Hradecké Klicperovo divadlo uvedlo hru o odbojářce Haně Krupkové
Hradec Králové 27. května (ČTK) - Klicperovo divadlo v Hradci Králové dnes uvedlo premiéru autorské hry režiséra Tomáše Dianišky Tělo tajné agentky. Dokumentárně fikční drama o ženě českého odboje Haně Krupkové slibuje netradiční a groteskní náhled na české dějiny.
"Já se zaměřuji na osudy reálných lidí, pak z toho dělám sitcomové hry a divadelní zábavy. Tentokrát přišel na řadu osud Hany Krupkové," řekl režisér v rozhovoru pro Klicperovo divadlo. Dva měsíce mu trvaly rešerše, dva měsíce hru psal, dodal autor.
Hra obsahuje prvky grotesky i akčního thrilleru. Autor hry se inspiroval například Černou knihou, což je novela o nacistické okupaci Holandska, kterou zfilmoval Paul Verhoeven, režisér slavných snímků Total Recall nebo Základní instinkt. "Diváci tam mohou najít i jiné hollywoodské blockbustery nebo filmové postupy v nich využívané," řekl Dianiška.
Hana Krupková je rodačka z Chotěboře. Je nádherná a ví to. Vezme si Václava. Štěstí je nečeká, žijí ve špatné době. Hana se musí spolehnout na svoje tělo, aby přežila ona i její muž, uvedlo divadlo v anotaci hry. "Postavy hry se často ocitají v mezních a krajních situacích, volí mezi životem a smrtí. Rozhodují se, zda se mají zaprodat, nebo raději zůstat čestní a zachránit sebe a své blízké. Nikoho nesoudíme ani nemoralizujeme," uvedla dramaturgyně Lenka Smrčková.
V hlavních rolích manželů Krupkových se představili Natálie Holíková a Michal Lurie, další role ztvárnili Vojtěch Říha, Jiří Zapletal, Martin Klapil, Marie Leherová, Kamila Sedlárová nebo Josef Čepelka. Výpravu vytvořila Lenka Hollá a hudbu Matěj Štesko.
Krupková se s manželem Václavem zapojila do pomoci parašutistům z operace Silver A. Zatklo je gestapo, kde Hana navázala intimní vztah s vyšetřovatelem, aby zachránila svého manžela. Později ji gestapo propustilo, manžel skončil v koncentračním táboře. Druhou světovou válku přežili. Krupková po válce dostala tři roky vězení za spolupráci s gestapem. Trest si odpykávala na statku v Běchovicích. Manžel jí vozil jídlo a cigarety, úplatná dozorkyně je ponechávala o samotě. Při třetí návštěvě Hana otěhotněla.
Manžel se ale chtěl rozvést, mít vojenskou kariéru. Hana byla následně nucena spolupracovat s StB, bála se hrozby doživotního trestu. Po roce 1968 mohla Krupková legálně emigrovat do Německa, kde zemřela v roce 1997. Krupka zůstal v Československu a zemřel v roce 1994.
jlc dr
AFP: Obchůdek s pastelkami v teheránském bazaru je rájem barev
Teherán 27. května (ČTK/AFP) - V jednom ze zšeřelých zákoutí teheránského Velkého bazaru sedí Mohammad Rafí, jehož miniaturní obchůdek, kde se prodávají výhradně pastelky, září všemi barvami duhy. Svět se sice digitalizuje, ale Rafí zůstal posledních 35 let věrný své vášni a obklopuje se tisíci pastelek všech představitelných odstínů. V policích je má vyskládané od podlahy až po strop, což z jeho malé tržišťové kóje dělá velmi fotogenické a veselé místo, napsala agentura AFP.
"Nevím, kolik tu mám dohromady pastelek, ale k dostání je asi 200 barev," říká padesátiletý majitel obchodu s názvem Medad Rafí (Rafího pastelky).
Najít ho v labyrintu uliček a průchodů několikapatrového tržiště v Teheránu, kterému se říká "město ve městě", je jako vydat se na lov za pokladem. Obchůdek je totiž malinký a většinu prostoru na ploše necelých tří čtverečních metrů zabírá sám majitel, který tu vítal už několik generací zákazníků.
"Pokaždé, když se objeví zákazník, tak mám radost, i když si nic nekoupí," usmívá se Rafí. Pak stráví deset minut tím, že radí školačce, která hledá dva konkrétní odstíny oranžové a modré a zkouší nejrůznější typy pastelek na papíře na pultě.
"Podle toho, jaký má kdo záměr, dokážu poradit s výběrem správné barvy, textury a výrobce," říká Rafí, který prodává pastelky výhradně po kusech a nikdy v celých baleních. Je hrdý na to, že si tak dokáže zajistit obživu a že nabízí jak pastelky domácí výroby, tak ty dovezené z Evropy a Ameriky. "Nejdražší pastelka stojí 100.000 túmánů (tedy zhruba 50 Kč), ale je skutečně vynikající," tvrdí obchodník.
Rafí od dětství rád kreslil a miloval pastelky, takže po studiích techniky v 80. letech začal svou kariéru v továrně na výrobu pastelek a nakonec si otevřel vlastní obchod. Je si vědom toho, že v době technologií a dotykových obrazovek nezažívá jeho sortiment zrovna zlatý věk a nostalgicky vzpomíná na minulé století, kdy si všechny děti pastelky nosily ve školních taškách. A také má jasno, že jeho obchod nepřevezme syn, jak je to v bazaru zvykem - ten jeho je totiž lékař a prodávání pastelek ho nezajímá.
Obchod ale Rafí hodlá vést až do důchodu a věrným zákazníkům bude dál nabízet pastelky, které uspokojí jejich tvůrčí záměry, a to včetně těch, které se už dávno nevyrábí. "Naštěstí mám velké zásoby," mne si ruce Rafí, jehož nejstarší pastelka na skladě byla vyrobená před 72 lety.
lep jrm