Finanční správa víc kontroluje převody nehmotného majetku a reklamy
Praha 14. února (ČTK) - Finanční správa se při kontrolách takzvaných převodních cen začala kromě jiného zaměřovat na převody nehmotného majetku, tedy obchodních značek, ochranných známek nebo například softwaru. Kontroluje také řetězení firem při přeprodeji reklamy i influencery, kteří prostřednictvím videí na sociálních sítí, hlavně na youtube nebo instagramu, prodávají zboží. Na dnešním jednání sněmovního rozpočtového výboru to řekla ředitelka Finanční správy ČR Simona Hornochová. Poslancům přišla představit postupy finanční správy proti zneužívání převodních cen.
Převodní ceny jsou ceny, které si účtují majetkově nebo personálně spojené firmy, nebo takové, na které mají spojené firmy vliv. Jejich kontrola má zamezit jejích případnému zneužití ke snížení daňového základu. V případě převodu nehmotného majetku jde o situace, kdy tuzemský subjekt prodá třeba výrobní postup formou jednorázově transakce do zahraničí za nízkou cenu, ale následně začne tento majetek zase využívat formou licence za vysokou cenu, popsala ředitelka. Finanční správa podle ní také nachází dost řetězců v reklamě. Firmy si přes nastrčené "bílé koně" přeprodávají reklamní prostor a cena služby mezitím stoupá třeba desetinásobně až k tomu, kdo si reklamu skutečně zadává. Ten pak takovou zvýšenou cenu uplatní jako daňový náklad.
Za další zásadní oblast, na které spolupracuje finanční správa s celní správou, je daň z přidané hodnoty a dovoz zboží ze zemí mimo EU. Firmy ze třetích zemí často deklarují, že zboží je určeno pouze k tranzitu nebo k prodeji v jiné členské zemi, ale skončí v tuzemsku. Podle ředitelky jde o případy, kde často zasahuje i daňová Kobra.
Mezi další kontrolní akce, které finanční správa podniká, jsou i příjmy z kryptoměn. Lidé, kteří na virtuálních měnách vydělávají, spoléhají na to, že finanční správa nevidí, jaké měli zisky, popsala Hornochová. Kontroly se zaměřují i na příjmy internetových influencerů, kteří v rámci svých videí prodávají třeba dětem věci, ale příjmy z toho nezdaňují. Finanční správa začala s informačními kampaněmi v roce 2022 a někteří z těchto lidí začali postupně dobrovolně své příjmy přiznávat, řekla Hornochová po jednání ČTK. "Teď máme rozjetých několik kontrol a myslím, že to jsou jednotky," podotkla. Dodala, že jde o živé kauzy.
nlm rot
V Abú Zabí otevřou hinduistický chrám, součástí jsou i sochy českého výtvarníka
Abú Zabí 13. února (ČTK) - V metropoli Spojených arabských emirátů (SAE) Abú Zabí ve středu slavnostně otevřou hinduistický chrám, který je podle místního deníku The National prvním kamenným hinduistickým chrámem na Blízkém východě postaveným tradiční řemeslnou technikou. Ceremoniálu se zúčastní i indický premiér Naréndra Módí. Stavba z růžového pískovce zahrnuje dekorativní prvky symbolizující obě země, Indii a SAE, a jejich náboženství, islám a hinduismus. Součástí chrámu je i sedm třímetrových dřevěných plastik českého výtvarníka Jaroslava Proška.
Český příspěvek chrámu v Abú Zabí vytvořil Prošek z asi 6500 let starého subfosilního dubu. Počet soch má symbolizovat sedm emirátů SAE. "Pro nás je to obrovská pocta, že jsme dostali příležitost podílet se s českým uměním na tak významné stavbě, která vystihuje a zobrazuje různé národy a kultury," uvedl Marek Landa, majitel společnosti Crystal Caviar, která Proška zastupuje.
Landa připomněl i další multináboženské projekty v SAE, například loni otevřený takzvaný Abrahámovský rodinný dům, v němž stojí nedaleko sebe mešita, kostel a synagoga. V areálu nazvaném podle Abraháma (arabsky Ibráhím), k němuž se hlásí křesťané, židé i muslimové, je i středisko, v němž se konají mezináboženská setkání či semináře. "V dnešní turbulentní době to dokazuje, že je náboženská tolerance ve světě možná," uvedl Landa.
Hinduistický chrám v Abú Zabí vznikal pět let a podílelo se na něm přes dva tisíce sochařů, mnozí vytvářeli dekorace doma v Indii podle tamních tradičních řemeslných technik používaných tisíce let. Každá socha či reliéf dostaly specifický kód a po zaslání do Abú Zabí byly na místě skládány jako obří puzzle. Pískovec a mramor použitý na stavbu pochází podle serveru The National z Itálie a Indie.
V novém chrámu je také více než sto senzorů, které mají monitorovat seizmickou aktivitu. U chrámu bude i knihovna, park, občerstvení či hřiště pro děti.
Chrám v Abú Zabí má symbolizovat přátelství SAE a Indie a také symbiózu různých náboženství. Například jeden z jeho rozsáhlým vlysů zobrazuje fáze měsíce - úplněk a srpek po jeho boku. Úplněk odkazuje k hinduistům a srpek k muslimům, pro něž srpek měsíce znamená začátek a konec postního měsíce ramadánu. Dalšími sjednocujícími motivy jsou dekorace zobrazující zvířata, zahrnují slony či pávy, což jsou obvyklé motivy v hinduistických chrámech, ale také třeba velbloudy.
nob jrm