Letos by měly začít opravy památkově chráněné Larischovy vily v Pardubicích
Pardubice 31. srpna (ČTK) - Československá obec legionářská chce letos zahájit opravu památkově chráněné Larischovy vily v Pardubicích. V takzvaném Zámečku nacisté za heydrichiády věznili a vyslýchali obyvatele obce Ležáky, na nedalekém popravišti je pak zastřelili. Do poloviny září by měl být znám vítěz soutěže na stavební práce, řekl ČTK František Bobek z Československé obce legionářské.
"Předpokládáme, že ještě na podzim začneme se stavebními pracemi. Stavební část by měla být dokončena do konce roku 2026, potom by se dokončovaly práce na expozicích," uvedl Bobek.
Do soutěže se přihlásili tři zájemci, náklady se odhadují na 79 milionů korun. Československá obec legionářská na rekonstrukci získala příslib 55 milionů korun z evropského Integrovaného regionálního operačního programu. Z další dotace pokryje větší část z 20 milionů korun na vnitřní vybavení. V obou případech se musí podílet 30 procenty na spolufinancování, vše musí být hotové v roce 2028. Projekt dlouhodobě podporují Pardubický kraj, Pardubice a ministerstvo kultury.
Legionáři budovu delší dobu opravují po menších částech, dosud obnovili střechu, fasádu, okna a sklepní prostory. Po skončení prací vznikne v objektu několik expozic. Jedna bude popisovat dobu vzniku Zámečku a jeho historii do roku 1930, další se budou věnovat domácímu a zahraničnímu odboji, exponáty poskytne legionářská obec. Ve sklepení bude připomínka obyvatel Ležáků, zejména dětí. K Zámečku patří také velký lesopark, kde je v plánu vznik obdoby výcvikového střediska československých parašutistů.
Novorenesanční vila z roku 1885 léta chátrala. Původně patřila Jiřímu Larischi-Mönichovi, potomkovi uhlobaronského rodu. V době německé okupace vilu vlastnil policejní pluk z Kolína. Po válce byla v objektu škola důstojnického dorostu a od roku 1956 patřil společnosti Tesla, která tam měla kanceláře a sklady.
V roce 2000 koupila průmyslový areál i s chátrající vilou firma Foxconn. Chvíli tam byla bezpečnostní firma ABL, většina prostor ale byla prázdná. V roce 2012 Foxconn jednal o prodeji s firmou DDVS Partners, která uvažovala o tom, že ve vile zřídí domov pro seniory či sklady vína. Transakce se ale neuskutečnila.
O záchranu vily od roku 2011 usiloval spolek Zámeček. Jednal s městem, aby pomohlo objekt zachránit. Snaha ale byla neúspěšná. Spolek později oslovil legionáře a na konci roku 2014 bezplatně vilu od Foxconnu získal. V roce 2019 byla Larischova vila prohlášena národní kulturní památkou.
dos abz
Jablonec nad Nisou pokračuje v obnově interiérů památkově chráněné radnice
Jablonec nad Nisou 31. srpna (ČTK) - Jablonec nad Nisou pokračuje v obnově interiérů radnice, která je od července národní kulturní památkou. Po rekonstrukci kanceláře primátora a jeho zasedací místnosti teď přeměna čeká také sekretariát. Náklady překročí půl milionu korun a město je zaplatí ze svého, práce by měly začít v září, řekla ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová. Po dobu rekonstrukce se pracovnice sekretariátu přestěhují do sousední zasedací místnosti primátora.
Radnici v Jablonci postavili v letech 1931 až 1933, je významnou stavbou československé meziválečné architektury a nejznámější stavbou libereckého architekta Karla Wintera. "Tím, že je radnice zapsaná na seznam národních kulturních památek, museli všechny změny schvalovat krajští památkáři. Musím říci, že k našemu projektu neměli zásadní výhrady, naopak město pochválili, že veškeré části obnovy Winterovy budovy probíhají citlivě," doplnil tajemník magistrátu Marek Řeháček.
Plánovaná obnova sekretariátu primátora zahrnuje kompletní renovaci včetně výměny dožilých parket a kuchyňky, která vykazuje značné množství závad. Součástí rekonstrukce je výměna spotřebičů, oprava nábytku nebo zázemí pro návštěvy. Zmizí umývací koutek za pracovním stolem asistentky, kde vznikne úložný prostor. Místnost dostane novou elektroinstalaci a osvětlení. "Nový nátěr dostanou okna a obnovu završí nová výmalba," dodala Fričová.
Opravou sekretariátu bude podle Řeháčka dokončena obnova primátorského křídla. "V rámci radnice ale máme připravené ještě další projekty," poznamenal tajemník. Kromě jiného čeká renovace vstupní dveře do budovy a také balkon nad vchodem, který chce magistrát zpřístupnit. Náklady odhadli projektanti na 25 milionů korun, zhruba 14 milionů žádá město z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).
Přestože radnice loni oslavila 90 let svého zprovoznění, potřebám podle tajemníka do dneška maximálně vyhovuje. "Pro veřejnost jsou chodby, které vlastně obkružují celý půdorys. Úředníci mají ještě vlastní průchod, pokud to nebylo někde přepaženo nebo zaslepeno, takže jsou ty provozy oddělené. Koncept se osvědčil i dnes, v době úspor energií. Doba, která uplynula od stavby, se vlastně na užitných vlastnostech radnice téměř neprojevila," dodal Řeháček.
ivc abz