Studie: Bezhotovostních transakcí letos ve světě přibyde 17 pct. na 1,3 bilionu
Praha 21. září (ČTK) - Počet bezhotovostních transakcí letos ve světě stoupne o 17 procent na 1,3 bilionu. Do roku 2027 vzroste jejich množství na 2,3 bilionu, tedy dvojnásobek hodnoty roku 2022. Vyplývá to ze zprávy o stavu světových plateb, kterou zveřejnil výzkumný institut Capgemini.
Do roku 2027 budou podle zprávy nové platební metody, tedy například okamžité platby, platby pomocí QR kódů a digitálních peněženek nebo přímé platby z účtu na účet, tvořit přibližně 30 procent z celkového množství bezhotovostních plateb. Zbylých 70 procent zaujmou dříve tradiční typy bezhotovostních transakcí, jako jsou inkasa, platby kartou nebo příkazy k úhradě.
Na exponenciálním růstu bezhotovostních plateb se významně podílí i Evropa. Do konce letošního roku by měl objem bezhotovostních transakcí na starém kontinentu dosáhnout 325,6 miliardy. Capgemini předpokládá, že do roku 2027 vzroste množství bezhotovostních transakcí v Evropě na 482,2 miliardy, a to nejen díky rozšiřujícím se okamžitým platbám, ale i vlivem legislativních kroků EU. Mezi ně patří v létě představený návrh směrnice o platebních službách a tzv. evropská digitální peněženka, uvedl country manažer Capgemini ČR Bernd Bugelnig.
Bezhotovostní platby jsou čím dál oblíbenější i v ČR. Čeští spotřebitelé upřednostňují platby kartou. Podle Sdružení pro bankovní karty dosáhl ve druhém letošním kvartálu počet transakcí v obchodních místech 669 milionů, což je meziroční nárůst o 17 procent. Počet plateb mobily či jinými elektronickými prostředky, tzv. tokeny, vzrostl meziročně o 80 procent.
Přesto se podle informací z médií vyskytuje množství obchodníků, kteří platby kartou nepřijímají. Mezi důvody obchodníci uvádějí poplatky z transakcí, které se platí bance a vydavateli karty, i pronájem platebního terminálu, jež se s platbami kartou pojí. "Právě nové platební metody, jako jsou platba QR kódem či transakce na způsob okamžité platby, by přitom mohly být pro obchodníky zajímavou alternativou plateb kartou,“ řekl Bugelnig.
Změnám a novým nákladům, jež přinášejí inovace, nová zákaznická očekávání i legislativní a regulatorní požadavky, čelí také banky a poskytovatelé platebních služeb. I když byl platební sektor dlouhodobě v čele digitalizace, nutnost dodržování regulačních nařízení mu omezuje prostor pro investice do inovací.
Peněžní hodnota firemních platebních transakcí celosvětově přesáhla hodnotu plateb v retailovém bankovnictví, a to v poměru 56 proti 44 procentům hodnoty transakcí. V globálním měřítku se tak více než 50 procent vedoucích pracovníků v platebních službách domnívá, že firemní platby nabízejí vyšší potenciál zisku než retailové bankovnictví.
fd ptd
Fed ponechal podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změny
Washington 20. září (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) dnes na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. Je to nejvyšší úroveň za 22 let. Letos Fed očekává jedno zvýšení úrokové sazby o 0,25 procentního bodu, příští rok její snížení o 0,5 procentního bodu. Na červnovém zasedání odhadovala snížení o jedno procento.
Fed dále také zdvojnásobil svůj výhled letošního růstu amerického hrubého domácího produktu (HDP) na 2,1 procenta. V červnu růst ekonomiky v tomto roce odhadoval na jedno procento. Výhled růstu ekonomiky na příští rok centrální banka ve čtvrtletním odhadu zvýšila na 1,5 procenta z červnové prognózy 1,1 procenta. Americká ekonomika "roste solidním tempem", uvedla centrální banka v prohlášení.
"Kondice americké ekonomiky je lepší, než se očekávalo. I vzhledem k tomu tak může snést ještě jedno dodatečné zvýšení sazeb, i když samotný Fed připustil, že si je vědom postupného efektu kumulativních zvýšení úrokových sazeb na předchozích zasedáních," konstatoval analytik Petr Lajsek ze společnosti Purple Trading.
Fed očekává, že se inflace vrátí k dvouprocentnímu cíli v roce 2026. "Proces udržitelného snížení inflace na dvouprocentní cíl bude ještě dlouhý," řekl na tiskové konferenci šéf Fedu Jerome Powell. "Zaznamenali jsme pokrok, což vítáme, ale musíme dosáhnout dalšího zlepšení", než Fed dospěje k závěru, že je vhodné ukončit zvyšování sazeb, dodal.
Powell zároveň uvedl, že je přesvědčen, že konec cyklu zvyšování sazeb je blízko. "Myslíme si, že jsme poměrně blízko tomu, kam se potřebujeme dostat," řekl.
Za předpokladu, že úroky klesnou do konce příštího roku na 5,1 procenta a do konce roku 2025 na 3,9 procenta, Fed očekává, že jeho hlavní ukazatel inflace se sníží do konce letošního roku na 3,3 procenta, v příštím roce na 2,5 procenta a do konce roku 2025 na 2,2 procenta.
Po zveřejnění prohlášení a výhledu se výnosy u dluhopisů americké vlády zvýšily; dvouleté dluhopisy vzrostly na nejvyšší úroveň od roku 2007. Akcie zpočátku oslabily, ale následně ztráty smazaly. Dolar smazal větší část denních ztrát vůči koši hlavních měn.
"Většina zástupců centrální banky je stále pro jedno další zvýšení úrokových sazeb, tedy do pásma 5,5 až 5,75 procenta. K tomu by mělo s největší pravděpodobností dojít na zasedání v listopadu," uvedl Lajsek.
lsk jd