EU by podle tibetského exilu měla přistupovat k Číně jako k okupační zemi
Praha 14. listopadu (ČTK) - Evropská unie a její členské státy by podle zástupců tibetského exilového parlamentu měla vnímat Tibet jako zemi, která je okupována Čínou, a přizpůsobit tomu svou politiku. Měla by založit fond na podporu Tibetu, nebo alespoň ustavit koordinátora pro záležitosti Tibetu a Číny, uvedli dnes tibetští exiloví parlamentáři na konferenci o možnostech řešení krize v Tibetu, která se konala v Senátu. Uvítali by také, aby EU znemožnila vstup na své území čínským představitelům, kteří se dopouštějí porušování lidských práv.
Tibetský postoj podpořila místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL). "Tibet je okupovaným územím, historicky nikdy nebyl součástí Číny, která porušuje lidská práva Tibeťanů, brání jim v komunikaci s ostatním světem, kontroluje je," uvedla.
Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS) podotkl, že kompromisnická politika vůči agresivním zemím se vymstí, jak se ukázalo i u Ruska a jeho agrese proti Ukrajině. "Rusku jsme ustupovali kvůli přírodním zdrojům, Číně kvůli levnému byznysu. Obojí vede do pekel. Tím, že dáváme přednost levným produktům, levné práci, činíme sami ze sebe otroky, uvedl Oberfalzer.
EU by podle tibetských zástupců neměla považovat snahu Tibetu o obnovení samostatnosti za součást vnitřní politiky Číny, měla by naopak podpořit obnovení jednání mezi zástupci dalajlamy a vedením Komunistické strany Číny o budoucím uspořádání v Tibetu a vyřešení mírovým způsobem. Tibet nikdy nebyl součástí Číny, která se snaží tvrdit opak, která si to klade jako podmínku jednání, uvedli tibetští zástupci. Jejich tříčlenná delegace plánuje se svým poselstvím navštívit ještě Litvu, Švédsko a Nizozemsko.
Konference se uskutečnila v rámci českého předsednictví EU, pořádaly ji mezinárodní organizace International Campaign for Tibet, senátní Skupina přátel Tibetu a organizace Češi Tibet podporují, Sinopsis a Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty.
Tibet obsadila čínská armáda v roce 1950, po potlačení protičínského povstání v roce 1959 byla zrušena jeho autonomie a vláda. Tibetských duchovní vůdce dalajlama působí v indickém exilu.
mhm snm
Proces hledání nového metropolity moravského potrvá, je vázán mlčenlivostí
Olomouc 14. listopadu (ČTK) - Minimálně několik měsíců až zhruba rok potrvá ještě výběr kandidáta na místo olomouckého arcibiskupa. Uvolnilo se po odchodu Jana Graubnera, jenž byl jmenován primasem českým. Adepta na tuto funkci hledá mezi osobnostmi apoštolský nuncius v ČR se svými spolupracovníky, výsledky konzultací předávají do Vatikánu. Celý proces je vázán mlčenlivostí, řekl ČTK mluvčí olomoucké arcidiecéze Jiří Gračka.
"Z řečeného je zřejmé, že celý proces vyžaduje přinejmenším horizont více měsíců až zhruba roku, ale z jiných diecézí víme také o tom, že výběr nového biskupa trval i několik let," uvedl mluvčí.
Graubner byl v polovině května jmenován 37. arcibiskupem pražským a 25. primasem českým. Pražským arcibiskupem se stal 2. července, kdy při mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec.
Po jeho odchodu začal v olomoucké arcidiecézi zdlouhavý proces hledání jeho nástupce. "V současné době apoštolský nuncius v ČR, kterým je od léta arcibiskup Jude Thaddeus Okolo, a jeho nejbližší spolupracovníci konzultují možné kandidáty s lidmi, kteří k tomu mají co říct: kněžími i dalšími věřícími, a to nejen v olomoucké arcidiecézi, ale i na jiných místech," uvedl Gračka s tím, že celý proces je v gesci Vatikánu. "Výsledky rozhovorů pak předávají do Vatikánu, kde kongregace pro biskupy připravuje zprávy pro papeže a jeho okolí, a společně pak rozhodují o tom, kdo by byl vhodným kandidátem. Veškeré informace o tom, kdo s kým a o čem v tomto procesu hovořil, jsou ovšem vázány papežským tajemstvím," doplnil Gračka.
Po Graubnerově odchodu z čela arcidiecéze se sešel sbor poradců, který zvolil 4. července novým administrátorem olomoucké arcidiecéze dosavadního pomocného biskupa a generálního vikáře Josefa Nuzíka. Olomouckou arcidiecézi bude spravovat do jmenování nového metropolity moravského. "Stojí před námi společný úkol: modlitbou provázet proces jmenování nového olomouckého arcibiskupa," vybídl Nuzík nedávno věřící na stránkách olomoucké arcidiecéze.
Čtyřiasedmdesátiletý Jan Graubner byl olomouckým arcibiskupem bez tří měsíců 30 let, stál u obnovení Charity ve svobodném Československu, byl iniciátorem Tříkrálové sbírky, zasloužil se o založení tradice Dnů lidí dobré vůle na Velehradě a stál například u vzniku církevních škol na Moravě.
Alena Horáková kš