Banky poskytly v dubnu hypotéky za 21,9 miliardy korun, meziročně dvojnásobek
Praha 15. května (ČTK) - Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, což je proti březnu růst o pětinu a proti loňskému dubnu více než dvojnásobek. Úrokové sazby nových úvěrů klesly na 5,1 procenta z březnových 5,19 procenta. Je to nejnižší hodnota od června 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Rychlost meziměsíčního poklesu sazeb se ale proti předešlým měsícům snížila. Tento vývoj jde na vrub rozkolísaným tržním úrokovým sazbám, které začaly v polovině března opět růst a dostaly se na nejvyšší úroveň v letošním roce, uvedla asociace.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v dubnu dosáhl 18,8 miliardy korun po březnových 15,4 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů, interně či z jiné instituce, činil 3,2 miliardy korun. Podíl refinancovaných úvěrů na celkovém objemu poskytnutých hypoték činil v dubnu 14,5 procenta, což je nejnižší hodnota od konce roku 2022.
Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl 5212, což je nejvyšší hodnota od května 2022. Ve srovnání s dubnem 2020 je ale počet hypoték stále nižší o 14 procent, vyplývá z dat asociace.
Průměrná hypotéka v dubnu pokračovala v růstu, a to z 3,44 milionu na 3,6 milionu Kč. To je nová maximální úroveň, které překonala dosavadní rekord z listopadu 2021. Dosáhnout na vyšší hypotéku umožňuje také postupný pokles hypotečních sazeb či uvolnění limitů ze strany České národní banky, tvrdí asociace.
"Růst průměrné hypotéky je dán jednak vyšší potřebou financování z titulu vyšších cen nemovitostí, které jsou i přes svůj mírný pokles v loňském roce vyšší, než byly koncem roku 2021. Svou roli sehrál i postupný pokles úrokových sazeb doprovázený růstem mezd domácností, což žadatelům také umožnilo dosáhnout na vyšší úroveň hypotéky," uvedl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou hypotéku zvýšení měsíční splátky o zhruba 1500 až 2000 Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o 6000 Kč. Splátka hypotéky jeden milion korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem 5500 Kč.
"V meziročním srovnání jsme za první čtyři měsíce roku 2024 zaznamenali nárůst v počtu uzavřených smluv, ale mnohem výrazněji se nárůst projevil v poskytnutých objemech. Tato změna se nejvíce promítla u hypoték na koupi nemovitosti. Z toho je vidět, že lidé, kteří v minulých letech pořízení vlastního bydlení kvůli vysokým sazbám odkládali, se nyní v očekávání jejich poklesu ke svým původním plánům vrátili," uvedl ředitel úvěrové divize Fio banky Jakub Schmid.
fd rdo
Šmejc: PPF místo východu míří na západní trhy, Evropě ale chybí delší vize
Praha 14. května (ČTK) - Vzhledem k nárůstu geopolitického rizika v posledních letech bude investiční skupina PPF pokračovat v zaměření na vyspělé západní trhy. Novinářům to dnes řekl výkonný ředitel skupiny Jiří Šmejc. PPF podle něj opouští působení v Asii a Rusku a naopak uvažuje o rozšíření do Severní Ameriky. Šmejc zároveň kritizuje, že evropské i české ekonomice chybí delší politická vize, která by dávala možnost pro větší strukturální změny.
Poradní sbor rodiny Kellnerových v rámci superholdingu Amalar, jehož je Šmejc členem, potvrdil, že strategie skupiny PPF je správná. "Jsme rádi, že jsme víc v Evropě. Do budoucna bude diskuse, zda rozšířit portfolio do Severní Ameriky. Dořešil se také odchod z Ruska a z Asie," uvedl Šmejc.
V Rusku skupina prodává poslední nemovitosti a čeká na regulatorní souhlas pro kupujícího s akvizicí životní pojišťovny PPF Life Insurance. "Naprosto jasně se ukazuje, že jsme udělali správně, když jsme spěchali s odchodem z Ruska. Nejenže to bylo eticky správné, bylo to i byznysově správné," podotkl Šmejc.
PPF také pracuje na odchodu poskytovatele půjček Home Credit z Číny. "V Číně vedeme permanentně rozhovory o prodeji, nicméně tamní regulace a postup regulátora je tak složitý, že vlastně může trvat roky, než schválí nějakou transakci. Takže ano, máme konkrétní zájemce a pokud se podaří získat souhlasy, tak Čínu prodáme. Bohužel ten proces je extrémně složitý. Zároveň ale podíl Číny v aktivech PPF je minimální," řekl Šmejc.
Podnikání PPF se v současnosti soustřeďuje na západní trhy. V evropské i české ekonomice ale podle Šmejce chybí delší politická vize, která by dávala možnost pro větší strukturální změny.
"V Evropě se lidem chce méně pracovat. To znamená, že pro Evropu bude otázka, jak být efektivní, aby byla schopná se posouvat dopředu, a zároveň akceptovat, že lidé budou čím dál více dbát na 'work-life balance' (rovnováhu pracovního a osobního života, pozn. ČTK) ," uvedl Šmejc. Překvapuje jej, že lidé nemají větší potřebu mít za cíl něco budovat. Je to ale logická změna, když společnost bohatne, dodal.
V roce 2023 měla skupina PPF čistý zisk téměř 1,45 miliardy eur, v přepočtu zhruba 36 miliard korun. Většího zisku dosáhla pouze za rok 2008, kdy uskutečnila transakci s italskou pojišťovnou Generali.
Šmejc dnes při komentování loňských hospodářských výsledků zmínil jako úspěch restrukturalizaci portfolia po odchodu z Ruska, změnu v přemýšlení uvnitř firem či výrazné propojení vlastněných firem. Vyzdvihl také transakci do polské logistické společnosti Inpost, kde má PPF 28,75 procenta a dohodu na získání dalších tři procent.
K působení PPF v německé mediální společnosti ProSiebenSat Šmejc míní, že její byznys se má restrukturalizovat, firma podle něj dlouhodobě nebyla dobře řízená. Dovede si představit koupi dalšího podílu v této společnosti, v níž má největší podíl společnost MFE, ovládaná italskou rodinou Berlusconiů.
Skupina PPF podniká ve 25 zemích Evropy, Asie a Severní Ameriky. Investuje do telekomunikací, médií, finančních služeb, e-commerce, biotechnologií, nemovitosti a strojírenství. PPF má svoji korporátní vlastnickou a řídicí strukturu v Nizozemsku.
dto fd rdo
DALŠÍ ZPRÁVY