Galerijní a muzejní noc ve Zlíně nabídne komentované prohlídky i videomapping
Zlín 16. května (ČTK) - Galerijní a muzejní noc ve Zlíně nabídne v pátek komentované prohlídky v krajské galerii výtvarného umění i Muzeu jihovýchodní Moravy, doprovodný program v Baťově institutu včetně rozhlasové dílny nebo videomappingu. Do akce se v krajském městě zapojí řada kulturních institucí, návštěvníky mezi nimi bude vozit historický autobus. ČTK to dnes sdělila Alena Babicová, mluvčí Baťova institutu ve Zlíně, ve kterém sídlí krajská galerie, knihovna i Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Návštěvníci Baťova institutu budou mít zdarma vstup do stálých expozic i všech krátkodobých výstav muzea a galerie, v komplexu bude doprovodný program, potrvá od 19:00 a skončí hodinu před půlnocí.
Krajská galerie připravila komentované prohlídky výstav, které jsou věnované malíři Maxi Švabinskému, obrazům Jana Pospíšila a vzpomínkám baťovského architekta Vladimíra Karfíka na jeho americkou praxi v ateliéru architekta Franka Lloyda Wrighta. V muzeu bude například promítán dokument Kon Tiki norského mořeplavce a cestovatele Thora Heyerdahla. "V muzeu bude v tuto noc možné vidět také malou expozici věnovanou Františku Bartošovi, jež je zaměřena na jeho rozsáhlou práci a etnografickou činnost, i řadu krátkodobých výstav. Ve výstavě Na krála, matičko, na krála! představí v komentovaných prohlídkách Milan Stašek, organizátor jízdy králů v Kunovicích, její historickou i současnou podobu na Slovácku. Výstavu Poklady skryté v podzemí Karpat doplní lektorský program Zázraky neživé přírody, který nabídne zábavné povídání a pokusy s muzejními lektory i autorkou výstavy," uvedla Babicová.
Děti se mohou zapojit do soutěže se stanovišti po celém Baťově institutu. Čeká na ně výtvarná dílna, kvízy, malování na obličej, deskové hry i stavebnice včetně programovatelných robotů. V rozhlasovém koutku si návštěvníci budou moci vyzkoušet práci rozhlasového moderátora a natočit rozhovor. Připravena je videomappingová projekce na fasádu budovy.
Do Galerijní a muzejní noci ve Zlíně se zapojí také vila Tomáše Bati, Galerie Kabinet T., Galerie Václava Chada, Galerie pod Radnicí, G18 – Galerie Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Památník Tomáše Bati, 44 Centrum řemesel, Galerie Photogether, Velkokavárna Gulliver, Filmový uzel Zlín a Creative Hill College. Program bude také v dalších městech ve Zlínském kraji. Festival muzejních a galerijních nocí se letos v Česku koná 19. rokem, potrvá od 19. května do 16. června. Slavnostní zahájení bude v pátek v Olomouci.
jmk hj
Technické muzeum vystavuje k výročí rozhlasu historické přijímače i vysílače
Praha 16. května (ČTK) - Sto let rozhlasové historie především na přístrojích k přenosu zvuku k posluchačům připomíná výstava v Národním technickém muzeu. Jmenuje se Sto let je jen začátek. Český rozhlas 1923-2023 a pro veřejnost se otevře ve středu. Záměrem jejích autorů bylo také představit významné rozhlasové osobnosti a události, program a hudbu v jednotlivých obdobích i vývoj výrobní, přenosové a vysílací techniky.
Autoři dnes výstavu představili novinářům. "Rozhlasovou sbírku muzea obohacovaly významné osobnosti české kultury a průmyslu. Na výstavě bude k vidění například jeden z nejstarších sériově vyráběných přijímačů vyráběný podle patentu Luciena Lévyho. Technické muzeum tento přístroj v roce 1937 odkoupilo od populárního písničkáře Karla Hašlera," řekl generální ředitel NTM Karel Ksandr. Unikátní je podle něj také přijímač, který v roce 1939 do sbírek muzea osobně věnoval František Křižík.
Mezi historickými exponáty ve výstavě zaznívají příběhy připomínající století rozhlasového programu. Návštěvníci díky různým formám poslechu mohou poznat rozmanitost rozhlasové produkce ve zmíněné době. Výstava ale prezentuje i současnost a vyhlídky konzumace rozhlasového obsahu, způsoby jeho příjmu i distribuce.
Autor výstavy a kurátor NTM René Melkus uvedl, že výstava je koncipována jako retrospektivní. Jednotlivé úseky historie na sebe plynule navazují a lemují je vždy určité historické milníky. Historické i současné přijímače jsou aranžované jakoby do výkladních skříní obchodního domu. V kontrastu k tomu jsou ve výstavě robustní konstrukce rozhlasových vysílačů, které jsou po letech uložení v depozitářích sestaveny do původní monumentálnosti. Lidé tak uvidí třeba vysílač spuštěný v roce 1925 v pražských Strašnicích, který vysílal pro první posluchače Československého rozhlasu, nebo mixážní pult, od kterého v květnu 1945 znělo volání o pomoc.
Archivní nahrávky Českého rozhlasu nabídnou návštěvníkům sportovní okamžiky, politické události, dramatickou tvorbu nebo pohádky. Další audia přes QR kód ozvučují dobové fotografie a doprovodné informace, další pořady si lze poslechnout při individuální procházce s vlastními sluchátky a aplikací mujRozhlas.
Sto let Českého rozhlasu připomínají mnohé akce, pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 korun vydává Česká národní banka. Mince bude v prodeji od středy 17. května.
hrm ptd