Coface: HDP v ČR letos stoupne o 1,5 pct, průměrná inflace klesne na 3,3 pct
Praha 9. února (ČTK) - Česká ekonomika letos poroste o 1,5 procenta a průměrná roční inflace klesne z loňských 11,6 na 3,3 procenta. Předpovídá to společnost Coface, která monitoruje ekonomické klima ve 160 zemích. Největším rizikem pro pozitivní vývoj tuzemského hospodářství je podle ní situace v Německu.
Česká národní banka ve čtvrtek odhadla, že letos HDP v ČR vzroste o 0,6 procenta, předpověď inflace ponechala na 2,6 procenta. Ministerstvo financí koncem ledna zhoršilo letošní výhled ekonomiky na 1,2 procenta, inflaci očekávalo 3,1 procenta.
Zhoršená kondice německé ekonomiky, kam směřuje třetina veškerého českého exportu, se začíná projevovat meziročním poklesem dovozu do Německa i zhoršující se platební morálkou.
Globální ekonomický růst v roce 2024 podle Coface třetí rok v řadě zpomalí. Po loňských 2,6 procenta Coface očekává letos růst o 2,2 procenta. Vzhledem k nevýraznému výkonu eurozóny, americké i čínské ekonomiky potáhnou globální ekonomický růst především rozvíjející se ekonomiky.
Odpovídá tomu také hodnocení rizik zemí, které Coface zlepšila ve 12 případech. Z nich devět připadá právě na rozvíjející se ekonomiky, jako například Albánie, Gruzie nebo Rumunsko. Z hlediska kvartálních hodnocení sektorových rizik dopadly nejlépe automobilový průmysl a energetika, zhoršení naopak zaznamenal papírenský průmysl.
"V našich analýzách a předpovědích používáme pro vyhodnocení rizik osmistupňovou škálu od velmi nízké (A1) až po extrémní (E). V případě ČR zůstává hodnocení rizika země na stupni přijatelné (A4) a hodnocení podnikatelského prostředí na stupni nízké (A2),“ uvedl generální ředitel Coface pro ČR a Slovensko Rudolf Kypta.
Česko je jednou ze zemí, kterým Coface zlepšila kvartální hodnocení sektorového rizika automobilového průmyslu. "Očekáváme postupné oživení spotřeby domácností díky rostoucím reálným mzdám, v důsledku klesající inflace a pravděpodobnému snižování úrokových sazeb,“ upozornil Kypta.
Německá ekonomika by se letos podle predikcí Coface měla dostat do mírně lepší kondice. Loňský roční pokles HDP o 0,2 procenta vystřídá růst o 0,6 procenta. Vývoj německé ekonomiky je pro Česko naprosto zásadní. Právě Německo je dlouhodobě největším obchodním partnerem českých firem z hlediska exportu i importu. Podle údajů Českého statistického úřadu loni české firmy vyvezly do Německa zboží v hodnotě 1,34 bilionu korun.
"Negativní vývoj německého hospodářství je špatnou zprávou pro českou ekonomiku, neboť na německý trh směřuje třetina veškerého českého exportu. Německá ekonomika se dostala do mírné recese, v čemž hraje roli zejména pokles objednávek z Číny. České firmy jsou intenzivně zapojeny do dodavatelských řetězců v oboru strojírenství, kde se pokles objednávek projevil nejvýrazněji, více než 12procentním propadem,“ doplnil ředitel úpisu rizika v Coface Martin Procházka.
Coface poskytuje svým klientům ochranu před riziky spojenými s obchodováním, zejména pak informace o finanční stabilitě odběratelů, dodavatelů a potenciálních obchodních partnerů. Do portfolia jejích produktů patří pojištění pohledávek a jejich vymáhání. Celosvětově má skupina Coface 50.000 klientů ve více než 100 zemích.
fd rot
Míra inflace v Maďarsku dál rychle klesá, v lednu činila 3,8 procenta
Budapešť 9. února (ČTK) - Míra inflace v Maďarsku v lednu opět výrazně klesla a z prosincové hodnoty 5,5 procenta zvolnila na 3,8 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl maďarský statistický úřad. Výsledek je výrazně lepší, než čekali analytici, je za ním hlavně pokles cen elektřiny a dalších energií.
Ekonomové s dalším poklesem inflace počítali, podle agentury Reuters ale v průměru předpokládali, že míra inflace zvolní na 4,4 procenta. Inflace tak v lednu byla v Maďarsku nižší než například na Slovensku nebo v Rakousku. Lednová data za Českou republiku budou zveřejněna příští týden.
Loni v lednu míra inflace v Maďarsku činila 25,7 procenta. K jejímu rychlému poklesu v loňském roce přispěla vládní opatření a měnová politika centrální banky. Nyní je inflace v tolerančním pásmu centrální banky, které je stanoveno na jeden procentní bod na každou stranu od cílové hodnoty tři procenta.
Ceny potravin byly v lednu meziročně vyšší o 3,6 procenta, zatímco o měsíc dříve jejich meziroční růst činil 4,8 procenta. V této kategorii byl v lednu nejvyšší růst u cen cukru, který meziročně zdražil o 38,2 procenta. Ceny nealkoholických nápojů byly vyšší o 14,6 procenta, ceny vepřového masa o deset procent. Naopak mouka o 19 procent zlevnila, cena vajec klesla o 17,8 procenta, máslo zlevnilo o 13,8 procenta, těstoviny o 13,2 procenta a mléko o 10,2 procenta.
Elektřina, plyn a další paliva byly v Maďarsku v lednu o 11,3 procenta levnější než před rokem. Z této kategorie byl zemní plyn a další produkty z plynu levnější o 25 procent, elektřina zlevnila o 3,4 procenta. Naopak služby byly o 10,4 procenta dražší.
Meziměsíčně ceny v Maďarsku v lednu vzrostly o 0,7 procenta. Potraviny byly v průměru proti prosinci dražší o 1,2 procenta, zejména kvůli sezonním produktům, jako jsou brambory, čerstvá zelenina a čerstvé ovoce. Spotřebitelé platili o 0,9 procenta více za elektřinu, plyn a další paliva, z toho cena zemního plynu a dalších produktů z plynu byla vyšší o 1,7 procenta.
spr
DALŠÍ ZPRÁVY