ASEAN přizvalo k mírovým jednáním o Barmě i tamní opozici, junta je proti
Phnompenh 11. listopadu (ČTK) - Barmská junta dnes kritizovala Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) za rozhodnutí přizvat k mírovým rozhovorům o Barmě také tamní opozici, píše AFP. Junta ji řadí k ilegálním a teroristickým organizacím.
"Barma je rozhodně proti tomu, že státy ASEAN hodlají jednat s těmito ilegálními a teroristickými organizacemi," uvedlo dnes ministerstvo zahraničí barmské vojenské vlády.
Vůdci ASEAN se dnes na summitu v Phnompenhu dohodli zapojit barmskou opozici do mírového procesu, který zatím nijak nepokročil, přičemž násilností naopak přibývá.
Podle vysokých politiků zemí ASEAN má vést mírové rozhovory mimořádný zmocněnec tohoto sdružení pro Barmu podle "neformálního a pružného" plánu. Zapojena má být Vláda národní jednoty, která sdružuje několik opozičních skupin a v níž jsou představitelé strany Národní liga pro demokracii (NLD) vězněné političky Do Aun Schan Su Ťij. Mnozí z nich jsou v exilu. Toto uskupení nemá kontrolu nad žádným územím a vojenská vláda je považuje za teroristické.
Barmou zmítá násilí od puče, kterým se armáda loni v únoru dostala k moci, a nic na tom nezměnil plán na ukončení krize dohodnutý loni mezi ASEAN a juntou.
V Arakanském státě (označovaném také jako Rakhine) podle dnešní zprávy agentury AFP vojáci zapálili vesnici a zabili nejméně pět civilistů. Vojáci vjeli do vesnice ve čtvrtek po útoku arakanské armády na vojenský konvoj na silnici.
"Slyšel jsem mnoho explozí a střelbu, vojáci stříleli i z vrtulníků," sdělil jeden z prchajících vesničanů.
Když se dnes po odchodu vojáků lidé do vsi vrátili, našli pět mrtvých mužů. Někteří byli pobodáni, jiní ubiti. Mluvčí arakanské armády řekl, že mrtvých je devět a že jde hlavně o starší lidi. O útoku na konvoj řekl, že se jednotky arakanské armády snažily konvoj "zadržet". "Pomstíme se za to," sdělil k vypálení vesnice.
Barmská armáda bojuje zejména proti oddílům etnických menšin na západě státu, kde leží také Rakhine, uvádí AFP. Nacionalistické hnutí Arakanců, kteří vyznávají buddhismus, odmítá v této části země přítomnost Rohingů, kteří jsou vyznavači islámu, a požadují pro buddhisty větší autonomii.
sva mka
Výstava Šejdíři a šizuňkové v Třinci ukáže, jak kupci šidili klienty v minulosti
Třinec (Frýdecko-Místecko) 11. listopadu (ČTK) - Jakým způsobem šidili obchodníci v minulosti zákazníky, ukazuje výstava Šejdíři a šizuňkové, která v úterý začne v Muzeu Třineckých železáren (TŽ) a města Třince. ČTK to dnes sdělila mluvčí TŽ Petra Macková Jurásková, podle níž se návštěvníci výstavy dozví řadu doslova šokujících informací.
Obchodníci našich krajin v 19. století našli řadu způsobů pančování a šizení potravin, uvedla. "Výstava ukazuje, že dnešní nabídka různých nahrazovaných potravin je jen slabým odvarem toho, čím byly nastavované v minulosti," uvedla Macková.
Například do ředěného mléka se přidávaly sádra a křída, které sloužily i jako náhražka mouky. Objem potravin se zvětšoval i pomocí křemeliny. "Chléb se pekl z nejrůznějších odpadů. A pro potlačení zápachu se do něj přidával kámen či modrá skalice. Do koření se pak sypal písek, mleté cihly, dubová kůra, žaludy a dokonce i prášek z hnědého uhlí," uvedla vedoucí muzea Eva Zamarská.
Šidilo se také pivo. "Místo chmele se používaly hořké náhražky jako hořec, jetel, quasiové dřevo, rojovník, voskovník a další. Tyto látky byly velmi omamné a na jejich odhalení se používaly slepice. Pivo se odkouřilo do hustoty syrobu, přidala se mouka a nadělaly granulky, které se podaly slepicím. Pokud se slepice začaly potácet, byla to známka toho, že je pivo pančované," uvedla Zamarská.
O tom, že padělatelům potravin na zdraví zákazníků nezáleželo, podle Mackové nejlépe svědčí pančování octa. "Do něj šizuňkové po naředění vodou lili kyselinu sírovou, aby měl větší sílu," uvedla mluvčí.
Zamarská uvedla, že myšlenka výstavy pochází z Muzea Komenského v Přerově, odkud jsou půjčené doprovodné panely. Exponáty si Třinečtí půjčili například i z Muzea Těšínska, Muzea Beskyd Frýdek-Místek a Albrechtovy střední školy v Českém Těšíně. Expozici Zamarská doplnila z vlastních sbírek. Výstava potrvá do 26. února příštího roku.
vpl dr