Řecko nikdy neuzná britské vlastnictví památek z Parthenonu, řekl Mitsotakis
Atény 12. května (ČTK) - Řecko nikdy neuzná britské vlastnictví památek z aténského Parthenonu, které má ve sbírkách Britské muzeum. V rozhovoru, který dnes zveřejnila agentura AP, to uvedl řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Řecko podle něj pracuje na inovativním řešení, aby se části nejznámějšího starořeckého chrámu vrátily do Atén. Na svém právoplatném vlastnictví artefaktů totiž trvá i londýnské muzeum.
"Nikdy neuznáme vlastnictví, právní vlastnictví, těchto soch Britským muzeem," řekl agentuře AP Mitsotakis. Řecký premiér také odmítl, že by se artefakty mohly vrátit do Řecka jako zápůjčka. "Musíme být konstruktivní a inovativní, aby bylo nalezeno řešení," dodal Mitsotakis.
Řecký premiér nechtěl komentovat jednání s vedení britské muzejní instituce. V únoru média informovala, že rozhovory výrazně pokročily, a dohoda o památkách z Parthenonu by mohla být brzy uzavřena. Mitsotakis ale nyní AP pouze řekl, že se pracuje na řešení, které by uspokojilo obě strany.
Jednání o sochách a dalších starořeckých artefaktech byla podle premiéra pozastavena během kampaně před parlamentními volbami, které se uskuteční 21. května. Mitsotakis již dříve řekl, že, pokud dostane šanci vést vládu v příštím volebním období, bude se snažit, aby se artefakty v nadcházejících čtyřech letech vrátily do Atén.
Části chrámu na aténské akropoli se nachází i v řadě dalších evropských muzeí a Řecko se rovněž snaží o jejich návrat. Jedná o tom například s Vídní.
Sochy a další části Parthenonu vyvezl z Atén na začátku 19. století tehdejší britský velvyslanec v Cařihradu (dnešní Istanbul) Thomas Bruce, hrabě z Elginu. Tvrdil, že k tomu dostal povolení úřadů Osmanské říše, pod níž tehdy řecká metropole spadala. Podle Řecka k tomu ale neexistují dokumenty. Samostatné Řecko navíc považovalo Osmanskou říši za okupační mocnost, jejíž nadvlády se zbavilo ve válce o nezávislost v roce 1829. Britské muzeum uvádí, že artefakty nabylo legálně.
jkh jd
V kostele v Prusinách na Plzeňsku se po desetiletích rozezní historické zvony
Prusiny (Plzeňsko) 11. května (ČTK) - Po dlouhých desetiletích se v neděli znovu rozezní historické zvony v kostele svatého Jakuba Většího v Prusinách na jižním Plzeňsku. Dva zvony z konce 15. století a jeden ze 16. století totiž prošly kompletní obnovou svého zvonového příslušenství, které bylo v havarijním stavu. Na opravy za téměř 200.000 korun se složily okolní obce i desítky dárců, řekl ČTK Milan Fiala, kastelán zámku v sousedních Nebílovech a nově také prusinský zvoník.
Dva bezejmenné velké zvony z roku 1496 a 1526 ze zvonice a nejmenší a zřejmě také nejstarší zvon s neznámou datací z lucerny věže přežily ve 20. století dvě válečné rekvizice. Rekvírovaly se totiž zvony vyrobené až po roce 1600. Přesto ale krajinou jejich hlas dlouho nezněl. "Ty zvony nezvonily minimálně 80 let, možná déle. Uchycení bylo v katastrofálním stavu, vše bylo zrezlé a rozpadalo se to, proto jsme oslovili zvonařství Michala Votruby z jižních Čech," řekl Fiala.
Oba nejstarší zvony - ani ne třicetikilový umíráček a 183 kilogramů těžký zvon z roku 1496 dostaly nové zvonové příslušenství a byly otočeny o 90 stupňů tak, aby jejich srdce bila do zdravého místa a nehrozilo případné puknutí. Umíráček dostal také nově vykované srdce, zavěšené na řemeni z hovězí kůže namísto původního železného kroužku. Nejmladší a největší zvon, 366 kilogramů vážící zvon z roku 1526, má také kompletně nové příslušenství. "Bylo obnoveno jejich uchycení, byly uloženy do nových ložisek a byly očištěné. Zpevněná byla i zvonová stolice, požadovali jsme zachování ručního zvonění," doplnil Fiala.
Na zvonění na dvou největších zvonech je zatím potřeba dvou lidí. "Zatím to sám neutáhnu, ty dva zvony není legrace rozhoupat. Chce to pochopit, jak se pohybuje, jaká je dynamika, aby šlo srdce proti věnci zvonu. Zatím také zvoníme přímo pod zvonem, ještě si netroufnu zvonit třeba z prvního patra věže, chci na to vidět," popsal Fiala. Zvony by měly svátečně vyzvánět každou neděli vpodvečer.
Původní gotický kostel v Prusinách před 300 lety nahradila barokní novostavba, zvony jsou umístěné v dochované renesanční věži. Obnoveným zvonům v neděli odpoledne požehná plzeňský biskup Tomáš Holub.
lap dvd