tématu radit až před samotným hlasováním, ve druhém čtení si jeho poslanci chtějí vyslechnout obhajobu a argumentaci k pozměňovacím návrhům, řekla předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová. Předpokládá, že pokud budou změny dostatečné, mohla by být ve straně většinová podpora modifikovaného návrhu, nebude se jednat o manželství.
Klíčová slova - ČR - sněmovna - TOP 09 - zákon - menšiny - kluby - homosexuálové -
Sňatky lidí stejného pohlaví na celostátní úrovni nyní umožňuje ve světě 35 zemí. Zatím poslední zemí, kde začala platit možnost sňatků lidí stejného pohlaví, se letos v lednu stalo Estonsko. V celé Evropě je těchto států 20, většina z nich umožňuje i adopci dětí homosexuálními páry. Jako první umožnilo sňatky homosexuálních párů v roce 2001 Nizozemsko. Od té doby uzákonily stejnopohlavní sňatky další evropské země: Belgie, Španělsko, Norsko, Švédsko, Portugalsko, Island, Dánsko, Francie, Británie, Lucembursko, Irsko, Finsko, Německo, Malta, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Andorra a Estonsko. Další země umožňují registrované partnerství osob stejného pohlaví, první z nich se v roce 1989 stalo Dánsko. sou ptd ped mha
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol) - Politika domácí (pod) - Kriminalita a právo (zak) - Sociální problematika (sop). ID zprávy: T2024020604584|508807. Vydána 06.02.2024 14:45:11. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Strany chtějí jednat o názvu partnerství místo manželství pro všechny


Čínské akcie prudce zpevnily, spekuluje se o chystané vládní pomoci trhům
V roce 2016 tvořila kyberkriminalita dvě procenta trestné činnosti, loni 11 pct
Osobnosti vyzvaly ke změně postoje politiků ke konfliktu na Blízkém východě
Komora: Obchod ČR a Německa loni klesl o dvě procenta na 2,83 bilionu Kč
Analytici: Loňský propad stavební produkce je odrazem stavu české ekonomiky

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.