+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Stovky lidí navštívily dnes památky na jihu Čech při Dnu evropského dědictví

 ČR památky Jihočeský
Státní zámek Hluboká nad Vltavou zpřístupnil při akci Dny evropského dědictví historickou zámeckou vodárnu na břehu řeky Vltavy, 16. září 2023. Kredit: ČTK / Pancer Václav
Hluboká nad Vltavou (Českobudějovicko ) 16. září (ČTK) - Několik stovek lidí navštívilo dnes památky na jihu Čech při příležitosti Dnů evropského dědictví. Například zámek Hluboká nad Vltavou zpřístupnil při akci historickou zámeckou vodárnu na břehu řeky Vltavy. ČTK to řekla mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová. "Vzhledem k příznivému počasí nebyl zájem tak vysoký. Přece jen lidé spíš chtěli trávit čas venku, nebo se také konaly různé jiné akce," uvedla Slabová. Hrad Landštejn při příležitosti Dnů evropského dědictví nabídl komentované prohlídky areálu. Zámek Třeboň připravil tematickou prohlídku soukromými schwarzenberskými apartmány s názvem Zvířata v životě Schwarzenbergů. "O památky měli zájem většinou návštěvníci, kteří místa dobře znají. Například v Hluboké nad Vltavou byla na zámecké vodárně řada lidí, kteří chodí na místní plovárnu, protože z ní na vodárnu vidí. Ale na památky do Jihočeského kraje dorazili i návštěvníci i z jiných regionů," uvedla. V Českých Budějovicích mohli zájemci zhlédnout vnitřek Kendeho vily v Otakarově ulici, kterou město letos koupilo od soukromého vlastníka. Dny evropského dědictví začaly o minulém víkendu, kdy se konaly třeba na zámku v Jindřichově Hradci. Patronem Dnů evropského dědictví (European heritage days) je v Česku Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Veřejnosti se při nich otevírají i jinak nepřístupné památky a další zajímavá místa nebo se pořádají akce, které připomínají historii nebo historická řemesla. Dny evropského dědictví se v Evropě konají od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy. Jejich posláním je propagace historického dědictví. V ČR se dny pořádají od roku 1992. V Česku se letos dny konají od 9. do 17. září.
Klíčová slova - ČR - památky - Jihočeský -
rek ptd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2023091604024|507135. Vydána 16.09.2023 17:18:29. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.