Ve Frýdku-Místku začala dvouletá rekonstrukce baziliky téměř za 50 milionů korun
Frýdek-Místek 15. července (ČTK) - Ve Frýdku-Místku začala dvouletá rekonstrukce baziliky Navštívení Panny Marie téměř za 50 milionů korun. Revitalizace čeká celý interiér chrámu, v němž se budou například opravovat omítky, elektroinstalace či varhany. Významnou součástí bude kompletní rekonstrukce krypty, která bude po dokončení trvale zpřístupněna návštěvníkům. Bazilika se téměř na dva roky uzavírá, po opravě se má otevřít 1. května 2026. Novinářům to dnes řekl vedoucí odboru dotačních projektů a církevní turistiky ostravsko-opavského biskupství Miroslav Přikryl.
'Bude provedena celá nová výmalba baziliky, kdy dojde ke změně barevnosti ze současné žlutobílé kombinace na starorůžovou, šedou a bílou v kombinaci se zlacením. Budou restaurovány ochozy balkonu, korintské hlavice. Bude restaurován také varhanní stroj, který má problémy se vzduchovým hospodářstvím. Bude opravena kaple Svatého Kříže včetně restaurování oltáře,' řekl Přikryl.
V bazilice vznikne jakási recepce pro průvodce a nový vstupní objekt do krypty. Podzemí bude upraveno podle návrhu frýdecko-místeckého rodáka, architekta Marka Štěpána. 'Bude odstraněna betonová dlažba, budou opravovány rozpadající se cihly, které tvoří klenby v kryptě, budou odstraněny skleněné přepážky, které tam brání pohybu vzduchu a lepšímu větrání, budou ošetřeny ostatky, které jsou uloženy v kryptě,' řekl Přikryl.
V kryptě frýdecké baziliky jsou uloženy ostatky kněžích a šlechticů z rodu Pražmů a také poutníků, kteří se v roce 1750 utopili v rozvodněné řece Ostravici. Díky rekonstrukci se obnoví původní odvětrávací systém, který bude v kryptě opět zajišťovat stálé klimatické podmínky. Ostatky pak budou uloženy důstojněji než dosud.
Frýdecká bazilika Navštívení Panny Marie je nejvýznačnějším poutním místem české části Slezska. Vděčí za to soše Panny Marie, kterou tam podle pověsti našli v polovině 17. století dělníci při kopání hlíny. Podle jiných pramenů ji však dal vytesat hrabě František Eusebius z Oppersdorfu.
Socha se stala předmětem mariánského kultu. V roce 1706 pro ni byla postavena dřevěná kaple, která však náporu poutníků brzy přestala stačit, a tak byl místo ní vystavěn velkolepý chrám, jenž byl vysvěcen 13. května 1759. Zcela dokončen byl ale až v roce 1777. Areál chrámu doplňuje křížová cesta ve formě 14 kapliček rozmístěných ve tvaru široké podkovy. V srpnu 1999 papež Jan Pavel II. povýšil chrám na baziliku minor. Od roku 2018 je areál národní kulturní památkou.
vpl kš
Festival Litomyšlské dny barokní tradice se letos zaměří na barokní výročí
Litomyšl (Svitavsko) 15. července (ČTK) - Letošní devátý ročník duchovně-kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice se k Roku české hudby zaměří i na řadu barokních výročí. Program připomene 400 let od narození skladatele Jiřího Melcelia, 350 let od narození architekta Františka Maxmiliána Kaňky a 340 let od narození skladatele Bohuslava Matěje Černohorského, uvedl v tiskové zprávě manažer přehlídky Vítek Večeře. Součástí akce, která začíná 10. srpna, jsou i přednášky nebo prohlídka památek.
Program zahájí slavnostní mariánské nešpory s liturgickým provedením skladby Vesperae Marianae Jiřího Melcelia (1624 – 1693) v novodobé premiéře. Skladbu v chrámu Nalezení svatého Kříže provede soubor La Bilancetta pod vedením Ladislava Horkého. Premonstrátskému hudebnímu skladateli bude věnována i neděle 11. srpna, kdy bohoslužbu doprovodí soubor La Bilancetta Melceliovou figurální mší Missa absque Nomine.
V úterý 13. srpna zazní přednáška muzikologa Víta Aschenbrennera nazvaná Hudebníci, skladatelé učitelé. Přiblíží hudební kulturu v prostředí českých řeholních řádů 18. století, což souvisí i s Melceliovským jubileem. Středa 14. srpna bude věnována významnému baroknímu architektovi a staviteli Františku Maxmiliánu Kaňkovi (1674 – 1766), autorovi dostavby litomyšlského piaristického areálu a zámeckých hospodářských budov. Zájemci si mohou prohlédnout zámecký pivovar, na němž Kaňka pracoval. V zámecké kočárovně se ve spolupráci s Městskou galerií Litomyšl v podvečer uskuteční beseda s historikem umění a památkářem Petrem Mackem, který se Kaňkou dlouhodobě zabývá. Akce nese název Všechno nejlepší, pane Kaňko!
Slavnostním zakončením pětidenního programu bude ve čtvrtek 15. srpna v piaristickém kostele varhanní koncert Tomáše Thona nazvaný Bohuslav Matěj Černohorský a 'jeho' pražská škola, který připomene 340. výročí narození tohoto skladatele, přezdívaného český Bach. Průřez varhanní tvorbou Černohorského zazní ve zdech chrámu poprvé.
Pro děti bude připravena festivalová dětská soutěž, letos na téma Po stopách Melcelia. Bude mít formu pracovních listů, které budou ke stažení na webu festivalu během jeho konání, a soutěžit se bude o drobné ceny. Festival pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl ve spolupráci s Městkou galerií Litomyšl.
dos hj