Prezident daroval krev a apeloval na nové dárce, kterých není dostatek
Praha 14. června (ČTK) - Prezident Petr Pavel apeloval, aby lidé, kteří jsou zdraví, zvážili darování krve. Z fotografií zveřejněných odpoledne na sociální síti X vyplývá, že dnes také daroval krev, což ČTK následně potvrdila i prezidentská kancelář. Na Hradě při setkání s oceněnými dárci krve a zástupci Českého červeného kříže (ČČK), který dárce oceňuje, připomněl, že krev jednoho dárce může pomoci až třem lidem. Setkání se účastnila i jeho manželka Eva.
'Připomínáme si, jak důležité je dávat krev, alespoň všichni ti, kteří mohou, protože je potřeba tato životadárná tekutina při téměř všech důležitých výkonech, které se v nemocnicích odehrávají. Nejenom při operacích, úrazech, v porodnicích, pro předčasně narozené děti, ale mnoho dalších,' řekl prezident. Darování krve označil za 'krásný příklad anonymní solidarity'.
V současné době krev pravidelně daruje asi 220.000 lidí, každý rok přibude kolem 30.000 nových. Podle odborníků by pro dostatečné zásobování nemocnic krví bylo třeba aspoň 300.000 pravidelných dárců a k pokrytí úbytku daného věkem či nemocemi asi o 5000 nových dárců ročně víc.
Prezident ČČK Marek Jukl ocenil, že prezident přijal dárce krve a zástupce červeného kříže. 'Věřím, že to přispěje ke zviditelnění problematiky dárcovství krve a potřeby darovat krev ve veřejnosti,' řekl při setkání. Odběr krve trvá zhruba deset minut, odebírá se asi 450 mililitrů. Dárcovství je bezplatné, lidé ale mají v den odběru nárok na volno v zaměstnání a bonusy jim nabízí také zdravotní pojišťovny.
Ke zvýšení počtu dárců by mohla přispět nová metodika, kterou s platností od července připravilo ministerstvo zdravotnictví (MZd). Ta zmírňuje podmínky pro muže mající sex s muži. Zatímco dosud nesměli darovat, pokud měli sex v posledních šesti měsících, nově půjde o čtyři měsíce a anální styk s novým partnerem. Dřívější opatření komunita LGBT+ kritizovala jako diskriminační, MZd argumentovalo vyšším rizikem přenosu HIV mezi muži majícími sex s muži.
Mezi další důvody, proč by lidé neměli krev darovat, patří například cestování do zemí s vyšším výskytem některých infekčních nemocí, váha nižší než 50 kilogramů, užívání některých léků nebo prodělání některých nemocí v minulosti. Před odběrem je krev dárce vyšetřena včetně testu na HIV a lékař posoudí i další výsledky vyšetření.
van opm ptd
Výstavou fotografií zahájilo svou činnost České centrum v Tchaj-peji
Tchaj-pej 14. června (ČTK) - Na Tchaj-wanu bylo dnes slavnostně otevřeno České centrum. Svou činnost zahajuje výstavou s názvem Krátké příběhy české fotografie. ČTK o tom informovala PR manažerka Českých center Tereza Šídlová.
Demokraticky spravovaný ostrov dlouhodobě čelí tlaku Číny, která ho pokládá za svou provincii. Nezávislost Tchaj-wanu, který funguje od roku 1949 de facto samostatně, uznává jen malá skupina zemí. Česko uplatňuje jako většina států světa takzvanou politiku jedné Číny, oficiálně uznává jen pevninskou Čínu, s Tchaj-wanem i přes nevoli Pekingu ale udržuje úzké ekonomické, bezpečnostní, kulturní či diplomatické vztahy.
Dnešní vernisáže výstavy české fotografie v novém Českém centru se zúčastnil i místopředseda Senátu Jiří Drahoš, který je v Tchaj-peji na návštěvě v čele senátní delegace, a tchajwanská viceprezidentka Hsiao Bi-khim.
Výstavu uvádí slavný černobílý snímek fotografa Jana Saudka, na němž drží muž v náručí novorozeně. Tchaj-pej se díky výstavě seznámí také s fotografickou tvorbou proslulého malíře Alfonse Muchy, mystickým světem fotografa Františka Drtikola či historickými snímky Josefa Koudelky, který pro svět zdokumentoval invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.
'Své působení zahajujeme výstavou, díky které nahlédneme do příběhů psaných českou fotografií od secese po současnost. Představíme tak české tvůrce, kteří zanechali trvalou stopu ve světě, a zároveň přiblížíme nedávnou českou historii,' prohlásila ředitelka Českého centra Tchaj-pej Markéta Záhumenská.
České centrum dále rozšíří a doplní již probíhající kulturní aktivity České ekonomické a kulturní kanceláře působící v Tchaj-peji.
'Dokladem velmi dobrého jména české kultury na Tchaj-wanu jsou například vyprodané koncertní síně, když hrají čeští hudebníci nebo když zní česká hudba. Opírat se o ikony, jakými jsou Dvořák, Kafka či Mucha, chceme i nadále, šanci uspět ale rozhodně má i výběr současné české kultury a umění,' prohlásil vedoucí České ekonomické a kulturní kanceláře v Tchaj-peji David Steinke.
České centrum v Tchaj-peji má v budoucnu v plánu například aktivity propojené s projektem Rok české hudby, který právě probíhá, interaktivní akci věnovanou světoznámému pražskému rodákovi Franzi Kafkovi či přiblížení dramatika a prvního českého prezidenta Václava Havla.
lcm kpc