Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Do éry náramkových "digitálek" se vrátí návštěvníci Technického muzea v Brně

Brno 3. března 2023 (ČTK) - Do éry náramkových "digitálek" se vrátí návštěvníci Technického muzea v Brně. Komorní výstavu tvoří sbírka Libora Hovorky, kterou muzeum získalo do svého fondu v roce 2020. V Česku je svým rozsahem ojedinělá. Ukazuje náramkové hodinky s elektrickým a elektronickým pohonem, s quartzovým oscilátorem, řízené dálkovým signálem, využívající digitální ukazatele času i tradiční ciferník a ručičky. Výstava potrvá od 7. března do 6. června, informovala mluvčí muzea Šárka Motalová. Technické muzeum má ve sbírce hodin 572 exponátů, z čehož asi polovinu tvoří právě digitálky. "Ucelená sbírka kromě samotných výrobků obsahuje i příslušné prameny a literaturu, technickou a výrobní dokumentaci včetně propagačních tiskovin," uvedl kurátor Petr Nekuža. Objev, který klasickým mechanickým časoměrům přinesl konkurenci v podobě strojku na baterii, připisují odborníci Warrenu Marissonovi. V roce 1927 vyvinul v Bellových laboratořích ve Spojených státech první quartzové hodiny využívající blok krystalu stimulovaný elektrickým proudem. "Zlatou érou digitálek jsou 50. až 90. léta 20. století. Potom se dostávají do výroby již hodinky řízené rádiovým signálem s absolutní přesností," řekl Nekuža. Sběratel Hovorka s Technickým muzeem Brno dlouhodobě spolupracuje. Podílel se na tvorbě dvou publikací věnovaných značce Prim i na velké výstavě "primek" v Brně. Sbíral také elektrické a elektronické hodinky z mnoha zemí. Výstava tak poskytuje přehled o celosvětovém vývoji. "Návštěvníci mohou obdivovat například unikátní hodinky Hamilton Electric vyrobené v roce 1957 v USA, jež patří k analogovým setrvačkovým hodinkám s kontaktním spínáním a pohyblivou cívkou. Dalším výjimečným exponátem jsou hodinky Bulova Accutron z roku 1962, které používají jako časoměrný prvek ladičku napájenou obvodem elektrického oscilátoru s jedním tranzistorem," uvedl Nekuža.
Klíčová slova - ČR - zajímavosti - stroje - muzea - hodinky - Brno -
Pozoruhodné jsou podle kurátora i jedny z prvních hodinek využívajících solární energii z roku 1974. Zájemci se mohou těšit rovněž na sbírku náramkových hodinek s LCD displejem od výrobců Texas Instruments, Seiko, Omega či Longines a na nejmladší kategorii digitálek – rádiem řízené hodinky. tmd kš - sdílejte článek
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva 'Do éry náramkových "digitálek" se vrátí návštěvníci Technického muzea v Brně' je zařazena do kategorií Magazínový servis (mag) - Strojírenství (str) - Kultura (kul). ID zprávy: T2023030302250|505210. Vydána 03.03.2023 14:47:03. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Do éry náramkových "digitálek" se vrátí návštěvníci Technického muzea v Brně


Kvůli kopání vltavínů je do některých lesů u Trhových Svinů zakázán vstup
Česká ekonomika se v loňském čtvrtém čtvrtletí dostala do recese
Národní muzeum loni přivítalo přes milion návštěvníků, chystá pět velkých výstav
Cambridgeská univerzita vrátí do Austrálie oštěpy domorodců odvezené Cookem
V roce 2035 může mít nadváhu či obezitu 51 procent lidí na světě, varují experti

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.