Demografové: Počet obyvatel Ukrajiny by za 30 let mohl klesnout o 31 procent
Vídeň 10. července (ČTK) - Počet obyvatel Ukrajiny by do roku 2052 mohl v nejhorším případě klesnout až o 31 procent oproti stavu před začátkem války s Ruskem, odhadují v nové prognóze rakouští demografové. O jejich práci informuje agentura APA.
Ruské napadení sousední země v únoru 2022 vyvolalo v Evropě největší migrační vlnu od vysidlování Němců ze středoevropských zemí po skončení druhé světové války. Jen do poloviny loňského roku uprchlo z Ukrajiny na 5,9 milionu obyvatel a dalších 5,1 milionu opustilo své domovy a přesunulo se do jiných oblastí této východoevropské země, která měla před válkou kolem 43,3 milionu obyvatel.
Rakouští demografové navíc počítají s tím, že úbytek obyvatel v zemi, z níž už před válkou řada lidí odešla do jiných evropských zemí, bude pokračovat. I v případě velmi optimistického scénáře, který počítá s tím, že konflikt skončí poměrně brzy a velká část Ukrajinců se vrátí do své vlasti, vycházejí experti z toho, že počet obyvatel do 30 let po ruské agresi klesne na 34,4 milionu, tedy o 21 procent.
Nejhorší scénář, který počítá s dlouho trvající válkou a malou vůlí Ukrajinců vracet se do zničené země, došel k možnému poklesu počtu obyvatel do roku 2052 dokonce na 29,9 milionu, tedy o 31 procent.
Se zvláště dramatickým úbytkem obyvatel počítají demografové ve věkové kategorii do 20 let. V optimistickém scénáři se počet obyvatel v tomto věku mezi lety 2022 a 2052 sníží o 35 procent a v tom pesimistickém dokonce o 43 procent. Většinu ukrajinských uprchlíků tvoří dnes matky a babičky s dětmi a dospívajícími, jen zhruba čtvrtinu muži.
Podle odborníků tak válka ještě dramaticky urychlila trendy, které byly na Ukrajině patrné už od její nezávislosti v roce 1991, a sice pokles počtu obyvatel v důsledku nízké porodnosti v kombinaci s relativně vysokou úmrtností a emigrací. Konflikt podle Tomáše Sobotky z Rakouské akademie věd na mnoho příštích desetiletí negativně ovlivní strukturu a dynamiku vývoje obyvatelstva Ukrajiny.
mtw abl
Saúdská Arábie získala z prodeje dalších akcií firmy Aramco 12,35 miliardy USD
Rijád 10. července (ČTK) - Saúdská Arábie získala ze sekundárního prodeje akcií ropného koncernu Aramco 12,35 miliardy USD (téměř 290 miliard Kč). To je o jednu miliardu USD více, než země původně čekala. S odkazem na dnešní oznámení vlády o tom informují zahraniční tiskové agentury.
Saúdská Arábie v červnu prodala 1,545 miliardy akcií v ceně 27,25 rijálu (170,6 Kč) za kus, což představuje 0,64 procenta akcií firmy. Ve stabilizačním období však manažer emise, což je společnost Merrill Lynch, mohl odkoupit a vrátit státu 154 milionů akcií, pokud by akcie oslabily pod nabídkovou cenu. Stabilizační období trvající 30 dní nyní skončilo a žádné stabilizační obchody se neuskutečnily.
Sekundární nabídka akcií byla mnohem nižší než nabídka primární, ze které země v roce 2019 získala 30 miliard USD. Primární veřejná nabídka (IPO) firmy se tak stala největší na světě. Sekundární nabídka je však pro vládu důležitým zdrojem příjmů. Vláda v letošním roce zvýšila zadlužování a předpokládá rozpočtové deficity nejméně do roku 2026. Pouští se totiž do masivního výdajové plánu, jehož cílem je vytvořit pracovní místa, rozvinout zcela nová města a nastartovat nová průmyslová odvětví.
Společnost Aramco chce také získat nejméně tři miliardy USD z prvního prodeje dluhopisů za poslední tři roky. Tím by se zadlužení Saúdské Arábie ještě zvýšilo, upozornila agentura Bloomberg.
Aramco vyplácí největší dividendu na světě. Dividendy, které firma akcionářům vyplácí, mají větší hodnotu než součet dalších osmi největších dividend jiných společností dohromady.
Saúdská Arábie má ve firmě Aramco spolu s podniky pod kontrolou státu podíl celkem asi 98 procent. Hodnota firmy činí zhruba 1,8 bilionu USD. Ceny ropy jsou ale nyní pod úrovní, kterou vláda potřebuje k vyrovnání rozpočtu, a země také zaostává za svým cílem přilákat více než 100 miliard USD přímých zahraničních investic ročně.
Těžbu firmy Aramco pak omezují restrikce dohodnuté v rámci OPEC+, což se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem. Saúdská Arábie, která je faktickým vůdcem kartelu OPEC, se tak snaží oživit trh a zvýšit ceny. Aramco má kvůli tomu velké nevyužité těžební kapacity a vláda firmě na začátku roku nařídila zastavit další rozšiřování kapacit.
irl spr