+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Víra

Papež se v Mongolsku setkal se šamany, mnichy či pravoslavným knězem

 Mongolsko Vatikán papež
Papež František v Mongolsku. Kredit: ČTK / AP / Louise Delmotte
Ulánbátar 3. září (ČTK) - S mongolskými šamany, buddhistickými mnichy či knězem ruské pravoslavné církve se dnes setkal papež František při pokračování své návštěvy Mongolska. Setkání kladlo důraz na roli, kterou může náboženství sehrát v budování světového míru, a poskytlo ukázku mongolské tradice náboženské tolerance, napsala agentura AP. František podle ní pozorně naslouchal, když více než desítka duchovních od křesťanských po hinduistické popisovala svou víru a svůj pohled na koncept nebe. Sám tuto příležitost využil k tomu, aby vyzval politické lídry, aby si z události vzali příklad a vydali se 'cestou sdružování a dialogu', uvádí agentura AFP. 'Skutečnost, že jsme spolu na jednom místě, je sama o sobě vzkazem: Náboženské tradice ve své originalitě a pestrosti představují mimořádný potenciál pro dobro ve službách společnosti,' uvedla hlava katolické církve na akci konané v divadle v mongolské metropoli Ulánbátaru. František dnes v Ulánbátaru rovněž předsedal mši na hokejovém stadionu, které se zúčastnilo asi 2000 lidí. Na závěr poslal pozdravy občanům Číny a vyzval tamní katolíky, aby 'byli dobrými křesťany a dobrými občany', napsala agentura Reuters. Při své řeči si papež k sobě pozval bývalého a současného biskupa Hongkongu Johna Tong Hona a Stephena Chowa, kteří přicestovali do Mongolska se skupinou asi 40 hongkongských poutníků. Z pevninské Číny nebylo zřejmě žádnému biskupovi dovoleno do Mongolska odjet, uvedla agentura AP. Podle médií si papež Mongolsko, ležící mezi Ruskem a Čínou, vybral jako cíl cesty také proto, aby vyslal vzkaz těmto dvěma velmocím, zejména však Pekingu, s nímž Vatikán neudržuje diplomatické vztahy. Agentura AP v souvislosti s dnešním mezináboženským setkáním připomíná perzekuci náboženských menšin v Číně. Jako možný signál směrem k Pekingu byl interpretován papežův sobotní výrok, že vlády se nemusí katolické církve obávat, protože nemá žádný politický program. František kromě toho při setkání s mongolským prezidentem Uchnágínem Chürelsüchem ocenil mírovou zahraniční politiku Mongolska, které udržuje dobré vztahy s Ruskem, Čínou, ale také například se Severní Koreou.
Klíčová slova - Mongolsko - Vatikán - papež -
Mongolsko, kde žije jen asi 1400 katolických věřících, navštěvuje František jako první papež v dějinách církve. V pondělí zamíří zpět do Vatikánu. lcm lex jrm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Náboženství (nab) - Politika (pol). ID zprávy: T2023090302780|506987. Vydána 03.09.2023 12:54:55. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
Chile má velký potenciál v udržitelných energiích, míní velvyslanec Bechný
Nová ústavní soudkyně Křesťanová sleduje rozvoj AI se směsí naděje i obav
The Guardian: Pod hotelem Grand v Tchaj-peji se skrývají tunely a skluzavka
BBC: Putinovi influenceři díky reklamě vydělávají na válečné propagandě
Návštěvnici U. Brodu se přenesli do období americké občanské války

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.