+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Národní knihovna nabízí v digitální formě 170.000 historických dokumentů

 ČR literatura internet knihovny digitalizace
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 16. listopadu (ČTK) - Národní knihovna (NK) v mezinárodní digitální knihovně pro historické dokumenty Manuscriptorium nabízí přes 60 milionů obrazů a 170.000 digitalizovaných dokumentů. Vzácné dokumenty z více než dvou set institucí z 28 zemí umožňuje odborné veřejnosti i běžným uživatelům nejen prohlížet, ale také s nimi pracovat. Čtvrtou verzi Manuscriptoria, které vyvíjejí od 90. let, dnes představili novinářům. "Manuscriptorium by mělo být určeno všem uživatelům. Tím, že se jedná o relativně specifickou oblast, tedy digitalizované rukopisy a staré tisky, našimi primárními uživateli budou vždy kulturní pracovníci, badatelé nebo vědci ze všech možných humanitních oborů. Nicméně ambicí Národní knihovny a každé paměťové instituce nemá být oslovovat pouze odbornou veřejnost, ale zvyšovat svůj dopad na širokou veřejnost a podporovat vzdělávání," řekl ČTK ředitel NKTomáš Foltýn. "V nových verzích bychom rádi navázali na projekty typu Manuscriptorium do škol a stali se nedílnou součástí českého vzdělávání a širší kulturní sféry tak, aby se každý zájemce o historii mohl podívat na svůj oblíbený digitální obsah," dodal. Na dnešní tiskové konferenci zástupci projektu Manuscriptorium představili originály vzácných středověkých rukopisů, na Žaltáři Hanuše z Kolovrat z roku 1438 demonstrovali, jak s nimi lze pracovat v digitální podobě. "Jedná se o rukopisy citlivé na mechanické poškození, digitalizace je proto formou ochrany kulturního dědictví. Ke vzácným dokumentům se nyní dostane prakticky každý. Digitální knihovna Manuscriptorium umožňuje rukopisy nejen prohlížet, ale také s nimi pracovat, například dělat pro své potřeby výřezy," sdělila tajemnice pro vědu a výzkum Zuzana Bolerazká. Ředitel odboru Historické a hudební fondy NK Tomáš Klimek upozornil, že Manuscriptorium nabízí možnost spolupráce s dalšími digitálními knihovnami ve světě. "Virtuální badatelské prostředí umožňuje nové postupy a masové srovnání jevů, které by dříve trvalo desítky let. Posouvá práci s vyhledáváním informací a jejich sdílení s kolegy, což zrychluje a zkvalitňuje publikační výstupy. Prostřednictvím Manuscriptoria lze nejen zkoumat, ale i publikovat nebo třeba uspořádat virtuální výstavu," konstatoval.
Klíčová slova - ČR - literatura - internet - knihovny - digitalizace -
Manuscriptorium je také dodavatelem dat pro digitální knihovnu Europeana, která je pak může zpřístupnit všem zájemcům. Ambicí mezinárodního portálu Europeana vzniklého z iniciativy Evropské komise je zastupovat veškeré kulturní dědictví z paměťových institucí, které je v digitální podobě v současné době k dispozici. jir rot
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul) - Telekomunikace a IT (pit). ID zprávy: T2023111604282|507939. Vydána 16.11.2023 12:26:21. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
USA a Čína se dohodly na obnovení komunikace mezi svými armádami
Gebauerovy sochy a obrazy vystaví v Chrudimi, tématem bude koupání
Univerzita Palackého vydala edici studentských matrik ze 17. a 18. století
Biden po schůzce nazval čínského prezidenta diktátorem, Čína to odsoudila
WSJ: Čína se pustila do boje proti podvodům známým jako porážka prasat

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.