Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Brit Simon Rattle bude hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie

Praha 7. února (ČTK) - (ČF) k poctě Rafaela Kubelíka. Smlouvu s prvním českým orchestrem uzavřel na pět let od příští sezony. Přívlastek "k poctě Rafaela Kubelíka" mu filharmonie propůjčila na jeho přání a se souhlasem Kubelíkovy rodiny. Rattle doplní trojici titulárních dirigentů ČF. Šéfdirigentem a hudebním ředitelem orchestru zůstává Semjon Byčkov a hlavním hostujícím dirigentem Jakub Hrůša. Novináře o tom dnes informoval generální ředitel ČF David Mareček. Devětašedesátiletý Rattle je jedním z nejuznávanějších dirigentů současnosti. Do světového povědomí se dostal jako šéfdirigent Birminghamského symfonického orchestru, poté následovalo angažmá s Berlínskými filharmoniky a šest let u Londýnského symfonického orchestru. Dlouhodobá spolupráce s ČF vedla k tomu, že se se svou manželkou, českou mezzosopranistkou Magdalenou Koženou, stali rezidenčními umělci sezony 2022/2023. "Rafael Kubelík se stal mým hrdinou od první chvíle, kdy jsem pochopil, v čem spočívá úloha dirigenta. Z jeho rukou jsem se naučil spoustu české hudby. A v patnácti letech jsem prožil něco, co mi změnilo život, když jsem viděl Rafaela Kubelíka koncertovat se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu v mém rodném Liverpoolu," vysvětlil Rattle svůj přívlastek. "Simon Rattle je pro Českou filharmonii obrovskou uměleckou posilou. Kromě české hudby bude s orchestrem pracovat mimo jiné na Haydnovi, Schumannovi, Elgarovi a francouzských autorech. Myslím, že to zásadně rozšíří náš repertoár a rozvine umělecký potenciál tělesa," uvedl generální ředitel ČF Mareček. Rattle bude výraznou posilou ČF také podle jejího šéfdirigenta a hudebního ředitele Byčkova. "Vždy jsem věřil, že když sebe a svůj orchestr obklopím výjimečnými osobnostmi, budeme se moci neustále posouvat vpřed a dále se vyvíjet. Jsem nesmírně rád, že Simon (Rattle) souhlasil s tím, že se stane součástí rodiny České filharmonie a bude do Prahy pravidelně přinášet svůj talent a vitalitu," podotkl. Dirigent Rattle se s ČF představí 8. a 9. února na dvou již vyprodaných koncertech ve Dvořákově síni Rudolfina. Hostem bude klavíristka Wang Jü-ťia. "Můj vztah s Českou filharmonií začal, už když mi bylo osm nebo devět let. Rodiče mi tehdy dávali kapesné, abych si mohl kupovat nahrávky a já se zavrtal do katalogu Supraphonu. Byl totiž strašně zajímavý a nahrávky v něm byly občas levnější než u západních firem. Tehdy jsem zjistil, jak neopakovatelně orchestr zní, a hlavně jaký charakter mají dřevěné dechy a jak jedinečné jsou smyčce," vzpomínal Rattle. "Trvalo však mnoho let, než jsem ji poprvé dirigoval. A když se to v roce 2019 konečně stalo, zdálo se mi to strašně přirozené, jako bych před ní stál odjakživa. Zamiloval jsem si její vřelost i typicky český černý humor. Už na konci první zkoušky Mahlerovy Písně o zemi mi bylo jasné, že tu budu chtít nějakým způsobem zůstat," dodal.
Klíčová slova - ČR - Británie - hudba - Česká filharmonie -
Rattle natočil více než 70 titulů pro vydavatelství EMI (nyní Warner Classics). Za své nahrávky získal řadu mezinárodních ocenění, jimž vévodí třikrát cena Grammy. jir rot
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2024020706184|508829. Vydána 07.02.2024 16:30:23. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Brit Simon Rattle bude hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie


Návrhy aspoň jednou schválené Evropským parlamentem po volbách neskončí
Hypoteční banka mění název na ČSOB Hypoteční banka, pro klienty se nic nemění
Slovenský ÚS podle Babiše jen potvrdil, že v kauze StB žaloval špatnou instituci
Borrell slíbil Kyjevu více než milion nábojů do konce roku, uvádí média
Další byzantský chrám v Istanbulu se stal mešitou, osm dekád byl muzeem

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.