Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze vystavuje kostýmy pěvkyně Magdaleny Kožené
Praha 17. května (ČTK) - Kostýmy mezzosopranistky Magdaleny Kožené, které v uplynulých třech desítkách let navrhla Daniela Flejšarová, vystavuje Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze (UPM). Impulzem k výstavě byl loňský dar pěvkyně, která muzeu věnovala některé z modelů, v nichž vystoupila na mnoha světových pódiích. Návštěvníci si je mohou přijít prohlédnout od čtvrtka do neděle 17. září, uvedlo muzeum.
Na výstavě je 14 modelů, z toho pět, které obohatí sbírky UPM, další jsou zapůjčené. Návštěvníci uvidí třeba svatební šaty z roku 2008, v nichž se Kožená vdávala na zámku v Náměšti nad Oslavou a také zpívala Juliettu od Bohuslava Martinů v pražském Rudolfinu. Vystavený je také kalhotový komplet z roku 2002, těhotenské šaty z roku 2005, šaty Flamenco z roku 2017 s šestimetrovou vlečkou i jeden z nejnovějších společných počinů, šaty Bertolt Brecht, které měly premiéru v loňském roce v Londýně.
Všechny modely doprovázejí společné vzpomínky návrhářky i pěvkyně, výstavou zní úryvky z Mozartových skladeb v podání a výběru Magdaleny Kožené.
"Nebývá časté, aby setkání dvou tvůrčích osobností z odlišných oborů zrodilo souznění a mnohaletou vzájemně obohacující spolupráci," uvedla Konstantina Hlaváčková, kurátorka sbírky módy UPM i této výstavy. "Spojuje je úsilí o dokonalý umělecký a estetický zážitek. Milovníci koncertních vystoupení Magdaleny Kožené už se samozřejmostí očekávají její nápaditou vizuální prezentaci. Není to pouze scénický kostým, ale i výjimečný oděv, citlivě odpovídající obsahu hudebního díla a podtrhující osobnost zpěvačky," doplnila kurátorka.
Začátek spolupráce oděvní návrhářky Flejšarové a Kožené se datuje do roku 1997. Jejich pohled na oblečení určené pro koncertní pódium se lišil od představ předchozí generace, které se odvíjely od tradičního vzhledu operní divy. Magdalena Kožená toužila po originálním, módně aktuálním oděvu, a to jak pro společenské a koncertní příležitosti, tak i každodenní nošení. Nebála se neobvyklých prvků, jež by pěvkyně dříve na koncertní scénu sotva oblékly.
Oblečení pěvkyň musí splňovat požadavky vycházející z pohybu specifických částí těla. Citlivá je oblast kolem žeber, jejíž objem se při dýchání radikálně mění, proto musí být oděv v těchto místech maximálně elastický. Během téměř 30 let vytvořila Flejšarová pro Koženou bezmála 100 modelů.
hrm rdo
Anežský klášter v létě přivítá milovníky novocirkusového umění
Praha 16. května (ČTK) - Multižánrové představení, které propojí akrobacii, živou hudbu, vyprávění, tanec a legendy o světcích, zahrnuje nový projekt souboru Losers Cirque Company. Pod názvem Sancti ho soubor bude uvádět na Letní scéně Divadla BRAVO! v prostorách kláštera svaté Anežky na Starém Městě v Praze. Zatímco loni soubor hrál v klášterních zahradách, letos se budou představení odehrávat přímo v klášteře, který slouží jako výstavní prostory pro sbírky středověkého umění Národní galerie Praha. O novém projektu dnes pořadatelé informovali novináře.
"Téma vyvstalo z okouzlení starodávnou vznešeností Anežského kláštera. Naším přáním bylo přinést publiku živý zážitek z jedinečného prostoru, a proto jsme jako jednotící prvek zvolili svatost obyčejnou, ale inspirující," říká k novému site specific projektu umělecký šéf souboru a režisér Petr Horníček. Představení Sancti se bude hrát jen dvacetkrát v deseti dnech, první uvedení je 5. června. Program je na webu.
Skupina Losers Cirque Company má svůj počátek v televizním pořadu Česko Slovensko má talent. Dvojici ve složení Petr Horníček a Zdeněk Moravec se podařilo první ročník talentové soutěže vyhrát. Postupně rozšiřovali svou uměleckou činnost a do paměti diváků se zapsali například bláznivým kabaretem Lidoskop. Později začali vystupovat s dalšími akrobaty a tanečníky a vznikla jejich první inscenace The Loser(s), podle které si začali říkat Losers Cirque Company.
S desítkou celovečerních vystoupení nyní pravidelně vystupují v Česku i v zahraničí. Losers mají na svém kontě i ocenění Herecké asociace, která Petra Horníčka zařadila do nominace na Ceny Thálie za mimořádný výkon v inscenaci EGO. Nedávno obnovili tradici Branického divadla, které provozují pod názvem Divadlo BRAVO! V létě budou letos znovu hrát v Anežském klášteře.
Klášter jako jedna z nejstarších gotických staveb Prahy nese jméno své zakladatelky, přemyslovské princezny svaté Anežky České. Přízemí areálu zaujímá prohlídkový okruh věnovaný historii dvojkláštera a jeho zakladatelce. Celoročně a zdarma jsou přístupné také obě klášterní zahrady s prohlídkovým okruhem kláštera. V zahradách jsou instalovány téměř dvě desítky sochařských děl současných českých autorů.
hrm snm