V západní Africe debatují o záchraně své architektury, píše The Guardian
Lomé (Togo) 30. prosince (ČTK) - Nedokončené nebo opuštěné stavby jsou typickým krajinným prvkem v západoafrických zemích, jako jsou Togo, Senegal nebo Benin. Nyní ale v jejich společnostech sílí hlasy, aby se tyto stavby zachránily. V Togu se také minulý měsíc uskutečnilo první architektonické fórum, kde světoví a začínající architekti diskutovali o budoucnosti těchto staveb. Napsal o tom server The Guardian.
Důvody, proč je řada staveb v západní Africe opuštěných nebo nedokončených, jsou četné. Hlavní důvod však je špatná vládní správa. Jedinou výraznější výjimku představuje Lomský palác v hlavním městě Toga Lomé. Postavili ho v roce 1905 a stal se sídlem německých, francouzských a britských koloniálních vlád. Na chvilku ho také obývala togská vláda, než upadl do zapomnění v 90. letech. Veřejnosti se znovu otevřel teprve před pěti lety, v roce 2019. Nyní se tu konají výstavy afrických umělců a také se tu uskutečnilo architektonické fórum.
"Renovace takových míst, jako je Lomský palác, představuje velký počin," řekla listu The Guardian beninská architektka Olufemi Hinsonová Yovová, která se listopadového fóra účastnila. "To, že si můžu vzít taxi z Cotonou, jet sem tři hodiny a být se světovými a novými nadějnými architekty...je fantastické, že se to vůbec děje, ale potřebujeme daleko více než tohle," dodala. Narážela tím na řadu dalších významných budov, které stále čekají na záchranu.
Jen necelých pět kilometrů od Lomského paláce stojí chátrající majestátní Hotel míru ze 70. let minulého století. Ten se svými 216 pokoji kdysi hostil významné západoafrické osobnosti.
"Hotel míru je emblematickou budovou, která je svědkem historie naší země. V době po vyhlášení nezávislosti, když se chtělo Togo prosadit na mezinárodní scéně, to byl jeden z prvních luxusních hotelů, které nechala vláda postavit...Bylo to velkolepé období," řekla togská architektka Sabrine Baková.
Dnes však z hotelu zbyla jenom zanedbaná kostra. Část areálu nyní zabírá nový hotel, zatímco vláda údajně určila hlavní komplex k demolici.
"V Dakaru a v Cotonou jsme svědky toho, jak je zase další historická budova zničená...je to jako epidemie," řekla Hinsonová Yovová.
"Existují řešení na záchranu našeho architektonického dědictví. To je můj názor, ale rozhodují politici," doplňuje slova své beninské kolegyně Baková.
bat mka
Austrálie získala právo veta na dohody ostrova Nauru, chce tím omezit vliv Číny
Canberra/Yaren 27. prosince (ČTK) - Austrálie v pondělí uzavřela pětiletou dohodu s Nauru, která dává Canbeře právo veta v uzavírání smluv tohoto tichomořského státu s dalšími zeměmi. Austrálie se paktem snaží umenšit vliv Číny v regionu, informoval web CNN.
"Jelikož uznáváme, že bezpečnost jednoho z nás ovlivňuje bezpečnost nás obou, smlouva stanoví, že Nauru a Austrálie budou společně rozhodovat o jakémkoliv zapojení jiných zemí do bezpečnostního, bankovního a telekomunikačního sektoru Nauru," uvedli australský premiér Anthony Albanese a nauruský prezident David Adeang ve společném prohlášení.
Austrálie nabídla 12tisícovému ostrovu dohromady 140 milionů australských dolarů (2,1 miliardy Kč) například na posílení policejních a bezpečnostních opatření nebo na investice. Dohoda, která vejde v platnost příští rok, bude trvat pět let, napsala CNN.
"Nauru uzavřením (paktu) obětovalo svou schopnost uzavírat bezpečnostní, bankovní a infrastrukturní dohody s Čínou a dalšími třetími stranami výměnou za výrazné zvýšení australských finančních prostředků. Je to krok, kterým Austrálie posílí vztahy v regionu a omezí dosah a vliv Číny v regionu," uvedla Meg Keenová ze sydneyského Lowyho institutu.
Smlouva se do jisté míry podobá té, kterou Austrálie v květnu uzavřela s dalším tichomořským státem Tuvalu. Dohoda s Tuvalu následovala po uzavření bezpečnostního paktu mezi Čínou a Šalamounovými ostrovy před dvěma lety, která vyvolala obavy ze zřízení čínské námořní základny v jižním Pacifiku, připomněla CNN.
Ostrov Nauru, kde byla velká naleziště fosfátů, od konce 19. století do první světové války patřil Německu. Austrálie jej obsadila v listopadu 1914. Společnost národů ostrov v roce 1920 svěřila do správy Austrálie, Velké Británie a Nového Zélandu. Nauru se v roce 1968 stalo nezávislou republikou.
dud nim