Státní exportní pojišťovna EGAP loni zdvojnásobila zisk na 1,8 miliardy korun
Praha 9. dubna (ČTK) - Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) v loňském roce zvýšila zisk na rekordních 1,8 miliardy korun. Meziročně jde o více než dvojnásobek. K zisku přispěly zlepšené výsledky při vymáhání pohledávek z pojistných případů a snížení nákladů. Klesá i objem pohledávek státní společnosti v Rusku a Bělorusku. Webu Seznam Zprávy to řekl předseda představenstva EGAP David Havlíček. Už dříve společnost oznámila, že loni vzrostl také objem pojištěného či zaručeného exportu ze 41 miliard Kč na 69 miliard Kč.
"Je to skvělá zpráva nejen pro zisk samotný, ale zejména pro český export. Zisk bude moci krýt další obchodní případy, které budeme moci podpořit,“ řekl Havlíček. Podle něj se v hospodaření státního podniku podepsalo i to, že se českému exportu v poslední době daří.
Jedním z hlavních zdrojů zvýšeného zisku je podle Havlíčka úspěšné vymáhání pohledávek z pojistných událostí. Pojišťovně se přitom podle něj daří vymáhat i pohledávky z Ruska, které měly v minulosti velký podíl. "Během dvou let od vypuknutí války na Ukrajině podařilo snížit naši expozici v Rusku o tři čtvrtiny z 12 miliard korun na současné tři až čtyři miliardy," podotkl šéf EGAP.
Ten si dále pochvaloval obchodní portfolio firmy. "Nemusíme na naše obchodní případy vytvářet tolik rezerv. Máme nejnižší pravděpodobnost selhání našeho portfolia v celé historii pojišťovny, a to pod jedním procentem," popsal Havlíček. Zisk posílilo rovněž omezování nákladů, které podle Havlíčka klesly o pět procent.
O využití zisku bude rozhodovat jako hlavní akcionář stát, který zastupuje ministerstvo financí. EGAP podle Havlíčka navrhne uložení výdělku do pojistných fondů, ze kterých by podnik mohl krýt další obchodní případy.
Státní exportní pojišťovna v poslední době posiluje také podporu vývozu tuzemských firem na Ukrajinu. V této souvislosti spustila Fond Ukrajina, jehož aktuální objem je 340 milionů korun. V současné době má EGAP smlouvy na zhruba 100 milionů korun. V případě vyčerpání fondu existuje podle Havlíčka příslib ze strany státu o jeho možném navýšení.
Českým firmám loni státní podnik pojistil vývoz v hodnotě 68,9 miliardy korun, což bylo meziročně o 27,7 miliardy korun více. Byl to také druhý nejlepší výsledek od vzniku EGAP v roce 1992. Za nárůstem pojištěného vývozu podle pojišťovny stála chuť firem investovat a vysoká míra rizika ve světě.
EGAP pojišťuje zejména bankovní úvěry se splatností delší než dva roky na financování vývozu velkých energetických, strojních a technologických zařízení, investičních celků, dopravních staveb a investic, a to především do zemí s vyšším rizikem nezaplacení na straně kupujících. Vznikla v roce 1992, spadá pod ministerstvo financí. Od roku 1992 EGAP pojistila vývoz do 130 zemí za více než bilion korun. Vláda na konci roku 2019 schválila, že se EGAP stane jediným akcionářem České exportní banky.
sip rdo
Analytici: Únorové tržby ukazují na to, že jsou Češi v nákupech stále opatrní
Praha 5. dubna (ČTK) - Pomalejší tempo meziročního růstu maloobchodních tržeb v únoru a jejich meziměsíční pokles ukazují na to, že jsou Češi v nákupech stále opatrní a domácnosti šetří a vyčkávají na další vývoj. ČTK to dnes sdělili oslovení analytici. Dynamičtější vývoj očekávají spíše až ve druhé polovině roku. Z dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že maloobchodní tržby v únoru meziročně vzrostly o 1,6 procenta a v lednu podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. Ve srovnání s lednem pak tržby ve druhém měsíci roku klesly o 0,8 procenta.
"Maloobchod v únoru částečně korigoval silný lednový růst a do určité míry ochladil optimismus ohledně výrazného oživení spotřeby domácností na začátku letošního roku," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. "V letošním roce je podle mě pravděpodobné postupné oživování maloobchodních tržeb, což zatím potvrzuje vývoj v prvních dvou měsících letošního roku," doplnil.
Únorové tržby jsou podle hlavního ekonoma firmy Cyrrus Víta Hradila zklamáním. "S příchodem nového roku se k útratám domácností upínaly velké naděje vzhledem k uklidnění inflace, obnovenému růstu reálných mezd a zlepšení spotřebitelské nálady. Tyto naděje ovšem v únoru nebyly naplněny," řekl. Reálné tržby podle něj byly o více než pět procent pod úrovní z ledna roku 2020. "Lépe jsou na tom i všechny sousední země, kde vyniká hlavně Polsko, které tehdejší hodnotu převyšuje o závratných 13 procent," dodal.
Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler poukázal na to, že meziměsíční pokles v únoru byl nejsilnější od března minulého roku. "Únorový meziměsíční pokles tržeb je však nutné vzít do kontextu velmi silných lednových čísel, které patrně souvisely s povánočními slevami," řekl. V lednu a únoru podle něj maloobchodní tržby byly lehce nad průměrem loňského roku.
Naopak ve srovnání s rokem 2019 před koronavirovou pandemií jsou únorové hodnoty nižší asi o čtyři procenta, řekl Seidler. "Bylo by v letošním roce spíše pozitivním překvapením, kdyby se v průběhu letošního roku opět dostaly na tuto úroveň," dodal.
Češi mají podle hlavního analytika společnosti Citfin Tomáše Volfa stále obavy z budoucí ekonomické situace. "První polovina letošního roku tak bude nejspíš ještě ve znamení pomalejšího růstu maloobchodních tržeb. Ve druhé bychom mohli mít lepší představu o snižování sazeb i v příštím roce a spotřebitelská důvěra by měla více vzrůst. Letošní Vánoce by měly být jedny z těch bohatších," uvedl.
Hlavní ekonom společnosti BHS Štěpán Křeček upozornil na to, že se letos naopak daří internetovým obchodům, jejichž tržby v únoru vykázaly meziroční růst o 16,1 procenta. "Zákazníci využívají srovnávače cen, které jim umožňují nakoupit vybrané produkty za nejnižší ceny dostupné na trhu," míní Křeček.
mib mha