+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Prezident Mosambiku dnes jednal ve Sněmovně mimo jiné o spolupráci v průmyslu

 ČR Mosambik prezident diplomacie sněmovna hospodářství senát
Filipe Nyusi, politik, prezident, Václav Jílek, diplomat, velvyslanec, restaurace U Mamlasů, výčep, pivo Oficiální návštěva mosambického prezidenta Filipeho Nyusiho (druhý zleva) a jeho ženy Isaury Nyusiové v Brně, 8. srpna 2023. Na snímku je v restauraci u Mamlasů s designovaným velvyslancem ČR v Mosambiku Václavem Jílkem (vpravo). Kredit: ČTK / Uhlíř Patrik
Praha/Brno 8. srpna (ČTK) - Především o vzájemných vztazích a spolupráci v průmyslu jednal dnes v Poslanecké sněmovně s její předsedkyní Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) mosambický prezident Filipe Nyusi. Podle Pekarové Adamové má česká strana zájem například o tamní zemní plyn. Do Sněmovny dorazil Nyusi po jednání s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Po setkání ve Sněmovně zamířil Nyusi do Senátu, kde s jeho místopředsedou Jiřím Drahošem jednal například o spolupráci v obraně. Odpoledne navštívil Brno, kde v osmdesátých letech studoval. 'S panem prezidentem jsme řešili naše vzájemné vztahy, samozřejmě také spolupráci zejména v oblasti průmyslu, hospodářství, protože Mosambik je bohatý na nerostné suroviny. Jedna z těchto surovin, o kterou máme velký zájem, je samozřejmě zemní plyn,' řekla novinářům po setkání Pekarová Adamová. 'Také jsem mu představila naše firmy, které by měly zájem, ať už jsou v oblasti třeba zdravotnictví nebo v oblasti zbrojního průmyslu, o to navázat větší spolupráci s Mosambikem,' uvedla. Doplnila, že mosambického prezidenta doprovázeli zástupci tamní podnikatelské a průmyslové sféry. 'Pan senátor Drahoš ocenil, že se tímto setkáním posilují kontakty a vztahy mezi oběma zeměmi,' sdělila ČTK Andrea Kubová z oddělení komunikace senátní kanceláře. Dalšími tématy rozhovoru byl význam vztahů mezi ČR a subsaharskou Afrikou, politici hovořili i o možnostech rozvinutí spolupráce v obraně, ekonomice nebo vzdělávání. Rakušan před dnešní schůzkou řekl, že je v bytostném bezpečnostním a ekonomickém zájmu celé Evropské unie, aby s africkými zeměmi měla co nejlepší vztahy. Označil Mosambik za strategický region nejen pro ČR, ale i pro celou EU. Rakušanovo dopolední jednání s Nyusim se týkalo hlavně zdravotnictví, obrany nebo rozvoji energetiky, informoval odbor komunikace úřadu vlády. 'Se zájmem proto sledujeme snahu o rozvoj těžebního průmyslu v Mosambiku, zejména co se týká zemního plynu,' uvedl Rakušan. Dodal, že Česká republika podporuje bezpečnostní stabilitu Mosambiku a chce, aby i nadále zůstal klíčovým aktérem regionální bezpečnosti.
Klíčová slova - ČR - Mosambik - prezident - diplomacie - sněmovna - hospodářství - senát -
Odpoledne se Nyusi přesunul do Brna, kde navštívil Univerzitu obrany, na jejíž předchůdkyni v osmdesátých letech studoval. Prorektor pro vnitřní řízení a kvalitu Pavel Foltin mu představil novodobou univerzitu, prezident zhlédl i ukázky výsledků vědecko-výzkumné činnosti, například vývoj munice pro ozbrojené doprovody dopravních letadel. Prezident se následně přesunul na jihomoravský krajský úřad, jednal i s brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS). Návštěvu zakončil krátkou procházkou historickým centrem, podíval se například na náměstí Svobody, kde ochutnal pivo, nebo na brněnskou Starou radnici. nlm mbc lip snm dr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol) - Politika domácí (pod) - Makroekonomika (mak). ID zprávy: T2023080805061|506715. Vydána 08.08.2023 18:51:09. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
Zemřel jeden z nejuznávanějších českých diplomatů Martin Povejšil
Rozpočet Ruska se od ledna do konce července dostal do deficitu 1,8 procenta HDP
Průzkum: Firmy se chtějí kvůli chystaným změnám zbavovat pracovníků na dohodu
Asociace: Nebankovní firmy v prvním pololetí poskytly o 5,5 procenta víc peněz
Nezaměstnanost vzrostla na 3,5 procenta, podle analytiků je to sezonní vývoj

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.