Pákistán vyvíjí rakety, které by mohly zasáhnout USA, řekl americký činitel
Washington/Islámábád 19. prosince (ČTK) - Pákistán, který vlastní jaderné zbraně, vyvíjí balistické střely dlouhého doletu. Ty mu umožní zasáhnout cíle mimo jižní Asii včetně Spojených států, tvrdí podle agentury Reuters vysoký představitel Bílého domu.
Zástupce poradce pro národní bezpečnost Bílého domu Jon Finer o někdejším partnerovi USA uvedl, že jednání Islámábádu vyvolává "skutečné otázky" ohledně cílů jeho balistického programu. "Upřímně, je pro nás těžké vnímat jednání Pákistánu jako cokoliv jiného, než nově vznikající hrozbu pro Spojené státy," řekl Finer.
"Pákistán vyvíjí stále sofistikovanější raketové technologie, od balistických raketových systémů dlouhého doletu až po zařízení, které by umožnilo testovat výrazně větší raketové motory," uvedl Finer. Pokud bude tento trend pokračovat, podle Finera bude Pákistán schopen zasáhnout cíle daleko za hranicemi jižní Asie, včetně Spojených států.
Finer se vyjádřil den poté, co Washington oznámil uvalení nových sankcí na pákistánský program rozvoje balistických střel. Opatření postihnou také pákistánskou státní obranou agenturu, která program řídí. Pákistán dnes nové americké sankce odsoudil jako diskriminační, podle tamního ministerstva zahraničí sankce ohrožují mír a bezpečnost v regionu.
Pákistánská diplomacie také zpochybnila tvrzení USA, že společnosti, kterých se sankce týkají, se podílely na šíření zbraní. Předchozí sankce podle pákistánského úřadu totiž "byly založeny na pouhých pochybnostech a podezřeních bez jakýkoliv důkazů".
Pákistán rovněž obvinil USA z dvojích standardů, protože podle něj Spojené státy nemají licenční požadavky ohledně pokročilých vojenských technologií jiných zemí. Sankce zmrazily veškerý americký majetek, které dotčené podniky vlastní, a zakazují Američanům s podniky obchodovat.
Pákistánský jaderný a raketový program podle analytiků slouží především k odvrácení hrozeb ze strany sousední Indie, napsala agentura AP. Pákistán se stal jadernou mocností v roce 1998, kdy provedl podzemní jaderné testy v reakci na testy svého rivala Indie. Obě strany pravidelně testovaly své rakety krátkého, středního a dlouhého doletu.
ham nim
Celkový obrat sálových aukcí v ČR se meziročně zvýšil na 1,5 miliardy korun
Praha 19. prosince (ČTK) - Sběratelé v ČR letos na sálových aukcích za umění a starožitnosti utratili podle předběžného odhadu 1,5 miliardy korun, přibližně o 100 milionů korun více než v roce 2023. Na akcích konaných v aukčních síních, kterých se zájemci mohou zúčastnit osobně v sále, korespondenčně, v zastoupení nebo prostřednictvím internetu, koupili přes 6200 děl. To je zhruba o 400 méně než loni. Trh s uměním letos mírně ožil hlavně díky milionovým prodejům obrazů. Ukazují to předběžná data o aukčních prodejích, která shromažďuje server Artplus.cz.
"Pokračuje trend, který začal v roce 2018, že rok od roku klesá počet nabízených děl a artefaktů v sálových aukcích. Letos poprvé spadl pod 12.000. Aukční síně vysvětlují úspornější nabídku pečlivějším výběrem uměleckých děl a starožitností, které sběratelům v sálové aukci nabídnou. Preciznější selekce se promítá do úspěšnosti aukcí. Letos se vyšplhala na 54 procent nabízených položek, což je dosud nejvíce," uvedl Jan Stuchlík, šéfredaktor odborného serveru Artplus.cz.
Nejdražším vydraženým obrazem letošního roku na tuzemských aukcích se v dubnu stala olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí). Její celková cena i s aukční desetiprocentní přirážkou 126,5 milionu korun dělá z díla nejen nejdražší Kupkův obraz vydražený v Česku, ale nejdražší obraz prodaný na tuzemské aukci vůbec.
Sběratelé za deset nejdražších položek utratili dohromady 368 milionů korun včetně aukční provize. To je třetí nejvyšší částka po rekordních letech 2022 a 2021.
Proti roku 2023 se hodnota nejdražší desítky zvedla o 115 milionů korun, a to zejména díky rekordu Kupky, ale také novému aukčnímu maximu Josefa Šímy, za jehož velkoformátový obraz Země vítěz dražby zaplatil přes 60 milionů korun. K 50 milionům korun se přiblížila ještě celkově třetí Toyen se znovuobjeveným obrazem Tajemství míst, nejdražším malířčiným poválečným dílem na domácím trhu.
Spíše stagnaci už druhý rok v řadě zažívá segment levnějšího umění do milionu korun. Tato dominantní část trhu si připsala celkový obrat na sálových aukcích ve výši 422 milionů korun, o 12 milionů korun méně než v roce 2023 a o 123 milionů korun méně než před dvěma roky.
Odborný server Artplus.cz dlouhodobě mapuje aukční trh s uměním. Každý rok vydává Ročenku Art+ o trhu s uměním, v níž mapuje dění na trhu v předchozím roce.
jir rdo