Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Síň Christie's připravuje do aukce van Goghův akvarel ze sbírky ropného magnáta

New York 16. října 2021 (ČTK) - Aukční síň Christie's na své listopadové dražbě v New Yorku nabídne akvarel Vincenta van Gogha s názvem Snopy obilí. Dílo, které znalci označují za jednu z nejlepších van Goghových prací na papíře, by se mohlo prodat až za 20 milionů dolarů (437 milionů korun), napsala agentura AP. Akvarel z roku 1888 pochází ze sbírky texaského ropného magnáta Edwina Coxe, který zemřel loni ve věku 99 let. Původně patřilo mimo jiné rodině Rothschildů a za války je ukradli nacisté.
Podle Christie's se podařilo akvarel dostat do dražby díky dohodě mezi dědici texaského majitele a dědici dvou židovských sběratelů umění, jejichž předci akvarel vlastnili před druhou světovou válkou. Aukce se bude konat 11. listopadu a nabídne další díla z Coxovy sbírky. Akvarel zachycuje vysoké snopy slámy nad lidmi pracujícími na poli za slunečného dne. Roku 1913 jej koupil průmyslník Max Meirowsky, který před nacisty utekl v roce 1938 do Amsterodamu. Svěřil ho pařížskému obchodníkovi s uměním a ten akvarel prodal příslušnici bankéřské rodiny Rothschildů Alexandrine de Rothschildové. Ta na začátku druhé světové války utekla do Švýcarska a její uměleckou sbírku zahrnující akvarel zkonfiskovali nacisté.
Klíčová slova - USA - výtvarné - aukce - van Gogh -
Kde dílo bylo po válce, není jasné, ví se, že roku 1979 jej Cox koupil v newyorské Wildensteinově galerii. Giovanna Bertazzoniová, která je v Christie's zástupkyní ředitele pro umění 20. a 21. století, považuje akvarel za nejpůsobivější van Goghovo dílo na papíře, jaké se kdy na trhu objevilo. "Bere to všechno dech - námět, výborný stav kvaše, síla perokresby, typické šrafování a vlnění znázorňující krajinu i ambiciózní kompozice," řekla Bertazzoniová. sva mka - sdílejte článek
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2021101602084|501330. Vydána 16.10.2021 12:12:58. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Cambridgeská univerzita vrátí Nigérii historickou bronzovou sochu kohouta
Budou se dražit diamantové náramky Marie Antoinetty, cena asi bude astronomická
Podezřelý z útoku lukem a šípy v Norsku jde do vazby, bude na psychiatrii
V Uherském Hradišti odhalili desku věnovanou památce malíře Joži Uprky
Bance Goldman Sachs prudce vzrostl čtvrtletní zisk, překonal očekávání

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
NEAKTIVNÍ COOKIES Vypnuté cookies nám nedovolují ladit tyto stránky dle vašich preferencí. Jejich aktivací nám umožníte lépe pečovat o vaše pohodlí. Více o cookies.
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.