+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

V brtnické sýpce se modernizují první expozice, i během prací je přístupná

 ČR památky Brtnice
Expozice šicích strojů v Regionálním muzeu Horního Pooslaví, které v současnosti dokončuje a modernizuje poslední expozice řemesel v prostorách historické sýpky, 9. srpna 2023, Brtnice, Jihlavsko. Kredit: ČTK / Pavlíček Luboš
Brtnice (Jihlavsko) 11. srpna (ČTK) - Regionální muzeum Horního Pooslaví (RMHP), které od letošního roku zajišťuje chod historické sýpky v Brtnici na Jihlavsku, chce postupně modernizovat její řemeslné expozice. Nyní pracuje na části věnované pekařství a perníkářství. V patře sýpky vznikne vestavba dílny a bytu pekaře přibližně ze 30. let minulého století. Doplněná bude i kamny, která stávala v brněnské domácnosti, ale jejich majitelé pocházeli z Brtnice. I během prací je sýpka přístupná. ČTK to za RMHP řekl Jiří Niesyt. „Potřebujeme vytvořit jakýsi uzavřený celek, kde nebude návštěvníka rušit okolí, bude se moci soustředit jen na konkrétní prostor, kde jsou vystaveny jednotlivé předměty tak, aby se dokázal vcítit, vžít do procesu výroby jednotlivých produktů. Chceme expozici také doplnit jak zvukovou kulisou, tak třeba i dotykovým tabletem, kde si bude moci dohledat další informace,“ řekl Niesyt. Cílem je podle něho mít expozice přitažlivé pro návštěvníky a se srozumitelně podávanými informacemi. Za rok bude muzeum modernizovat expozici věnovanou zpracovávání kůží a ševcovství. Vystaví v ní i stroje s transmisním pohonem na činění kůží z konce 19. století, které byly ještě donedávna v provozu v místní kožařské firmě. Nová pekařská dílna vyjde na více než 100.000 korun, hrazená je s přispěním města. Dokončená by měla být před Dny evropského dědictví, které budou v září. Vedle pekařství se expozice v sýpce, která je v majetku města, věnuje také včelařství, truhlářství, jirchářství, tkalcovství, soukenictví, ševcovství, perleťářství a špičkařství, které vyrábělo z perleti a dalších materiálů kuřácké potřeby včetně cigaretových špiček. „Výroba kuřáckých potřeb byla v Brtnici hojně zastoupená a kuřácké zboží putovalo z Brtnice do celého světa,“ řekl Niesyt. Do části věnované tkalcovství se podařilo získat dochovaný stav, který ale pochází z Podkrkonoší. „To řemeslo už u nás vymizelo kolem poloviny 19. století, tím pádem se veškeré zpracovatelské nástroje během těch 150 let většinou vytratily. Typologicky je ale jedno, jestli máme stroj z Vysočiny nebo odjinud,“ řekl Niesyt. Zajímavostí v expozici je i programovatelný mechanický tkalcovský stav. „Jedná se v podstatně o počítač z konce 18. století,“ řekl Niesyt. Programování na tkaní různých struktur látek zajišťovala soustava děrných štítků.
Klíčová slova - ČR - památky - Brtnice -
Původní jednoduchá expozice vznikla v sýpce ve spolupráci města, RMHP a Muzea Vysočiny Třebíč. Do letoška byla přístupná jen příležitostně. Pravidelné prohlídky začaly v červnu. V červenci a srpnu jsou denně kromě pondělí od 9:00 do 17:00. Komentované prohlídky se konají každou hodinu a trvají asi 75 minut. Spolu s řemesly si mohou návštěvníci v sýpce prohlédnout výstavu Brtnické kovadliny, kterou tvoří kované plastiky vznikající na brtnickém bienále uměleckého kovářství. K vidění je také sbírka šlapacích šicích strojů, kterou shromáždil již zesnulý sběratel Miloš Pokorný. Jeho rodina sbírku věnovala městu. vkr kš
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2023081103920|506759. Vydána 11.08.2023 13:51:49. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.