Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

Češi chystají tradiční mikulášskou nadílku, proti loňsku ale zdražila čokoláda

 ČR obchod potraviny zábava děti Mikuláš
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 1. prosince 2023 (ČTK) - Jako tradiční hodnotí prodejci nadílku, kterou Češi v posledních dnech nakupují u příležitosti blížícího se Mikuláše. Nejčastěji děti obdarují čokoládovými a perníkovými cukrovinkami, arašídy či mandarinkami. Výrobky z čokolády jsou ale letos proti loňsku mírně dražší, a to kvůli rostoucí ceně kakaa. Z vyjádření obchodníků oslovených ČTK nicméně vyplývá, že tím poptávka zatím ovlivněna není, zpravidla je s loňskem srovnatelná. Některé rodiny a firmy si tento rok mikulášské vystoupení opět objednají od profesionálů. Adventní kalendáře z čokolády podle mluvčího Košík.cz Františka Brože letos zdražily asi o desetinu. "Cena kakaa stoupla na komoditním trhu o více než 50 procent v meziročním srovnání," řekl. Kromě klasických kalendářů on-line supermarket nabízí také adventní kalendáře pro domácí mazlíčky nebo ty, které si zákazníci mohou sami naplnit, dodal. Mírné zdražení čokoládových výrobků potvrzuje mluvčí Penny Market Tomáš Kubík. Těsně před Mikulášem podle něj zájem stoupne i o banány nebo jablka. V obchodech Tesco pak lidé mikulášskou nadílku kupují od začátku října. Vrchol poptávky ale mluvčí Iva Pavlousková očekává v tomto týdnu. Doplnila, že zatímco prodeje mandarinek jsou meziročně stejné, v případě pomerančů vzrostly. "Naši zákazníci mají zájem spíše o tradiční ovoce než o příliš exotické," uvedla. Podle mluvčí Globus Anety Turnovské se adventní kalendáře stále ve větší míře kupují dětem než dospělým. Mírně nižší zájem o adventní kalendáře letos pozoruje Lidl. Při výběru rozhoduje spíše motiv. "Kreativitě se meze nekladou. Úspěšně například prodáváme adventní fitness kalendář plný pomůcek vhodných na cvičení," dodala mluvčí Iveta Barabášová. On-line supermarket Rohlík.cz letos spustil akci, kdy při koupi jednoho z vybraných kalendářů poputuje druhý do dětského domova. V Kauflandu si pak mohou zákazníci pořídit i balíček uhlí a Albert nabídne bio kalendáře. Mluvčí Alzy Eliška Čeřovská poznamenala, že výrobci přecházejí od klasického obdélníkového formátu k různým tvarům a velikostem kalendářů. Výrazně podle ní letos vzrostl zájem o adventní kalendáře s hračkami. Nejdražší stojí až 3000 korun, doplnila. Internetový srovnávač Heureka.cz pozoruje u příležitosti Mikuláše zájem také o tematické kostýmy.
Klíčová slova - ČR - obchod - potraviny - zábava - děti - Mikuláš -
Umělecká agentura Nadílky.cz na letošního Mikuláše eviduje zatím více než 260 zakázek. Navštíví přibližně stejně rodin jako firem. Lidé ale tento rok více šetří. "V minulých letech nebylo pro firmu problém dát 10.000 až 40.000 za vstoupení tří umělců. Letos jsou všechny zakázky od firem spíše do 15.000 korun," řekl ČTK za agenturu Samuel Veselý. Rodiny si pak podle něj často radši Mikuláše objednají dříve než 5. prosince, protože v ten den jsou ceny nejvyšší. Doplnil, že průměrná zakázka vyjde na 6000 až 12.000 korun. Klesá však podle Veselého počet lidí, kteří chtějí jako Mikuláš, anděl nebo čert profesionálně vystupovat. mib jir ptd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Obchod (obo) - Potravinářství (ptr) - Životní styl (spl) - Magazínový servis (mag). ID zprávy: T2023113004146|508038. Vydána 01.12.2023 7:10:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Češi chystají tradiční mikulášskou nadílku, proti loňsku ale zdražila čokoláda


Čínský šéfkuchař urazil videem, v němž učil přípravu smažené rýže s vejcem
NYT: Izrael získal již vloni scénář útoku na jihu Izraele ze strany hnutí Hamás
Lékaři podle Fialy souhlasí s růstem mezd o 9,8 mld., protest zatím neodvolali
Regulované ceny energií výrazně vzrostou, většina lidí si dle analytiků připlatí
Na terorismus se terorismem odpovídat nesmí, řekl papež prezidentovi Izraele

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.