+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Violoncellový koncert Antonína Dvořáka dnes otevřel festival Dvořákova Praha

 ČR hudba festival Dvořákova_Praha
Anastasia Kobekina. Koncert orchestru curyšské Tonhalle pod taktovkou Paavo Järviho a violoncellistky Anastasie Kobekiny zahájil mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha, 7.září 2023, Rudolfinum. Kredit: ČTK / Šulová Kateřina
Praha 7. září (ČTK) - Violoncellovým koncertem h moll Antonína Dvořáka v podání Anastasie Kobekinové začal dnes večer v pražském Rudolfinu mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha. Ruskou interpretku doprovodil orchestr Tonhalle a jeho šéfdirigent Paavo Järvi, kteří v druhé části večera zahráli Dvořákovu Novosvětskou symfonii. Po skončení koncertu návštěvníky čekala prezentace audiovizuální instalace Dvořák Dreams turecko-amerického tvůrce Refika Anadola. Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll Kobekinová odehrála na violoncello Antonia Stradivariho z roku 1698. Za svůj výkon si vysloužila dlouhotrvající potlesk, který pokračoval i po rozsvícení světel oznamujících přestávku. Ruská umělkyně vystudovala ve Francii a v Německu, kde v současné době také žije. Po únoru 2022 se opakovaně veřejně distancovala od ruské agrese na Ukrajině. Koncert pro violoncello a orchestr h moll Dvořák zkomponoval v letech 1894 až 1895. Ještě několik dní před zahájením práce váhal, zda jako sólový nástroj zvolí violoncello, housle nebo klavír. Koncert byl poprvé uveden 19. března 1896 v Londýně a záhy se stal se součástí repertoáru světových violoncellistů. Po pauze byla na programu dnešního koncertu slavná Novosvětská symfonie. Jedná se mimo jiné o první skladbu, která zazněla po přistání amerických kosmonautů na Měsíci. Je výsledkem autorova ohromení Spojenými státy, kam zavítal v roce 1892. 'Je to příležitost vyjádřit vlastní názor na tuto skladbu a její obsah,' uvedl k uvedení Dvořákova díla šéfdirigent orchestru Tonhalle Järvi. 'Je sice dobré rozumět české hudební tradici, ale také je důležité rozkrýt rozmanitost té skladby. Obdivujeme Kubelíkovy nahrávky, ale existují i nahrávky s jinými dirigenty, například s Bernsteinem. A máte-li estonského dirigenta, který vede švýcarský orchestr, pak to bude jiná Novosvětská. To je normální. A také okouzlující,' dodal. Při odchodu z Rudolfina čekalo na návštěvníky koncertu překvapení v podobě prezentace audiovizuální instalace Dvořák Dreams (Dvořákovy sny) turecko-amerického digitálního tvůrce Refika Anadola. Před Rudolfinem bude pro veřejnost umístěna od 8. do 13. září. K vytvoření velkoplošného díla autor čerpal z hudby i z informací z Dvořákova života za pomoci umělé inteligence. Podle organizátorů se jedná se o 1,5 milionu obrazových dat a několik desítek hodin hudby. Po skončení výstavy v Praze se Dvořákovy sny i další díla z kolekce iniciativy 0xCollection vydají na světové turné.
Klíčová slova - ČR - hudba - festival - Dvořákova Praha -
Letošní ročník festivalu, který potrvá do 25. září, je holdem nejen skladateli Dvořákovi, ale i Johannesu Brahmsovi, od jehož narození letos v květnu uplyne 190 let. Nejpevněji se díla obou komponistů propojí 13. září na koncertu Vídeňských filharmoniků, kde zazní nejprve Brahmsův Druhý klavírní koncert se sólistou Igorem Levitem a poté Dvořákova Osmá symfonie. jir dto
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2023090708258|507044. Vydána 07.09.2023 23:16:42. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
Akcie Applu druhý den klesají kvůli omezení v Číně, propad se blíží 200 mld. USD
Umělkyně na výstavě v Praze ukazuje, jak chová ovce a zpracovává jejich vlnu
Výstava v Plzni ukazuje staré mince, medaile, odznaky či psí známky
Microsoft: Čína se pomocí AI a falešných účtů snaží ovlivňovat americké voliče
ČNB spustí registr, který umožní posílat peníze na telefonní číslo

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.