V klimatické krizi jde skutečně o život planety, řekl Biden COP27
Šarm aš-Šajch (Egypt) 11. listopadu (ČTK) - Globální klimatická krize představuje existenční hrozbu pro naši planetu, řekl dnes americký prezident Joe Biden v projevu na klimatické konferenci OSN (COP27) v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch. Delegáty konference šéf Bílého domu ujistil, že Spojené státy na tuto výzvu reagují s naléhavostí.
"Klimatická krize se týká lidské bezpečnosti, ekonomické bezpečnosti, environmentální bezpečnosti, národní bezpečnosti a samotného života planety," uvedl Biden a poté nastínil kroky, které Spojené státy, druhý největší producent skleníkových plynů na světě, podnikají.
Americký prezident se také omluvil za to, že USA před jeho nástupem do funkce dočasně odstoupily od pařížské klimatické dohody. Tou se vůdci zemí z celého světa zavázali udržet zvyšování teploty "výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně" v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Podle Bidena Spojené státy splní emisní cíle do roku 2030. Při Bidenově projevu se postavilo několik demonstrantů s transparentem, píše agentura Reuters s odkazem na svědka. Prezidentovu řeč však nepřerušili.
Cílem Bidenova projevu bylo podle Reuters přesvědčit světové státníky, kteří přijeli do Egypta, aby se nevzdávali cíle odvrátit nejhorší dopady globálního oteplování, a to i v době, kdy svět čelí řadě krizí, včetně pokračující ruské války na Ukrajině a vysoké inflace.
"V této situaci je naléhavější než kdy jindy, abychom zdvojnásobili své závazky v oblasti klimatu. Ruská válka jen zvyšuje naléhavost potřeby zbavit svět závislosti na fosilních palivech," řekl americký prezident.
Bidenova administrativa krátce předtím představila domácí plán snížit emise metanu v ropném a plynárenském průmyslu USA.
Washington a EU se dnes rovněž chystají vydat společné prohlášení, v němž se zavážou k dalším opatřením týkajícím se metanu v ropném průmyslu, píše Reuters.
V egyptském přímořském letovisku Šarm aš-Šajch se od 6. listopadu koná 27. světová klimatická konference. Světoví státníci, ale také odborníci či zástupci nevládních organizací budou o hrozících rizicích plynoucích z globálního oteplování a nezbytných protiopatřeních jednat až do 18. listopadu.
ngl mka
ASEAN přizvalo k mírovým jednáním o Barmě i tamní opozici, junta je proti
Phnompenh 11. listopadu (ČTK) - Barmská junta dnes kritizovala Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) za rozhodnutí přizvat k mírovým rozhovorům o Barmě také tamní opozici, píše AFP. Junta ji řadí k ilegálním a teroristickým organizacím.
"Barma je rozhodně proti tomu, že státy ASEAN hodlají jednat s těmito ilegálními a teroristickými organizacemi," uvedlo dnes ministerstvo zahraničí barmské vojenské vlády.
Vůdci ASEAN se dnes na summitu v Phnompenhu dohodli zapojit barmskou opozici do mírového procesu, který zatím nijak nepokročil, přičemž násilností naopak přibývá.
Podle vysokých politiků zemí ASEAN má vést mírové rozhovory mimořádný zmocněnec tohoto sdružení pro Barmu podle "neformálního a pružného" plánu. Zapojena má být Vláda národní jednoty, která sdružuje několik opozičních skupin a v níž jsou představitelé strany Národní liga pro demokracii (NLD) vězněné političky Do Aun Schan Su Ťij. Mnozí z nich jsou v exilu. Toto uskupení nemá kontrolu nad žádným územím a vojenská vláda je považuje za teroristické.
Barmou zmítá násilí od puče, kterým se armáda loni v únoru dostala k moci, a nic na tom nezměnil plán na ukončení krize dohodnutý loni mezi ASEAN a juntou.
V Arakanském státě (označovaném také jako Rakhine) podle dnešní zprávy agentury AFP vojáci zapálili vesnici a zabili nejméně pět civilistů. Vojáci vjeli do vesnice ve čtvrtek po útoku arakanské armády na vojenský konvoj na silnici.
"Slyšel jsem mnoho explozí a střelbu, vojáci stříleli i z vrtulníků," sdělil jeden z prchajících vesničanů.
Když se dnes po odchodu vojáků lidé do vsi vrátili, našli pět mrtvých mužů. Někteří byli pobodáni, jiní ubiti. Mluvčí arakanské armády řekl, že mrtvých je devět a že jde hlavně o starší lidi. O útoku na konvoj řekl, že se jednotky arakanské armády snažily konvoj "zadržet". "Pomstíme se za to," sdělil k vypálení vesnice.
Barmská armáda bojuje zejména proti oddílům etnických menšin na západě státu, kde leží také Rakhine, uvádí AFP. Nacionalistické hnutí Arakanců, kteří vyznávají buddhismus, odmítá v této části země přítomnost Rohingů, kteří jsou vyznavači islámu, a požadují pro buddhisty větší autonomii.
sva mka