GASK příští rok představí práce Surůvky, Kupky či Podhrázského
Kutná Hora 13. prosince (ČTK) - Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře v příštím roce představí dílo ostravského umělce Jiřího Surůvky, méně známé práce malíře Františka Kupky nebo výstavu děl malíře, sochaře a restaurátora Stanislava Podhrázského. Otevře také výstavu Necenzurováno věnovanou polskému nezávislému umění 80. let 20. století, informovala dnes ČTK Alena Sedláčková z galerie.
Expozice Strůjci války představí od 1. dubna do 17. září grafické práce a malířskou a objektovou tvorbu ostravského performera a fotografa Jiřího Surůvky. Jeho tvorba podrobuje prostřednictvím sarkasmu a nadsázky společnost kritice, cílí na lidskou malost a omezenost spojenou s ideologiemi a politickou propagandou. "Výstava představí svéráznou, autentickou a originální osobnost tohoto umělce spojenou s ostravskou uměleckou scénou," uvedla kurátorka výstavy Veronika Marešová.
Od 13. května do 17. září si návštěvníci prohlédnou průřezovou výstavu nezávislého polského umění 80. let 20. století. Jde o polský ekvivalent tehdejší české neoficiální výtvarné scény, reagující na realitu Solidarity a výjimečného stavu z roku 1981. V prostorách galerie bude představeno okolo 100 děl 40 umělců, kteří v tomto období na protest proti vyhlášení výjimečného stavu bojkotovali kulturní politiku komunistických orgánů Polské lidové republiky. Expozice byla poprvé představena loni v Centru současného umění ve Varšavě. Prezentace v GASK bude jedinou reprízou tohoto projektu.
Název další výstavy František Kupka – Knihomol odkazuje nejen ke Kupkovu stejnojmennému kryptoautoportrétu z přelomu století, ale i k jeho dlouhodobému a systematickému zájmu o historii, filozofii a přírodní vědy i k fenoménu sběratelství bibliofilií a vztahu mezi umělcem a jeho přáteli a mecenáši. Výstava, která se koná od 7. října do ledna 2024, představí sedm souborů bibliofilií ze sbírek GASK. K vidění bude nejen slavné grafické album Čtyři příběhy černé a bílé, ale třeba i Kupkova první bibliofilská práce - pařížské vydání Písně písní z roku 1905. Soubory tisků doplní originály Kupkových studií a návrhů a listy z korespondence s přáteli.
Od 21. října do 25. února 2024 je plánována expozice Stanislav Podhrázský a přátelé, která zprostředkuje průřez autorovým dílem v souvislostech uměleckého prostředí, v němž vznikalo, a umělecké tvorby jeho nejbližších přátel, jako byli Miloslav Chlupáč, Zdeněk Palcr, Zbyněk Sekal, Mikuláš Medek a další.
khj dr
Mendelův život přibližují v muzeu cennosti, nábytek, ale i propálený ubrus
Brno 12. prosince (ČTK) - Každodenní život Gregora Johanna Mendela přibližuje nově otevřená část stálé expozice Muzea starobrněnského opatství. Mendel v klášteře žil jako řeholník a také prováděl své pokusy, jimiž položil základy genetiky. Návštěvníci si v muzeu prohlédnou původní nábytek, slavnostní roucho a insignie, ale také skleničky, psací potřeby, společenské hry, tabatěrku nebo propálený ubrus s Mendelovým monogramem.
Vedle Mendelova muzea, které v prostorách kláštera provozuje Masarykova univerzita a které se soustřeďuje na jeho význam pro vědu, je nová expozice věnována spíše duchovním a církevním aspektům Mendelova života. Plynule navazuje na expozici z uměleckých sbírek kláštera.
"Nyní představujeme Mendela uceleně, jako opata i jako člověka, který zde žil a prožíval normální věci," řekla dnes ČTK ředitelka Muzea starobrněnského opatství Miriam Kolářová.
Kromě Mendelovy každodennosti se výstava obrací také k slavnostním okamžikům, které se pojily s funkcí opata významného a bohatého kláštera. V expozici je například hvězda náležící ke Komturskému řádu, který Mendelovi osobně udělil císař František Josef I., nebo pektorální kříž zdobený ametysty, safíry a brilianty. Se stejným křížem na krku zobrazil Mendela malíř Alois Zenker na portrétu zhotoveném posmrtně podle fotografie.
"Tuto fotografii vystavujeme přímo vedle Mendelova portrétu tak, aby divák mohl obě díla porovnat," uvedla Kolářová. Na Mendelovo opatské působení upomíná také hedvábná barokní kasule, tedy ornát vyšívaný zlatem. "Tuto kasuli oblékali pouze opati starobrněnského kláštera na největší svátky v roce," doplnila Kolářová.
"Gregor Johann Mendel byl ve zdejším klášteře ne 'jako doma', ale skutečně doma. Stejně, jak my zde bydlíme dnes, on zde bydlel před 150 lety. Proto v expozici uvidíte věci, které Mendel používal nebo utvářely jeho nejbližší prostor," řekl ekonom brněnského opatství Jan Emil Biernat. Kromě původního nábytku z Mendelova salonu jde také o historické skříně se soudobým sklem, které Mendel používal, nebo vycházkové hole a cestovní kufr.
Výstava také připomíná Mendelovy spolubratry z konventu. Vystaven je například nově identifikovaný portrét mladého Pavla Křížkovského, pozdějšího učitele hudby Leoše Janáčka.
tmd hj