Protesty v Íránu podle OSN vyžádaly přes 300 obětí a na 14.000 zatčených
Teherán 24. listopadu (ČTK) - Při protivládních protestech v Íránu bylo zatčeno na 14.000 lidí, včetně dětí. Uvedl to dnes vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk a lidskoprávní situaci v zemi označil za velmi vážnou, píše agentura Reuters. Podle středečního sdělení Úřadu OSN pro lidská práva (OHCHR) bylo od září na demonstracích v Íránu zabito více než 300 lidí, včetně více než 40 dětí.
Údaje o počtech zadržených v souvislosti s protesty se liší. Organizace HRANA, která monitoruje porušování lidských práv v Íránu, píše o více než 400 zabitých demonstrantech a přes 18.000 zadržených. Mezi 440 oběťmi je k dnešnímu dni podle organizace HRANA i 61 dětí.
Na speciálním zasedání OSN v Ženevě dnes označil Türk situaci v Íránu za "lidskoprávní krizi" a dodal, že na jeho požadavek o návštěvu země íránské úřady neodpověděly. OSN zvažuje zřízení vyšetřovací mise situace v Íránu a na ženevském zasedání se o ní případně bude hlasovat.
Demonstrace, které v Íránu pokračují již třetím měsícem, v zemi propukly poté, co 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová, zadržená za příliš volně nasazený hidžáb, zemřela ve vazbě íránské mravnostní policie. Původně se protesty týkaly především ženských práv, ale později se proměnily v lidovou revoltu Íránců ze všech vrstev společnosti a jsou největším projevem protirežimního odporu za poslední léta.
Režim v íránském Kurdistánu na severu země, odkud Amíníová pocházela, stupňuje represe a podle exilové organizace ochránců lidských práv Hengaw do města vrtulníky dopravily příslušníky revolučních gard. "Zajišťujeme bezpečnost lidí a naším mandátem je rozhodně zasáhnout proti (separatistickému) terorismu," uvedly podle agentury Reuters ke stupňování represí v íránském Kurdistánu revoluční gardy.
"Přibližně 50 policistů bylo při protestech zabito a stovky jich byly zraněny," uvedl podle Reuters Alí Bagherí Kaní, íránský náměstek ministra zahraničních věcí při rozhovoru s indickou televizí. Počty zabitých demonstrantů v rozhovoru neupřesnil, ale ministerstvo vnitra podle Kaního ustanovilo panel, který má jejich úmrtí prošetřit.
V Íránu bylo podle mluvčího íránské justice v souvislosti s demonstracemi doposud zatčeno 40 cizinců. V září Teherán uvedl, že za účast na nepokojích bylo zatčeno devět Evropanů, byli mezi nimi mimo jiné občané Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska. Podle francouzského ministerstva zahraničí je nyní v zemi zřejmě sedm zadržovaných občanů Francie.
kpa mka
Muzeum umění Olomouc otevřelo výstavní projekt Architektura v procesu
Olomouc 24. listopadu (ČTK) - Olomoucké Muzeum umění otevřelo nový výstavní projekt s názvem Architektura v procesu, který je sondou do práce a komplexního uvažování architekta. Expozice nahlíží například na to, co všechno stojí za finální podobou staveb, jaké kroky k nim vedou a jak architekti ztvárňují své trojrozměrné myšlenky. Součástí výstavy jsou skici, studie, deníky, neuskutečněné ideje, ale i realizované projekty a modely od 19. století po současnost. Svůj ateliér v expozici zřídilo také architektonické studio Amulet, řekli dnes novinářům zástupci muzea.
Návštěvníci se na výstavě, která bude otevřena do poloviny března příštího roku, setkají s díly Jana Kotěry, Lubomíra a Čestmíra Šlapetových, manželů Machoninových, Aleny Šrámkové, Václava Aulického nebo architektonického studia Malý Chmel. "Jde o výstavu sbírkovou, sbírka Muzea umění se začala budovat v 70. letech minulého století, na jejím počátku stál emeritní ředitel muzea Pavel Soukup. Sbírka se rozrostla až na dnešních 22.000 exponátů a řadí se mezi největší v ČR. Její charakter nás inspiroval ke koncepci této výstavy," uvedla kurátorka Klára Jeništová.
"Časově se naše sbírka orientuje zejména na 19. a 20. století, snažili jsme se ji aktualizovat také o věci nejnovější, poslední z exponátů je z letošního roku," doplnila kurátorka nové výstavy. Expozice je koncipována do pěti celků - věnuje se například architektonickému rukopisu, kde zájemci najdou díla předních českých architektů, angažovanosti architekta, který svou prací může zásadně vylepšit životní podmínky člověka, ale věnuje se i tlakům, kterým musejí architekti čelit.
Poslední sekcí výstavy je takzvaný Otevřený ateliér, kde mohou návštěvníci nahlédnout přímo pod ruky odborníků. Svou kancelář zde zřídilo pražské architektonické studio Amulet, které muzeum vybralo na základě otevřené výzvy. Jeho odborníci zde budou pracovat před očima návštěvníků nejen na svých projektech, ale i na přípravě architektonického řešení muzejní výstavy plastiky, která se v muzeu uskuteční v příštím roce.
Alena Horáková dr