Těžební podnik Anglo American chystá změnu strategie, brání se převzetí
Londýn 14. května (ČTK) - Britský těžařský kolos Anglo American chystá změnu strategie, aby odradil svého většího australského rivala BHP Group od záměru jej převzít, informovala agentura Bloomberg. Firma dnes uvedla, že by se mohla rozdělit a například odprodat těžbu koksovatelného uhlí, které se využívá při výrobě oceli. V úvahu připadá rovněž odprodej většinového podílu ve společnosti De Beers, která se zabývá těžbou diamantů. S ní by Anglo American zpřetrhala vazby téměř po 100 letech.
Spolu s vyčleněním či odprodejem podniků na těžbu uhlí skupina zvažuje podobný plán také pro podniky na těžbu niklu nebo na těžbu platiny v Jihoafrické republice. Anglo American revizi strategického plánu akcionářům předkládá jen den poté, co odmítla nabídku na převzetí za 34 miliard liber (zhruba 980 miliard Kč), kterou jí předložil asi třikrát větší konkurent BHP. Management Anglo American považuje nabídku za příliš nízkou.
Akcie Anglo American se dnes po poledni na burze v Londýně prodávaly zhruba za 26,60 libry, a vykazovaly tak pokles o 1,6 procenta. Akcie BHP na burze v Sydney uzavřely slabší o 0,23 procenta na 43,15 australského dolaru. Tržní hodnota Anglo American se aktuálně pohybuje kolem 35,5 miliardy liber (1,02 bilionu Kč), tržní hodnota BHP přesahuje 218 miliard australských dolarů (3,3 bilionu Kč).
BHP zvýšila nabídku akcionářům Anglo American na 27,53 libry za akcii, původně jim v dubnu nabízela 25,08 libry. Tehdy to představovalo prémii 31 procent proti ceně akcií na burze.
"Očekáváme, že radikálně jednodušší podnikání přinese udržitelnou a postupnou tvorbu hodnoty prostřednictvím změn v provozním výkonu a snížení nákladů," uvedl generální ředitel Anglo American Duncan Wanblad. Od dubna, kdy BHP firmě předložila nabídku na převzetí, Anglo American více jedná s investory. Už v únoru také podnik zahájil revizi svých obchodních aktivit, čímž reagoval na prudký propad celoročního zisku a odpisů v součástech na těžbu diamantů a niklu.
Britský podnik dnes také oznámil, že zpomalí rozvoj svého projektu na produkci hnojiv Woodsmith v severovýchodní Anglii a pak bude hledat strategické partnery. Na příští rok počítá s výdaji kolem 200 milionů dolarů, což je pokles z dříve odhadované jedné miliardy dolarů. Na rok 2026 nepočítá s žádnými kapitálovými výdaji.
Zdroje agentury Reuters uvedly, že jednou ze zvažovaných možností je také uvést akcie De Beers na burzu prostřednictvím primární veřejné nabídky (IPO). Akcie by se s největší pravděpodobností obchodovaly na burze v Londýně. Jednání o tomto záměru jsou ale teprve v rané fázi a zdroje o nich promluvily pod podmínkou zachování anonymity, protože tyto plány jsou zatím soukromé.
Anglo American vlastní v De Beers 85procentní podíl, zbytek drží vláda afrického státu Botswana, kde má podnik největší diamantové doly. Společnost Anglo American se poprvé stala významným akcionářem De Beers v roce 1926, tedy téměř před 100 lety.
spr
Doosan investuje v Plzni tři miliardy korun, chce tam vyrábět nové generátory
Praha 13. května (ČTK) - Jihokorejský Doosan, jeden z největších světových výrobců parních turbín pro elektrárny, investuje v plzeňské dceřiné společnosti Doosan Škoda Power tři miliardy korun. Do Plzně chce letos přesunout výrobu vzduchem chlazených generátorů parních turbín pro dodávky do elektráren a malých modulárních reaktorů (SMR). Zároveň tam plánuje vybudovat centrum vodíkových spalovacích turbín v Evropě. Novinářům to dnes sdělili zástupci společnosti na tiskové konferenci v Praze.
Jihokorejská firma přenese pod dceřinou společnost technologii vzduchem chlazených generátorů s výkonem do 300 megawattů (MWe) použitelnou pro hlavní model parní turbíny. V Plzni chce rovněž podpořit výrobu parních turbín pro SMR a plynových turbín o výkonu 100 MWe, která je v současné době ve vývoji. Plzeňská firma by se měla podílet i na vývinu turbín s přechodem na spalování vodíku.
'Rozhodli jsme se přenést do ČR technologii pro výrobu vzduchem chlazených generátorů parních turbín pro dodávky do elektráren i malých modulárních reaktorů tak, aby se český průmysl významně podílel na projektech skupiny Doosan na světových trzích. Zároveň v Plzni plánujeme vybudovat centrum vodíkových spalovacích turbín v Evropě, které přinese více pracovních míst a zařadí ČR na mapu několika málo výrobců na světě,' řekl generální ředitel mateřské Power Service Business Group Doosan Son Sung-U.
Doosan podle zástupců firmy nebude šetřit investicemi ani podporou. Jak vysoké budou další investice v ČR, se firma zatím nedohodla. 'Chceme, aby mohl český a korejský průmysl v budoucnu společně růst a vzájemně těžit ze své konkurenceschopnosti a odborných znalostí, které společně uplatníme nejenom na dodávkách v České republice, ale také na globálním trhu,' uvedla firma v tiskové zprávě.
Plzeňský Doosan, jehož turbíny pracují v 63 zemích, dodává až z 90 procent do ciziny. V roce 2023 jeho tržby podle výkonného ředitele Daniela Procházky činily 4,8 miliardy korun, meziročně tak byly zhruba o 35 procent vyšší. Celosvětově tržby Doosanu loni dosáhly zhruba 15 miliard dolarů (344 miliard korun).
Doosan Škoda Power v roce 2022 ČTK sdělil, že v předešlých dvou letech dodával nová turbosoustrojí až z 90 procent do zahraničí, a to do desítek zemí světa. Letos například společnost oznámila, že dodá na americkou Floridu turbosoustrojí o výkonu 15 MWe pro spalovnu komunálního odpadu. Další dvě turbínová soustrojí za více než tři miliardy korun dodá polské teplárně v Plocku.
jbr ktp ptd