Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
Londýn/Melbourne 25. dubna (ČTK) - Těžařská společnost BHP Group učinila nabídku na převzetí menšího rivala Anglo American, kterého si cení na 31,1 miliardy liber (zhruba 915 miliard Kč). Spojením by vznikl globálně největší producent mědi s podílem na světové produkci kolem deseti procent. S odkazem na zdroje o tom informovala agentura Bloomberg a následně to dnes potvrdily obě firmy.
BHP je největším těžařem s akciemi na burze. Za jednu akcii Anglo American nabízí 25,08 libry, což představuje prémii 31 procent.
Společnost Anglo American uvedla, že od BHP obdržela nevyžádaný a nezávazný návrh na spojení, který vyhodnocuje. Podmínkou je podle ní oddělení aktiv v Jihoafrické republice, kde BHP nepůsobí. Podíly Anglo American v jihoafrických těžařích platiny a železné rudy mají podle údajů společnosti LSEG hodnotu 7,44 miliardy USD, respektive 5,4 miliardy USD.
Podle britských pravidel pro převzetí má BHP nyní na předložení závazné nabídky čas do 22. května. Pokud by se dohoda uskutečnila, získala by společnost BHP přístup k dalším zdrojům mědi, tedy jednoho z nejžádanějších kovů pro přechod na čistou energii, dále k důležité strategické komoditě potaš a ke zdrojům koksovatelného uhlí v Austrálii. Transakce by zřejmě také vyvolala další podobné dohody v celosvětovém těžební průmyslu, uvedla agentura Reuters.
V těžebním sektoru se teď objevuje řada fúzí a akvizic, jak firmy přehodnocují svá aktiva a snaží se získat větší napojení na kovy, které jsou považovány za důležité pro globální transformaci energetiky. Návrh přichází krátce poté, co Anglo American v únoru zahájila revizi svých aktiv, když jí klesl celoroční zisk o 94 procent. Za propadem byl pokles poptávky po většině kovů, které firma těží.
BHP je známá hlavně těžbou železné rudy, mědi, koksovatelného uhlí, potaše a niklu. Tržní kapitalizace firmy ve středu činila 149 miliard USD, tržní kapitalizace Anglo American pak 37,7 miliardy USD. Anglo American vlastní doly v zemích, jako je Chile, Jihoafrická republika, Brazílie či Austrálie.
Technologický vývoj, jako je například umělá inteligence (AI) či automatizace, a přechod k čisté energii, který zahrnuje elektromobily a obnovitelné zdroje energie, posilují výhled růstu poptávky po měděných kabelech. Anglo American má doly na měď v Chile a Peru, kde působí i BHP. Jejich společná produkce by činila zhruba 2,6 milionu tun ročně. To je více, než činí těžba americké firmy Freeport-McMoRan nebo chilské státní firmy Codelco.
Ceny mědi na burze v Londýně od začátku letošního roku vzrostly zhruba o 15 procent a přiblížily se dvouletému maximu díky nadějím na vyšší poptávku. K růstu přispívají i problémy s dodávkami způsobené nuceným uzavřením jednoho z největších povrchových dolů na měď Cobre Panamá loni v prosinci.
Pokud BHP transakci prosadí a úspěšně dokončí, zařadí se tento obchod pravděpodobně mezi deset největších transakcí v historii těžebního průmyslu podle hodnoty. Transakce by také mohla vést k vyřazení Anglo American z londýnského akciového trhu, což by pro tuto burzu byla velká rána. Londýnská burza se totiž snaží udržet si velké společnosti a přilákat nové primární nabídky. Pro BHP by to pak byla druhá velká akvizice za poslední rok po loňském převzetí těžaře mědi OZ Minerals. Transakce přispěla k prudkému růstu zájmu o fúze a akvizice.
K nedávným velkým dohodám v těžařském sektoru patří odkoupení australské firmy Newcrest Mining. Tu za 16,8 miliardy USD získal těžař zlata Newmont.
irl spr
Deutsche Bank díky divizi investičního bankovnictví zvýšila zisk o osm procent
Frankfurt 25. dubna (ČTK) - Finanční ústav Deutsche Bank v prvním čtvrtletí zvýšil zisk po zdanění o osm procent na 1,3 miliardy eur (32,8 miliardy Kč). Výsledky překonaly očekávání hlavně díky divizi investičního bankovnictví, uvedla dnes největší německá banka v tiskové zprávě.
Banka zaznamenala zisk už 15. čtvrtletí za sebou, což je po velkých ztrátách v posledním desetiletí značná série ziskovosti. Generální ředitel Christian Sewing označil výsledky za první čtvrtletí za nejlepší od roku 2013.
Divizi investičního bankovnictví se podařilo získat zpět pozici hlavního zdroje ziskovosti celé banky. V předchozím období silně rostla divize drobných bankovních služeb, zejména díky vyšším úrokovým sazbám. Výnosy divize investičního bankovnictví se v prvním čtvrtletí zvýšily o 13 procent, naopak výnosy retailové divize o 3,5 procenta klesly. Výnosy korporátního bankovnictví se snížily o pět procent.
Banku ale nadále tíží problémy na trhu komerčních nemovitostí a v Postbank. Deutsche Bank vyčlenila v prvním čtvrtletí do rezerv na případná rizika 439 milionů eur, což je o 18 procent více než před rokem. Za celý rok ale skupina očekává, že rezervy na rizika zůstanou na loňské úrovni.
Banka se také musí na domácím trhu vypořádat se slabou ekonomikou, i když nálada německých podnikatelů se zlepšila. Německý finanční regulátor BaFin také na začátku roku varoval, že letošní rok nebude pro zisky bank tak růžový, protože největší německou ekonomiku zatěžuje krize na realitním trhu spolu se špatnými úvěry.
Analytici také upozorňují, že po poklesu zisku v loňském roce má Deutsche Bank před sebou hodně práce, aby splnila své střednědobé cíle. Na začátku února Sewing oznámil, že banka do konce roku 2025 zruší 3500 pracovních míst. Tento počet zahrnuje rovněž 800 pracovních míst, jejichž zrušení oznámila banka loni.
irl spr