MMF zlepšil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,2 procenta
Washington 16. dubna (ČTK) - Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes mírně zlepšil odhad letošního růstu světové ekonomiky. Podle jeho jarní prognózy se globální hrubý domácí produkt (HDP) v letošním roce zvýší o 3,2 procenta, zatímco v lednu fond letošní růst odhadoval na 3,1 procenta.
Světová ekonomika by podle nové prognózy MMF měla v letošním roce růst stejným tempem jako vloni. Fond předpokládá, že v příštím roce bude globální růst činit rovněž 3,2 procenta.
'Ekonomická aktivita byla během celosvětového poklesu inflace v letech 2022 a 2023 překvapivě odolná. S poklesem inflace z jejího vrcholu z poloviny roku 2022 se stabilně zvyšovala ekonomická aktivita, a to navzdory varováním před stagflací a globální recesí,' uvedl MMF. Stagflace je označení pro období s malým či žádným hospodářským růstem provázeným vysokou inflací.
MMF nicméně upozornil, že z historického hlediska je současné tempo růstu světové ekonomiky pomalé. V letech 2000 až 2019 činilo průměrně 3,8 procenta. Za současným relativně slabým růstem podle fondu stojí krátkodobé faktory, jako například nadále vysoké úrokové sazby, i dlouhodobější faktory, včetně důsledků ruské invaze na Ukrajinu a koronavirové krize.
Odhad letošního růstu ekonomiky Spojených států MMF zlepšil na 2,7 procenta z dříve předpokládaných 2,1 procenta. Růst největší ekonomiky světa by tak měl zrychlit z loňských 2,5 procenta. V příštím roce nicméně fond očekává zpomalení růstu na 1,9 procenta.
Růst ekonomiky eurozóny v letošním roce podle MMF zrychlí na 0,8 procenta z loňských 0,4 procenta. Fond nicméně odhad letošního hospodářského růstu v zemích používajících euro zhoršil o desetinu procentního bodu proti lednové prognóze. V příštím roce MMF očekává zrychlení růstu na 1,5 procenta.
'Předpokládá se, že motorem oživení (ekonomiky eurozóny) bude silnější spotřeba domácností, protože poleví dopady cenového šoku u energií a pokles inflace podpoří růst reálných příjmů,' uvedl MMF.
Odhad letošního růstu čínské ekonomiky ponechal fond beze změny. Růst by tak měl zpomalit na 4,6 procenta z loňských 5,2 procenta. V příštím roce pak počítá MMF s dalším zpomalením hospodářského růstu v Číně, a to na 4,1 procenta.
Zlepšením prošel výhled pro Rusko. Měnový fond nyní předpokládá, že ekonomika Ruské federace letos vzroste o 3,2 procenta, zatímco v lednu růst odhadoval na 2,6 procenta. V příštím roce očekává zpomalení růstu na 1,8 procenta.
pmh jd
Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
Peking 16. dubna (ČTK) - Čínský hrubý domácí produkt (HDP) v letošním prvním čtvrtletí meziročně stoupl o 5,3 procenta, a předčil tak očekávání. S odvoláním na čínské statistiky to dnes uvedla agentura AFP. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že ekonomika přidá 4,6 procenta. Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím HDP vzrostl o 1,6 procenta, čekal se růst o 1,4 procenta. Souběžně zveřejněné březnové statistiky včetně investic do nemovitostí, maloobchodních tržeb a průmyslové produkce ale ukázaly, že domácí poptávka zůstává slabá a brzdí celkovou dynamiku.
Čína má po Spojených státech druhou největší ekonomiku na světě. Nejnovější statistiky mohou Peking uklidnit v době krize na domácím trhu s nemovitostmi. Nad očekávání dobré výsledky a oživení ekonomiky mohou pomoci i tváří v tvář rostoucí zadluženosti regionálních vlád, píše Reuters.
Navzdory obtížím čínského hospodářství po pandemii covidu-19 si Peking pro letošek stanovil cíl, kterým je růst HDP okolo pěti procent. Loňské tempo růstu 5,2 procenta bylo podle vlády pravděpodobně zkresleno oživením po roce 2022, kdy byla nižší srovnávací základna.
Statistický úřad označil údaj za první čtvrtletí za dobrý start do nového roku. Analytici jsou v hodnocení opatrnější.
'Údaj o HDP je v souladu s naším očekáváním. Ekonomika v prvním čtvrtletí byla tažena spíše nízkonákladovou průmyslovou výrobou a vývozem, respektive cenou za objem. To bude hnacím motorem letošní ekonomiky, ale v dlouhodobém horizontu by to mohlo vytvářet tlak na zisky podniků. Mezitím se zvětšil rozdíl mezi reálným a nominálním HDP, což odráží, že je naléhavě nutné řešit problémy na straně poptávky,' sdělil Reuters analytik Tchao Čchuan z pekingské společnosti Soochow Securities.
'Nedávné hospodářské oživení bylo taženo vývozem. Myslím, že jde o dvourychlostní ekonomiku. Domácí poptávka je stále slabá, ale vývoz je dobrý. To bude pravděpodobně pokračovat i ve druhém čtvrtletí, takže ekonomice by se mělo v první polovině roku vést relativně dobře. I když pokud jde o tu druhou, bude záležet na hospodářské politice. Pokud se vláda opět zaměří na reformy, náš odhad pro druhé pololetí by byl poměrně konzervativní. Podle naší prognózy by ekonomika měla v letošním roce růst o více než 4,5 procenta, což je však stále méně než vládní prognóza pět procent,' domnívá se analytik Raymond Yeung ze společnosti ANZ.
Průmyslová výroba v březnu podle statistiků meziročně vzrostla o 4,5 procenta, což byl pomalejší růst, než očekávali někteří analytici. Maloobchodní tržby rovněž zaostaly za odhady, když stouply o 3,1 procenta.
vjn lsa zdp