Čína snižuje povinné minimální rezervy bank, snaží se podpořit ekonomiku
Peking 24. ledna (ČTK) - Čínská centrální banka se rozhodla snížit povinné minimální rezervy, tedy objem hotovosti, kterou musejí komerční banky povinně držet. Snaží se tím podpořit hospodářský růst i akciové trhy. Guvernér centrální banky Pchan Kung-šeng uvedl, že míra povinných rezerv se od 5. února sníží o půl procentního bodu, což do ekonomiky uvolní zhruba bilion jüanů (přes tři biliony Kč). Jde o nejvýraznější snížení povinných rezerv od konce roku 2021, uvedla dnes agentura Reuters.
Oživení čínské ekonomiky z útlumu způsobeného přísnými koronavirovými restrikcemi stále brzdí krize na realitním trhu, ale i dluhové problémy místních samospráv a slabá globální poptávka. To má pak negativní dopady na zájem investorů o čínská aktiva.
"Snížení je známkou toho, že čínská centrální banka letos bude pokračovat v uvolněném přístupu k měnové politice," uvedl analytik Sü Tchien-čchen ze společnosti Economist Intelligence Unit. "Je to rovněž známkou toho, že političtí činitelé ve vládě chtějí ekonomice zajistit dobrý start pomocí zvýšené podpory. To je zapotřebí k dosažení jejich ambiciózního růstového cíle v tomto obtížném roce," dodal.
Hlavní index hongkongské akciové burzy si dnes díky rozhodnutí centrální banky připsal 3,6 procenta. Zaznamenal tak nejvýraznější nárůst za více než dva měsíce. Akciové trhy v pevninské Číně uzavřely dnešní obchodování ještě před oznámením centrální banky.
V loňském roce čínský akciový trh klesl zhruba o 13 procent a v poklesu pokračoval také začátkem letošního roku. Zahraničí investoři totiž pokračovali v prodeji čínských akcií.
Podle analytiků budou v letošním roce zapotřebí další opatření na podporu čínské ekonomiky, která je druhá největší na světě za Spojenými státy. Ekonomové podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že hospodářský růst v Číně v letošním roce zpomalí na 4,6 procenta z loňských 5,2 procenta.
pmh spr
Analytici: Důvěra v ekonomiku neukazuje na razantní odraz ode dna
Praha 24. ledna (ČTK) - Údaje o důvěře v českou ekonomiku, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), neukazují na razantní odraz ode dna. Problémy jsou patrné zejména v průmyslu, shodují se analytici oslovení ČTK. Za pozitivní signál naopak považují zlepšení nálad domácností proti loňskému prosinci. Podle nich to dává naději, že spotřeba domácností vzroste a potáhne letos české hospodářství.
Důvěra v ekonomiku v lednu meziměsíčně klesla o 1,3 bodu na 92,5 bodu. Pokles táhla podnikatelská důvěra, která se snížila o 2,8 bodu na 92,7 bodu, naopak mezi spotřebiteli vzrostla o 5,8 bodu na 91,2 bodu, uvedl ČSÚ.
"Ekonomická nálada zůstává na varovně nízkých hodnotách, což pro začátek roku 2024 nevěstí mnoho dobrého. Na lednovém zhoršení se dominantně podílel průmyslový sektor, který se již od konce roku 2022 potýká se slabou poptávkou, přičemž žádné výraznější zlepšení není na dohled. Nepříjemný je v tomto ohledu hlavně deklarovaný úmysl snižovat stavy zaměstnanců, což by se mohlo projevit již v lednové statistice nezaměstnanosti," sdělil ČTK hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.
"Celkově jsou lednové výsledky průzkumu důvěry vlastně korekcí prosincového optimismu, který se ve světle reality ukázal jako předčasný. Situace se jen těžko bude měnit, dokud nebudou přicházet nové zakázky z domova i ze zahraničí," uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové patří k faktorům nižší důvěry podnikatelů riziko, že se projeví problémy v námořní dopravě v Rudém moři. Dopadnout na podnikatele může i slabý vývoj německé ekonomiky, na kterou je Česko silně napojené. "Zde by se však měla situace postupně zlepšovat, což by mohlo pomoci i českému průmyslu. Oživení zde však bude pouze pozvolné," uvedla Steckerová.
Pozitivně hodnotí odborníci zlepšení spotřebitelské nálady. "Na oslavy by bylo ovšem stále brzy, jelikož navzdory lednovému zlepšení i jejich sentiment zůstává hluboce záporný," upozornil Hradil. "Vzhledem k očekávanému uklidnění inflace a růstu reálných mezd ovšem předpokládáme, že bude zlepšování nálady domácností pokračovat a nadále tak počítáme s tím, že se oživení jejich spotřeby letos stane tahounem ekonomického růstu," dodal.
Také podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče bude v nadcházejících měsících prostor pro další zlepšování spotřebitelské nálady. "Domácnosti se vymaňují z nejistot ohledně vývoje cen energií a potravin. Zdá se, že novoroční přepisování ceníků žádný šok nepřineslo a inflace by měla v české ekonomice výrazně klesnout, což je dobrá zpráva nejen pro spotřebitele," konstatoval.
"Zvyšující se optimismus spotřebitelů může být dobrým signálem k hospodářskému oživení, protože zvýšení spotřeby domácností pomůže k postupnému restartu ekonomiky," uvedl jednatel inkasní společnosti EOS KSI Vladimír Vachel. Z pohledu inkasa pohledávek je podle něj patrná dobrá platební morálka lidí i firem a úspěšnost vymáhání pohledávek se drží na stabilní úrovni.
str rot