+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Fiala se v Ghaně sešel s viceprezidentem, dohodli se na další obranné spolupráci

 Ghana ČR Fiala diplomacie hospodářství
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Akkra 9. listopadu (zvláštní zpravodajka ČTK) - Premiér Petr Fiala se dnes v Akkře sešel s ghanským viceprezidentem Mahamuduem Bawumiou a dohodli se na pokračování obranné spolupráce mezi oběma zeměmi. Připomněl, že Praha do země dodá letadla L-39NG a také české palné zbraně. Jako nová perspektivní odvětví vnímá předseda české vlády důlní a energetický průmysl. Fiala dnes také svým projevem zahájil ghansko-české obchodní fórum. Ghanu označil za jednoho z klíčových obchodních partnerů Česka v subsaharské Africe, uvedl ale zároveň, že nastal čas posunout ekonomické vztahy s touto zemí na novou úroveň. Český premiér vyzdvihl, že Ghana hraje důležitou roli při stabilizaci celého regionu. "Česká republika dodává vojenské vybavení do Ghany a cvičí piloty. Pomáháme při modernizaci vašich ozbrojených složek. Tímto způsobem přispíváme k větší bezpečnosti vašich občanů," řekl Fiala na setkání s viceprezidentem Bawumiou. "Nyní máme dva nové projekty: dodávku šesti letounů L-39NG a pušek české výroby," dodal. Fiala Ghanu rovněž ocenil jako zemi, která se rozhodla pro ekonomické reformy, což přináší nové možnosti. "Česká republika například staví v Ghaně mosty či nemocnice," upozornil český premiér. Při schůzce s viceprezidentem navrhl i jednání o nové dohodě o letecké dopravě. V Ghaně také působí čeští lékaři v rámci mise MEDEVAC. Návštěvu nemocnice a setkání s členy MEDEVAC, kteří do Ghany jezdí provádět komplikovanější zákroky i školit své ghanské kolegy, má český premiér dnes také na programu. Na dnešním obchodním fóru v Akkře bylo zastoupeno bezmála 20 firem z ČR, zejména z obranného či zdravotnického průmyslu, a přes 50 firem se registrovalo na ghanské straně. Fiala Česko představil jako spolehlivou, otevřenou zemi s dlouhou tradicí kvalitní výroby, která má rozvinutý automobilový či obranný průmysl. Uvedl, že mezi další úspěšná odvětví v Česku patří strojírenství, informační technologie, vyspělá elektronika nebo chemický a farmaceutický průmysl. Prezident ghanského Svazu průmyslu Humphrey Ayim-Darke uvedl, že bilaterální obchodní vztahy ČR a Ghany sahají do 60. let 20 století a že ČR přispěla k socioekonomickému rozvoji země. Prostor pro investice v Ghaně spatřuje například v dodávkách zemědělské techniky či do nových technologií.
Klíčová slova - Ghana - ČR - Fiala - diplomacie - hospodářství -
Africká země s přibližně 32 miliony obyvatel patří mezi pětici nejdůležitějších českých obchodních partnerů v regionu. Loni tam české firmy vyvezly podle serveru businessinfo.cz zboží za více než půl miliardy korun, především konstrukcí a jejich částí a dalších výrobků z kovu, výpočetní techniky, ale také kočárky, hračky nebo lékařské a veterinární přístroje. Opačným směrem putovalo ovoce, kaučuk, kakao, ale i ryby či dřevo. Fiala do Akkry, která je jeho předposlední zastávkou na týdenní cestě po subsaharské Africe, přiletěl ve středu z Keni. Večer premiér odletí do Pobřeží slonoviny. lcm ngl jd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol) - Politika domácí (pod) - Makroekonomika (mak) - Bohemika (bos). ID zprávy: T2023110904503|507840. Vydána 09.11.2023 14:25:26. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.