Buckinghamský palác odmítá vrátit Etiopii ostatky prince zajatého v roce 1868
Londýn 23. května (ČTK) - Britská monarchie odmítla žádost o navrácení ostatků etiopského prince, který zemřel v Británii v roce 1879 poté, co byl jako dítě zajat britskou armádou a pohřben na hradě Windsor. Informoval o tom dnes server BBC News.
"Chceme, aby se jeho ostatky vrátily ... protože toto není země, kde se narodil," řekl jeden z potomků etiopského královského rodu Fasil Minas. Dodal, že "není správné", aby byl pohřben ve Spojeném království. Etiopie už v minulosti marně usilovala o návrat princových ostatků.
Buckinghamský palác žádost odmítl. "Je velmi nepravděpodobné, že by bylo možné exhumovat ostatky, aniž by se narušilo místo odpočinku značného počtu dalších osob v okolí," uvedl jeho mluvčí. Dodal ale, že bude nadále "vyhovovat žádostem etiopských delegací" o návštěvu kaple. Královna Alžběta II., která zemřela loni v září, je jednou z mnoha členů královské rodiny, kteří jsou pohřbeni v kapli svatého Jiří na hradě Windsor.
Podle historiků zemřel princ Alemajehu ve věku 18 let v severoanglickém Leedsu na zápal plic. Do Británie byl převezen v sedmi letech jako sirotek, jeho matka během cesty zemřela. Britové prince zajali po vítězství nad etiopskou armádou v roce 1868.
Královna Viktorie, která si ho oblíbila a zajistila mu i vzdělání, si přála, aby byl pohřben v kapli svatého Jiří na hradě Windsor západně od Londýna. Po jeho smrti si do deníku zapsala, že je velmi smutná. "Je to příliš smutné! Úplně sám, v cizí zemi, bez jediného člověka nebo příbuzného, který by k němu patřil. Jeho život nebyl šťastný, byl plný potíží všeho druhu, byl tak citlivý a myslel si, že na něj lidé zírají kvůli jeho barvě pleti... Všem je to velmi líto," uvedla královna.
Británie zahájila invazi do Etiopie (tehdejší Habeš) v roce 1867, aby zachránila skupinu zajatých evropských misionářů, dobrodruhů i úředníků, včetně britského vyslance. Král Tewodros II. je nechal zadržet po sérii diplomatických rozmíšek. Vladař po porážce britskými vojsky spáchal sebevraždu.
Po bitvě Britové uloupili tisíce kulturních a náboženských památek. Patřily mezi ně zlaté koruny, rukopisy, náhrdelníky a šaty. Podle historiků bylo k odvozu pokladů, které jsou dnes roztroušeny po evropských muzeích a knihovnách i v soukromých sbírkách, zapotřebí desítek slonů a stovek mul.
ban nob
Před planetáriem v Brně jsou nové sochy mimozemšťanů, chtějí se zeptat na cestu
Brno 22. května (ČTK) - Dva bronzoví mimozemšťani stojí před planetáriem na Kraví hoře v Brně, chtějí se zeptat na cestu domů. Autorem nových soch je výtvarník Václav Sigurson Kostohryz. Mimozemšťany pojmenoval Fegurdi, podle sochaře se ztratili po havárii kosmického modulu. Jde o podobenství - i lidé totiž někdy těžko hledají cestu po různých nehodách, které se v životě stávají, a při tom doufají v radu a pomoc, stejně jako Fegurdi na hvězdárně.
"Projekt Fegurdů vznikl na počátku roku 2022 při mé tradiční novoroční procházce po Kraví hoře. Před vchodem do budovy Hvězdárny a planetária Brno jsem si představil dva bloudící mimozemšťany. Jelikož nedaleko bydlím a kolem často chodím, chuť realizovat nápad sílila," popsal autor.
Kostohryzova tvorba je převážně figurální. Jeho sochařsky zpracované příběhy Sigursonů, což je umělcovo alter ego, nejsou nijak optimistické. "Po rozhovorech s mými nejbližšími jsem se rozhodl posunout svoji tvorbu pozitivnějším směrem, i zde inspirován islandskou kulturou, konkrétně v pojmenování Fegurdů, což je volně přeložené slovo krása," doplnil sochař.
Dvojice soch vznikala rok. Na počátku byl model ze sochařské hlíny, pak lukoprenová forma, nakonec model z vosku. Figury odlévali ve slévárně Vysokého učení technického v Brně. Následovalo očištění odlitků od formovací hmoty, povrchové zbroušení a přivaření nerezových tyčí dovnitř postav. Dalším krokem bylo cizelování, finální broušení, leštění a patinování.
Každý z Fegurdů je vysoký 45 centimetrů a váží deset kilogramů. Před planetáriem jsou pro jistotu pod dohledem kamer, navíc je střeží skrytý bezpečnostní systém.
Kostohryz pochází z Třebíče, původní profesí je zubní technik, nyní žije v Brně. Věnuje se figurální tvorbě, jeho první sochy vznikly před 25 lety. V posledních letech se začal zajímat také o život zvířat, která modeluje a odlévá z bronzu. Vedle sochařství se věnuje malbě a kresbě, vyrábí šperky.
tmd hj