Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

AFP: Pomalé, ale napínavé závody tažných koní v Japonsku

 Japonsko zábava koně
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Obihiro (Japonsko) 8. února (ČTK/AFP) - Zazní fanfáry, startovací boxy se otevřou a dostih začíná. Koně ale nevybíhají tryskem. V této dostihové soutěži v severním Japonsku jsou totiž účastníky tažní koně, kteří za sebou po závodišti vlečou sáně, na nichž stojí žokejové, píše o netradičních dostizích agentura AFP. Posledním oficiálním místem, kde se tyto silové závody zvané banei keiba konají, je město Obihiro na ostrově Hokkaidó. Počátky tohoto sportu sahají na konec 19. století. V Obihiru se dostihy konají po celý rok, písčitá dráha se dvěma kopečky měří 200 metrů a sáně vážící přes 600 kilogramů na závodišti zvedají oblaka prachu. V mrazivém dni se na start postavilo osm koní, kteří při závodě střídají krok a klus. Pak se ale zvířata náhle zastaví a popadají dech během první z několika přestávek, které závod, jenž nejrychlejší koně dokončí za dvě minuty, rozdělují. 'Přestávky dodávají závodu napětí,' říká 24letá australská turistka Esther McCourtová, která obdivuje velikost těchto robustních koní, dvakrát těžších než plnokrevníci. 'Nezáleží na tom, jak se jim povedl start. Rozhodujících je stejně posledních 50 metrů. Pořadí se může kdykoliv změnit,' vysvětluje McCourtová. Žokejové na saních stojí, křičí a bičují své koně dlouhými otěžemi, aby je pobídli k pohybu vpřed. Příznivci banei keiba odmítají jakákoli obvinění z týrání zvířat. Tažným koním známým jako banba se podle nich dostává řádné péče a netahají náklady, které by přesahovaly jejich možnosti. 'Pokud se plnokrevníci rodí, aby závodili, koně banba jsou stvořeni k tahání,' řekl trenér Jošijuki Hattori, jehož koně získali řadu ocenění. Tažní koně 'dřív pracovali na polích, pracovali pro nás, lidi, a my chceme tuto tradici udržet,' dodává Hattori. Na konci 19. století používali japonští osadníci na ostrově Hokkaidó tyto odolné koně k zemědělství, přepravě zboží a těžbě. Jejich sílu začali zkoušet i během různých slavností. Z těchto her postupně vznikl specifický jezdecký sport, který byl formalizován po druhé světové válce. Dostihy, které umožňují sázky, byly před několika desetiletími velmi populární. Pak ale stárnutí japonské populace a hospodářská stagnace vedly k jejich vymizení, s výjimkou dostihů v Obihiru. Nečekanou novou vlnu popularity zažily banei keiba během pandemie covidu-19, během níž se mnoho Japonců dalo na sázení po internetu. O rozšíření zájmu o tyto dostihy se snaží různými prostředky i jejich pořadatelé. Vedle závodiště v Obihiru například zřídili malou zvířecí farmu, která má přilákat zejména děti.
Klíčová slova - Japonsko - zábava - koně -
'Mnoho lidí ani neví, že koně neslouží jen ke cvalu a nošení jezdců na zádech,' řekla 21letá ošetřovatelka Juno Gotová, která sní o tom, že se stane žokejkou. Závody banei keiba podle ní umožňují široké veřejnosti poznat starobylou kulturu tažných koní a poskytují 'jiný zážitek než ostatní dostihy'. Také sedmadvacetiletý dostihový divák Taiči Jamada doufá, že tento sport bude žít dál, aby se tradice udržela. 'Pro koně musí být těžké tahat tak těžká břemena. Divák si pak nemůže pomoct a povzbuzuje je křikem,' říká Jamada. lsa mka
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Monitor (mnt) - Životní styl (spl) - Magazínový servis (mag). ID zprávy: T2024020503880|508833. Vydána 08.02.2024 5:35:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

AFP: Pomalé, ale napínavé závody tažných koní v Japonsku


ČNB bude jednat o úrokových sazbách, analytici čekají jejich další pokles
Výkupné v kryptoměnách kvůli kyberútokům loni přesáhlo jednu miliardu dolarů
Stříbro podle analytiků čeká úspěšný rok, cena může vzrůst na 10leté maximum
Brit Simon Rattle bude hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie
Návrhy aspoň jednou schválené Evropským parlamentem po volbách neskončí

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.