+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Politika

MO: Česko darovalo Ukrajině techniku včetně tanků či raketometů za 1,2 mld

 ČR Ukrajina Rusko zbraně vláda boje
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 10. listopadu (ČTK) - Vojenskou techniku v hodnotě zhruba 1,2 miliardy korun darovalo Česko Ukrajině od loňského začátku ruské invaze. Vyplývá to z materiálu na webu ministerstva obrany. Mezi dary byla i letecká technika, desítky tanků, bojová vozidla, raketomety i ruční zbraně a munice. Šlo o techniku s rokem pořízení od konce 50. let minulého století až po letošek. Pořizovací cena těchto věcí činila celkem 6,2 miliardy korun, podle obrany je 1,2 miliardy zůstatková hodnota. Ministerstvo zveřejnilo seznam a hodnotu vojenského materiálu na žádost politického hnutí Přísaha. Úřad uvádí, že se jedná o odtajněný vojenský materiál darovaný Ukrajině od 24. února 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, do letošního 9. října. Premiér Petr Fiala (ODS) řekl letos v únoru po jednání amerického prezidenta Joea Bidena s představiteli zemí východního křídla NATO, že česká vládní vojenská pomoc Ukrajině činí od začátku invaze deset miliard korun. Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar tehdy uvedl, že český obranný průmysl poslal Ukrajině zbraně a vybavení za dalších 30 miliard. V seznamu zveřejněném nyní ministerstvem obrany jsou například čtyři kusy letecké techniky. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) letos v červnu na konferenci Naše bezpečnost řekla, že Česko darovalo Ukrajině vrtulníky. Podle odborníků a médií se zřejmě jednalo o bitevní vrtulníky Mi-24. Další položkou je 62 tanků pořízených mezi lety 1968 až 1993. Česko darovalo Ukrajině také přes 130 bojových vozidel pěchoty a desítky blíže neupřesněných automobilů. V darech je také 13 samohybných kanonových houfnic a 12 raketometů, vše doplněné municí pro tyto zbraně. Dále ministerstvo zveřejnilo, že Česko darovalo i 128 minometů s municí a desítky tisíc ručních střelných zbraní doplněných miliony nábojů. Vedle zbraní a techniky dostala Ukrajina od Česka například i vojenský zdravotnický materiál a výstroj.
Klíčová slova - ČR - Ukrajina - Rusko - zbraně - vláda - boje -
Česká republika dostává za darovanou vojenskou techniku kompenzace. Od USA už stát obdržel, nebo obdrží podle materiálu ministerstva obrany osm vrtulníků H1 a 300 milionů dolarů (asi 6,9 miliardy korun), od Německa 15 tanků Leopard 2A4 a také dostane mezi lety 2022 až 2027 celkem 78 milionů eur (1,9 miliardy korun) prostřednictvím Evropského mírového nástroje (European Peace Facility), který slouží k financování priorit EU v oblasti obrany a bezpečnosti. ver rot
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Strojírenství (str) - Zbraně (zbr) - Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol) - Politika domácí (pod). ID zprávy: T2023111007578|507867. Vydána 10.11.2023 21:59:21. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Guvernér polské centrální banky Glapiński se brání kritikům svého stylu vedení
Spotřebitelská důvěra v USA klesla na půlroční minimum
Argentinské židovské sdružení: Prezidentský kandidát je hrozbou pro demokracii
Prezidenti USA a Číny se sejdou ve středu, Biden chce mluvit o obchodu i Íránu
ECB podle své šéfky ještě několik čtvrtletí nebude snižovat úroky

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.