MMR: Na koupi průměrně velkého bytu v ČR je třeba pět ročních příjmů domácností
Praha 5. září (ČTK) - Na koupi průměrně velkého bytu o 60 metrech čtverečních v Česku je potřeba v průměru pět ročních příjmů domácnosti. Dostupnost bydlení se ale liší podle lokality, například v Praze si domácnost může pořídit průměrný byt za osm ročních výdělků, v Brně pak za sedm. Vyplývá to z dat ministerstva pro místní rozvoj (MMR) z prvního čtvrtletí letošního roku, která dnes novinářům představili zástupci úřadu. Průměrně v prvním čtvrtletí zaplatili nájemníci za bydlení čtvrtinu ze svých příjmů. Domácností nadměrně zatížených výdaji na bydlení, tedy těch, které na něj dají více než 40 procent svých příjmů, je zhruba 13 procent. To je o 2,6 procentního bodu více než před rokem a o 1,8 procentního bodu méně než před deseti lety.
Podle dat Deloitte v letošním prvním čtvrtletí stál metr čtvereční v bytě v průměru zhruba 99.300 Kč. Byt o 60 metrech čtverečních by tak podle jejich výpočtu stál necelých šest milionů korun. V prvním čtvrtletí byla podle dat ČSÚ průměrná hrubá měsíční mzda 43.941 korun. Při těchto výpočtech by tak na koupi bytu bylo potřeba 11,4 ročních mezd, tedy o více než šest více, než kolik vyplývá z dat ministerstva. Zatímco ale Deloitte vypočítává dostupnost podle mezd jednotlivce, MMR počítá s příjmy celých domácností, tedy například i včetně dětí a důchodců. Tento údaj tak zahrnuje kromě mezd a platů také důchody, dávky, příjmy z podnikání či z přeshraniční práce. Podle MMR průměrný čistý příjem české domácnosti činí 522.278 Kč ročně.
MMR začalo sbírat data za pomoci nově vzniklého takzvaného "dashboardu" o bydlení. Ten by podle vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) měl pomoci analyzovat problematiku v oblasti bydlení. Data MMR sbírá od Českého statistického úřadu (ČSÚ), z interně zadaných průzkumů i z osobní komunikace s obcemi. V roce 2023 se zahájila stavba 35.704 bytů. Dostavělo se 38.067 bytů, jejich průměrná velikost byla 49,2 metru čtverečních.
Ministerstvo v současnosti řeší škrty v návrhu rozpočtu v oblasti programu dostupného bydlení. Bartoš dříve uvedl, že bude ve vládě jednat o navýšení investic do výstavby obecních nájemních bytů o sedm miliard korun. Výdaje MMR by podle prvního návrhu státního rozpočtu měly v roce 2025 činit 13,3 miliardy korun. Oproti letošnímu roku by tak měly klesnout o téměř 13 procent, tedy dvě miliardy korun, což by byl největší pokles mezi všemi ministerstvy. Bartoš dnes zopakoval, že nepředpokládá, že by vláda peníze na výstavbu obecního nájemního bydlení neuvolnila.
"Bydlení je jedna z mých největších priorit. Jeden z cílů je nastartovat investice do dostupného bydlení. A já si troufám říct, že po po zhruba dvou letech ne úplně jednoduché práce a vyjednávání tu s kolegy vyhlížíme cílovou pásku. Některá data má stát k dispozici vůbec poprvé," uvedl Bartoš.
Podpora dostupného bydlení ze Státního fondu podpory investic (SFPI) má směřovat na stavbu nájemních bytů a lze ji využít na novostavby, stavební úpravy nebo přístavby. Část z peněz lze okamžitě použít maximálně na 40 procent nákladů při splnění konkrétních požadavků. Následný dotovaný úvěr ve výši základní sazby EU pro ČR snížený až o tři procentní body může být až do 65 procent ceny projektu. Celkově by dotace a výhodný úvěr mohly pokrýt až 90 procent investice. Splatnost je do 30 let a předčasné splacení je bez poplatků. Žádat mohou územní samosprávní celky, státní příspěvkové organizace nebo církev.
Program podle nově sesbíraných dat podpořil výstavbu 4688 bytů, z nichž bylo 1237 dokončeno. Vynaložené finance na dotace a zvýhodněné úvěry na výstavbu obecního nájemního bydlení dosáhly v současnosti na 2,44 miliardy korun. Celkové stavební náklady činily 13 miliard korun.
jbr jzf rdo
Skupina Jet Investment prodala třebíčskou skupinu Tedom japonské Yanmar Group
Brno 5. září (ČTK) - Investiční skupina Jet Investment brněnského podnikatele Igora Faita prodala třebíčskou energeticko-strojírenskou skupinu Tedom japonské skupině Yanmar Group. Jet Investment o tom informovala na svých webových stránkách. Hodnotu transakce neuvedla, podle odhadů serveru hn.cz by mohla dosáhnout i pěti miliard korun. Akvizice podléhá povolení regulačních orgánů. Yanmar Group v Tedomu získá 100 procent, smlouvu strany podepsaly ve středu.
Jet Investment Tedom vlastnila od roku 2019, byl součástí jejího private equity fondu Jet 2. "Od akvizice se nám podařilo rozvinout Tedom Group ve skutečně globálního hráče. Tedom je tak nyní nejenom dodavatelem kogeneračních jednotek a poskytovatelem jejich servisu, ale i dodavatelem komplexních energetických řešení," uvedl Oldřich Šoba, projektový ředitel Jet Investment.
Tedom se zabývá vývojem, výrobou a provozováním kogeneračních jednotek přes 30 let. Má čtyři výrobní a vývojové závody v ČR a několik zahraničních obchodních poboček. Celá skupina má přes 900 zaměstnanců. Za rok 2023 měla skupina tržby 5,8 miliardy korun, meziročně stouply o 30 procent. Jet Investment uvedla, že letošní tržby očekává kolem osmi miliard korun.
"Tímto strategickým krokem spojíme odborné znalosti Tedomu v oblasti kogenerace a energetických služeb s globálním dosahem a inovativními technologiemi Yanmaru. Síly obou společností se navzájem doplňují, čímž vytvářejí silný základ pro budoucí růst. Jsme odhodláni zachovat vysoké standardy a držet se hodnot, díky nimž jsou Tedom a Yanmar v byznyse známí," doplnil Peter Aarsen, generální ředitel Yanmar Energy Systems International.
Jet Investment se od vzniku v roce 1997 specializuje na vyhledávání investičních příležitostí do středně velkých společností výrobního průmyslu, které považuje za perspektivní. Spolupodílníky jsou Igor Fait, Lubor Turza, Libor Šparlinek a Marek Malík. Ve fondech kvalifikovaných investorů spravuje aktiva za 15 miliard korun. Prostřednictvím fondů Jet 2 a Jet 3 investuje do středně velkých středoevropských průmyslových společností se silným růstovým potenciálem. Realitní fond Jet Industrial Lease investuje do průmyslových nemovitostí. V Německu, České republice a Polsku spravuje portfolio devíti nemovitostních projektů.
ska gcm