Ekonom: Globální ekonomika se posunula od liberalismu k větším státním zásahům
Praha 19. října (ČTK) - Globální ekonomika se za posledních deset let výrazně posunula od liberalismu k větším státním zásahům ze strany vlád i centrálních bank. Podíl na tom mají protekcionistické a populistické vlády, tisk peněz, demografické proměny nebo příchod válek, řekl na investiční konferenci Vyšehradské fórum ekonom investičního fondu Bohemian Empire Štěpán Pírko.
"V druhém desetiletí nového století jsme byli v celosvětovém měřítku svědky měnové expanze, šíření globalizace, demokracie, míru a deflace, investoři sázeli na akcie a dluhopisy. O dekádu později, ve 20. letech, čelíme rozpočtové expanzi, šíření protekcionismu, autokracie, válek a inflace. Investoři sází více na hotovost a komodity," uvedl Pírko.
Z demografických modelů podle něj vyplývá, že se o budoucí penzisty stát nedokáže dostatečně postarat. Po celou produktivní část života by proto měli pravidelně investovat. "Když investor uloží například do diverzifikovaných investičních fondů 3000 Kč měsíčně s ročním navýšením o dvě procenta s průměrným výnosem devět procent, za 40 let tak vybuduje díky složenému úročení portfolio o hodnotě téměř 15 milionů korun," řekl.
Lidé by podle ekonoma Golden Gate Pavla Ryby měli investovat v prvé řadě sami do sebe, aby v rostoucí konkurenci na trhu práce lépe obstáli a byli schopni navyšovat své příjmy. Ty by měli diverzifikovaně investovat a tvořit si tak investiční portfolio, které je zajistí na penzi.
"Státní dluh není dlouhodobě udržitelný, vlády začaly tvořit gigantické deficity, které bude těžké dostat pod kontrolu a přiblížit se vyrovnaným státním rozpočtům. Deglobalizace a dlouhodobě drahé energie způsobené překotným přechodem k obnovitelným zdrojům vedou ke ztrátě konkurenceschopnosti Česka i celé Evropy proti USA nebo Asii," míní Ryba.
Vlády a lidé by si ale měli podle něj uvědomit, že nejcennější aktivum je schopnost jednotlivce vydělávat peníze a nejlepší investice je do profesního rozvoje člověka, nikoli pumpování peněz do ekonomiky. První peníze by měli lidé investovat do sebe, čímž zvýší své kompetence a tím i příjmy, díky kterým si mohou vybudovat svá investiční portfolia a doživotně z nich profitovat, dodal.
Přibližně 80 procent ceny člověka na trhu práce představuje podle Ryby schopnost vydělávat peníze, ti úspěšní si to uvědomují a tuto schopnost rozvíjejí. Největší prostor mají v roli podnikatelů, kdy se snaží využívat rozvoje svých schopností, dovedností a práce ve svůj prospěch, a ne ve prospěch pro svého zaměstnavatele, podotkl.
fd rdo
Studie: Developeři platí projekty vedle vlastního kapitálu nejčastěji z úvěrů
Praha 18. října (ČTK) - Developeři v řadě případů financují novou rezidenční výstavbu z vlastních peněz, na polovinu rezidenčních projektů však přesto musí využít investiční podporu i z dalších zdrojů. Při financování projektů obvykle využívají kombinaci dvou i více možností. Tři čtvrtiny developerů získávají peníze z bankovních úvěrů, ačkoliv jejich úroková výše je pro 59 procent firem hlavní překážkou pro financování bytové výstavby, zároveň na 60 procent firem využívá i financování od soukromých investorů. V méně případech pak developeři získávají peníze ještě z dluhopisů, dotací a crowdfundingu. Vyplývá to ze Studie developerských společností za letošní druhé pololetí zpracované analytickou společností CEEC Research.
"Bytová výstavba stojí na soukromých investorech. Přitom srovnejme jejich zisk s příjmem státu z bytové výstavby. Kdybychom sečetli náklady developerů, kteří museli všechno vymyslet, mobilizovat veškerý kapitál, zařídit výstavbu od přípravy území až po samotnou realizaci výstavby a marketingové náklady na doručení bytů občanům, tak jejich zisk je násobně menší, než je příjem státu ve formě daní a odvodů," řekl ekonomický poradce premiéra ČR a hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.
Podle Hypomonitoru České bankovní asociace v září klesla úroková sazba ze srpnových 5,78 procenta na 5,74 procenta, a byla tak nejnižší od července 2022. Kromě samotné výše úvěrů podle studie trápí 16 procent developerů i obtížnost jeho samotného získání. Musí totiž splňovat mnohé podmínky jako zprávu nezávislého bankovního monitoringu o projektu nebo smluvně zavázané klienty.
"Podmínky pro financování projektů se bezesporu zpřísnily. Banky jsou opatrné jak z hlediska vlastních zdrojů v projektu, tak z hlediska předprodejů. Banky se také více zajímají o spolehlivost generálního dodavatele stavby. O kvalitní projekty je mezi bankami ale nadále zájem,“ řekl výkonný ředitel developerské společnosti Impera Styl František Šudřich. Že by se bankovní kritéria pro developery měly zmírnit si myslí dvě třetiny dotázaných firem, 32 procent je s momentálními podmínkami spokojená.
Dalším problémem při získávání financí na projekt je nalezení vhodného investora či investiční skupiny, kteří budou ochotní vložit potřebný kapitál. Investiční fondy, ze kterých čerpá 14 procent firem, jsou podle studie finančním zdrojem spíše u developerských projektů většího rozsahu.
I přes komplikace a vyšší náklady se ale většině developerských společností daří nové projekty financovat. Podle výkonného ředitele CEEC Research Michala Vacka je důvodem hlavně důvěra bank a investorů v české developerské firmy. "Jejich projekty jsou atraktivní, zajímavé pro investory a většinou se pohybují v oblasti s dlouhodobě velkým tržním potenciálem. Tito developeři mají většinou dobře vytvořené obchodní plány, což jim umožní rychlé zabezpečení potřebného kapitálu," dodal Vacek.
CEEC Research je analytickou a výzkumnou společností založenou v roce 2005 a zaměřující se na vývoj vybraných sektorů ekonomiky v zemích střední a východní Evropy. Její studie využívá v současné době více než 17.000 společností.
jbr mha