Rusko na Ukrajině používá ničivou, 1,5 tunovou klouzavou pumu, píše CNN
Moskva 10. března (ČTK) - Rusko na Ukrajině začalo používat drtivé letecké bomby, proti kterým se ukrajinská obrana jen těžko chrání. Klouzavá puma FAB-1500 zdecimovala ukrajinské síly a vychýlila rovnováhu na stovky kilometrů dlouhé frontové linii, která se táhne od jihu na severovýchod Ukrajiny, píše server CNN.
Klouzavé pumy FAB-1500 mají naváděcí systém a výsuvná křídla, která jim umožňují plachtit k cíli. Dokáží způsobit až 15metrový kráter. Bomba vychází z klasických pum z dob Sovětského svazu a podle CNN je nyní Rusko v továrně nedaleko Moskvy přeměňuje na levnou, ale účinnou verzi střely.
"Nejde o levnou a rychlou přeměnu, ale je to zásadně levnější než miliony dolarů, které stojí střely. V porovnáním se střelami jde o drobné," řekl CNN mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat.
Jedenapůltunovou pumu shazují stíhací letouny ze vzdálenosti 60 až 70 kilometrů, tedy mimo dosah ukrajinských systémů protivzdušné obrany. Sílu těchto bomb podle CNN ilustrují nedávná videa z bojové linie ve východoukrajinské Doněcké oblasti, kde je Rusko použilo na tepelné elektrárny, továrny nebo bytové domy, které Ukrajinci využívají k koordinaci své obrany.
Ruští vojenští blogeři začali o novém typu munice mluvit loni v září, kdy Moskva testovala její přesnost.
"Pro mnohé ruské taktické letouny nabízejí novou a mnohem ničivější možnost úderu ze zálohy, protože piloti se mimo jiné mohou držet dál od nepřátelské obrany," uvedl Joseph Trevithick ze specializovaného serveru TheWarZone.
"Dříve nás ostřelovali jen dělostřelecky. Nyní (Rusové) na město útočí agresivněji a začali používat letectvo, zejména FAB-1500," řekl CNN minulý týden jeden z vojáků ukrajinské 46. samostatné aeromobilní brigády, který je nasazený ve městě Krasnohorivka. "Proč používají FAB-1500? Protože způsobuje vážné škody. Pokud to přežijete, budete mít šrámy," uvedl voják, podle kterého to neblaze působí na morálku ukrajinských ozbrojených sil.
Použití FAB-1500 se stalo rozhodujícím prvkem ruské ofenzivy v Doněcké oblasti, zejména při ničení ukrajinské obrany v Avdijivce a jejím okolí. Město, které je naprosto zdevastované, padlo do rukou ruských vojsk v únoru.
"V předvečer bitvy o Avdijivku a během ní byly během několika dní odpáleny stovky leteckých bomb. Jen ve směru na Avdijivku jich bylo během 48 hodin použito 250," uvedl Ihnat.
nim jd
Ukrajinské ženy se čím dál víc prosazují v armádě, i na velitelských postech
Kyjev 10. března (ČTK) - V ukrajinské armádě nyní slouží asi 65.000 žen, což je asi o 30 procent více než na začátku války před dvěma lety, uvedl deník The New York Times (NYT). Asi 4000 z nich se účastní bojů. Na frontové linii čelí stejnému strachu a stejně tvrdým podmínkám jako muži, napsal deník.
Jednou z žen na frontě je 32letá velitelka dělostřelecké čety, která si říká přezdívkou Čarodějka. Do armády tato bývalá právnička vstoupila spolu se svými dvěma bratry i matkou v den, kdy Rusko před dvěma lety napadlo Ukrajinu. První bojovou zkušenost nabyla ještě téhož roku u Kyjeva. Od začátku loňského roku byla Čarodějka se svojí četou ve 24. brigádě u Bachmutu na východě Ukrajiny, kde měla na starosti dohled nad všemi dělostřeleckými systémy své jednotky.
Čarodějka je rozhodnutá, že v armádě zůstane i po konci války. "Lidé, kteří chtějí vstoupit do ozbrojených sil musí chápat, že je to styl života," uvedla.
V době, kdy Ukrajina s obtížemi odráží neutichající ruské útoky a její ztráty stoupají, přibývá podle NYT žen, které se do armády hlásí. Čím dál víc mají zájem i o bojové pozice. Také armáda se snaží o to, aby ženy přilákala. Dobrovolnické skupiny nabízejí například výcvik zaměřený pouze na ženy.
I když na ukrajinské ženy se na rozdíl od mužů mobilizace nevztahuje, Ukrajinky, které mají diplom z oblasti zdravotnictví nebo farmaceutiky, se musejí nechat zapsat do služby v armádě. Ženy působí jako zdravotnice v bojových jednotkách, ale třeba i jako odstřelovačky nebo velitelky tankových nebo dělostřeleckých baterií.
V době, kdy novináři deníku Čarodějku navštívili na frontě, trávila většinu času se svým minometným týmem ve sklepě v téměř úplné tmě. Pokud by vojáci zapnuli světlo, mohly by mít jejich oči problém přivyknout tmě, kdyby bylo potřeba vyjít ven a zahájit palbu.
O něco dále na sever frontové linie se bojů u Kupjansku coby velitelka ve 32. mechanizované brigádě účastní také bývalá 21letá ukrajinská folková zpěvačka, která v armádě používá přezdívku Tesla. Novináři ji zastihli, jak seděla shrbená na stoličce v prázdném domě, který slouží brigádě jako polní velitelství, a posílá textové a hlasové zprávy, zatímco probírá se zástupcem velitele plán. Tesla se snažila přeorientovat ruskou palbu na svoji vlastní jednotku, aby jiný oddíl, který byl právě pod palbou, mohl z pozice evakuovat těžce raněného vojáka.
agl jd