Čínský parlament schválil rozpočet, tisková konference premiéra se nekonala
Peking 11. března (ČTK) - V Pekingu dnes skončilo pravidelné zasedání čínského parlamentu, na němž delegáti Všečínského shromáždění lidových zástupců schválili rozpočet, který letos požaduje zvýšení výdajů na obranu o 7,2 procenta na 1,67 bilionu jüanů (5,37 bilionu Kč). Čínské vojenské výdaje se o stejnou částku zvýšily již v předchozím roce. Delegáti rovněž odsouhlasili cíl růstu HDP kolem pěti procent. Poprvé po více než třech desetiletích se po skončení týdenního zasedání nekonala tisková konference premiéra, která poskytovala domácím i zahraničním novinářům vzácnou šanci položit předsedovi vlády otázky, napsala agentura DPA.
Poslanci čínského parlamentu na výročním plenárním zasedání potvrzují zákony a politiku, o nichž již dříve rozhodla vládnoucí komunistická strana. O plánech se nevedou žádné debaty, podotýká DPA.
Rozhodnutí zrušit tiskovou konferenci svědčí podle analytiků o relativně slabém postavení stávajícího premiéra Li Čchianga. Jeho předchůdce hrál podstatně větší roli v určování hospodářské politiky země, napsala agentura AP.
Čínský parlament dnes také odhlasoval změnu zákona o Státní radě, který v nové podobě dává komunistické straně větší kontrolu nad vládou. Novela byla schválena hlasy 2883 delegátů, osm jich bylo proti a devět se hlasování zdrželo.
"Prezident Si Ťin-pching byl nesmírně úspěšný v upevnění moci nad stranou a stal se klíčovou rozhodovací silou ve všech oblastech politiky," uvedl podle AP Neil Thomas, odborník na čínskou politiku ve výzkumném ústavu Asia Society Policy Institute.
"Větší centralizace moci Siovi pravděpodobně pomohla zvýšit efektivitu centrální vlády. Výhody ale zastiňuje potlačení politické diskuze," dodal Thomas.
Experti spekulovali, že by plenární zasedání parlamentu mohlo být příležitosti pro vládnoucí čínskou komunistickou stranu jmenovat nového ministra zahraničí, a uzavřít tak kauzu kolem bývalého šéfa diplomacie Čchin Kanga, který byl loni po pár měsících ve funkci bez vysvětlení odvolán a nahrazen svým předchůdcem Wang Iem. Zasedání parlamentu nakonec žádnou změnu nepřineslo a Wang I zůstává i nadále v čele čínské diplomacie, píše agentura AP.
lcm jrm
V Saúdské Arábii spatřili srpek Měsíce, pro muslimy začíná postní měsíc ramadán
Rijád 10. března (ČTK) - Odpovědní představitelé v Saúdské Arábii, na jejímž území se nacházejí nejsvětější místa Islámu, dnes spatřili srpek Měsíce. Pro zhruba 1,8 miliardy muslimů po celém světě to znamená, že pondělí bude prvním dnem postního měsíce ramadánu. Podle agentury AP o tom informovala saúdskoarabská státní televize.
Během tohoto měsíce je muslimům od východu do západu slunce zapovězeno jíst, pít a kouřit. Půst ovšem nemusejí dodržovat děti, těhotné a kojící ženy a nemocné a staré osoby. Po poslední večerní modlitbě se u rodinných stolů pořádají tradiční hostiny. Po skončení ramadánu následuje třídenní svátek íd al-fitr.
Krátce po zprávě z Rijádu oznámily zahájení ramadánu i další země Perského zálivu. Ovšem některé východněji položené země srpek Měsíce nespatří dnes, ale až v pondělí a postní měsíc v nich začne až v úterý. Podle agentury AP je to případ Austrálie, Bruneje, Indonésie, Malajsie a Singapuru. Omán, který leží na nejvýchodnějším okraji Arabského poloostrova, a Jordánsko už oznámily, že tam ramadán začne v úterý.
Letošní oslavy ramadánu začínají v době, kdy proti sobě v Pásmu Gazy bojuje radikální hnutí Hamás a Izrael. To vyvolává obavy, že se konflikt může rozšířit i do dalších částí světa. Během měsíce trvajícího vyjednávání o možném příměří byl začátek postního měsíce zmiňován jako milník pro nalezení shody. Americký prezident Joe Biden opakovaně vyjádřil naději, že se podaří uzavřít příměří před začátkem ramadánu, ale v pátek uvedl, že už to nepovažuje za pravděpodobné.
'Při začátku ramadánu a ve světle útoků, jimiž trpí naši bratři v Palestině, zdůrazňujeme, že je třeba, aby mezinárodní společenství převzalo odpovědnost, zastavilo tyto brutální zločiny a zajistilo bezpečné humanitární koridory,' uvedl ke konfliktu v Pásmu Gazy saúdskoarabský král Salmán. Podle palestinských úřadů od začátku bojů 7. října v Pásmu Gazy zemřelo přes 31.000 Palestinců.
Ramadán je devátým měsícem islámského lunárního kalendáře a jeho začátek ve většině zemí není stanoven astronomickým propočtem, ale určuje se podle okamžiku, kdy je na večerní obloze spatřen srpek nového měsíce. Proto některé země zahajují ramadán až o den později. Lunární rok je také kratší než rok civilní a proto se ramadán každý rok slaví o deset dní dříve než v roce předchozím. Za několik let se bude ramadán slavit v zimě a v kalendářním roce 2030 začne dokonce dvakrát: 5. ledna a 26. prosince, píše Al-Džazíra.
lsa jd