Síň Christie's připravuje do aukce van Goghův akvarel ze sbírky ropného magnáta
New York 16. října 2021 (ČTK) - Aukční síň Christie's na své listopadové dražbě v New Yorku nabídne akvarel Vincenta van Gogha s názvem Snopy obilí. Dílo, které znalci označují za jednu z nejlepších van Goghových prací na papíře, by se mohlo prodat až za 20 milionů dolarů (437 milionů korun), napsala agentura AP.
Akvarel z roku 1888 pochází ze sbírky texaského ropného magnáta Edwina Coxe, který zemřel loni ve věku 99 let. Původně patřilo mimo jiné rodině Rothschildů a za války je ukradli nacisté.
Podle Christie's se podařilo akvarel dostat do dražby díky dohodě mezi dědici texaského majitele a dědici dvou židovských sběratelů umění, jejichž předci akvarel vlastnili před druhou světovou válkou. Aukce se bude konat 11. listopadu a nabídne další díla z Coxovy sbírky.
Akvarel zachycuje vysoké snopy slámy nad lidmi pracujícími na poli za slunečného dne. Roku 1913 jej koupil průmyslník Max Meirowsky, který před nacisty utekl v roce 1938 do Amsterodamu. Svěřil ho pařížskému obchodníkovi s uměním a ten akvarel prodal příslušnici bankéřské rodiny Rothschildů Alexandrine de Rothschildové. Ta na začátku druhé světové války utekla do Švýcarska a její uměleckou sbírku zahrnující akvarel zkonfiskovali nacisté.
Kde dílo bylo po válce, není jasné, ví se, že roku 1979 jej Cox koupil v newyorské Wildensteinově galerii.
Giovanna Bertazzoniová, která je v Christie's zástupkyní ředitele pro umění 20. a 21. století, považuje akvarel za nejpůsobivější van Goghovo dílo na papíře, jaké se kdy na trhu objevilo. "Bere to všechno dech - námět, výborný stav kvaše, síla perokresby, typické šrafování a vlnění znázorňující krajinu i ambiciózní kompozice," řekla Bertazzoniová.
sva mka - sdílejte článek
Následuje: Cambridgeská univerzita vrátí Nigérii historickou bronzovou sochu kohouta
Londýn 16. října (ČTK) - Britská Cambridgeská univerzita vrátí Nigérii bronzovou sochu kohouta, která je součástí sbírky artefaktů známých jako beninské bronzy. Slavnostní předání proběhne na půdě univerzity 27. října, píše BBC. Jedna z kolejí univerzity, Jesus College, sochu dostala v roce 1905. Kohout je také symbolem této koleje, má ho také ve znaku. Po protestu studentů, že je socha symbolem koloniálních postojů, ji vedení školy v roce 2016 stáhlo z expozice. Kolej ustavila etickou komisi, která rozhodla o dalším osudu bronzového kohouta a v roce 2019 oznámila navrácení. (pokračování...)
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva 'Síň Christie's připravuje do aukce van Goghův akvarel ze sbírky ropného magnáta' je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2021101602084|501330. Vydána 16.10.2021 12:12:58. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.