Papež František jmenoval 21 nových kardinálů, pomohou mu s reformou církve
Vatikán 30. září (ČTK) - Papež František dnes ve Vatikánu slavnostně jmenoval 21 nových kardinálů. Pomohou mu s reformou katolické církve a upevní jeho odkaz, uvedla agentura AP. Mezi novými kardinály je i nový šéf vatikánského úřadu pro doktrínu Víctor Manuel Fernández a misionář narozený v Chicagu Robert Prevost, který je nyní zodpovědný za prověřování kandidátů na biskupy po celém světě.
Červené kardinálské čepice zvané birety a masivní zlaté kardinálské prsteny obdrželi také vatikánští velvyslanci ve Spojených státech a v Itálii, tedy na dvou důležitých diplomatických postech, kde má Svatý stolec velký zájem na reformě církevní hierarchie. Seznam doplnili představitelé církve v geopoliticky citlivých oblastech, jako je Hongkong a Jeruzalém, v křehkých komunitách, jako je Juba v Jižním Súdánu, a v oblíbené Córdobě v Argentině.
Slavnost na Svatopetrském náměstí se konala několik dní předtím, než František zahájí velké setkání biskupů a laických katolíků o vytyčení budoucnosti církve. Na něm se bude diskutovat o ožehavých otázkách, jako je role žen v církvi, komunita LGBT+ a kněžský celibát.
Synod, který se koná od 4. do 29. října, je prvním ze dvou zasedání - druhé se uskuteční příští rok. V mnoha ohledech by mohl upevnit Františkův odkaz, tedy snahu, aby se církev stala místem, kde jsou všichni vítáni a kde kněží věřícím naslouchají a doprovázejí je, místo aby je soudili.
Několik nových kardinálů je členy synodu s hlasovacím právem a dali najevo, že sdílí Františkovu vizi církve, v níž jde více o lidi v lavicích než o hierarchii. Je mezi nimi i Fernández, známý jako "papežův teolog" a podle AP možná nejvýznamnější Františkovo jmenování ve Vatikánu během jeho desetiletého pontifikátu.
Po dnešní ceremonii bude mít František najmenováno 99 ze 137 kardinálů, kteří jsou mladší 80 let, a mohou tak hlasovat v budoucím konkláve, kde bude zvolen jeho nástupce. I když ne všichni jsou chráněnci 86letého papeže Františka, mnozí z nich sdílejí jeho pastorační důraz, na rozdíl od doktrinářsky smýšlejících kardinálů, které často vybírali ještě papežové Jan Pavel II. a Benedikt XVI.
Tak velký podíl Františkem nominovaných kardinálů podle agentury AP téměř zaručuje, že budoucí papež bude buď z řad jeho kardinálských kandidátů, nebo si zajistí jejich hlasy pro vedení církve po Františkově odchodu. Evropa má stále nejvíce kardinálů s hlasovacím právem, a sice 52, následuje Amerika s 39 a Asie s 24 kardinály.
vjn spr
Lidé si ve Staré Boleslavi připomenou sv. Václava, patrona české země
Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (u Prahy) 28. září (ČTK) - Lidé v Česku si dnes připomenou národního světce a patrona Václava. Do Staré Boleslavi u Prahy, kde byl kníže Václav zavražděn, se sjedou tisíce poutníků, aby ho uctili Národní svatováclavskou poutí. Poutní mši, která začne v 10:00 pod širým nebem na Mariánském náměstí, bude sloužit kardinál Dominik Duka, kazatelem bude litoměřický biskup Jan Baxant. Zúčastní se také pražský arcibiskup Jan Graubner, který v 9:15 u brandýského zámku požehná pěším poutníkům. Přítomni budou i další představitelé církve a státu, například prezident Petr Pavel.
Ve středu večer dorazila před baziliku sv. Václava v doprovodu hradní stráže a představitelů katolické církve relikvie sv. Václava. Letos je jí herma, speciální relikviář ve tvaru hlavy s ostatkem sv. Václava. Po Svatováclavském koncertu s nešporami byla uložená v kryptě baziliky, kde si jí dnes od 13:00 do 17:00 budou moci lidé prohlédnout.
Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Národní svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev v roce 2003. V letech 2020 a 2021 se zejména kvůli koranavirovým opatřením konala v omezené podobě, tradiční mše bez omezení počtu účastníků se na náměstí vrátila loni. V předcovidových letech bylo Mariánské náměstí s kapacitou 7000 lidí zcela zaplněné.
Vedle duchovního programu letos čeká na účastníky poutě také bohatý doprovodný program. Na Mariánském náměstí vystoupí několik kapel, večer projde městem průvod sv. Václava připomínající knížete Václava, který se symbolicky vrací na místo, kde byl zavražděn. V ambitech baziliky Nanebevzetí Panny Marie bude ke zhlédnutí výstava zaměřená na osobnost svatého Václava a další české patrony. Koncert pro poutníky začne v 17:30 v bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Program dnes zakončí slavnostní ohňostroj v Houštce ve 20:30.
Kníže Václav byl zavražděn 28. září roku 935 svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen ve 12. století, svatováclavský kult rozšířil po Evropě Karel IV. Za druhé světové války byl zneužit nacisty, komunistický režim zase vydával Václava za slabocha.
Státním svátkem je 28. září od roku 2000, v kalendáři je označen jako Den české státnosti. Jde také o vybraný svátek, kdy podle zákona o prodejní době musí zůstat obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zavřené.
dkl gcm