Česká exportní banka loni zdvojnásobila zisk před zdaněním na jednu miliardu Kč
Praha 2. února (ČTK) - Česká exportní banka (ČEB) loni meziročně zdvojnásobila zisk před zdaněním z 530 milionů korun v roce 2022 na více než jednu miliardu korun. Je to nejvyšší zisk ČEB od jejího vzniku v roce 1995. Banka to dnes uvedla v tiskové zprávě. Podle předběžných výsledků poskytla loni vývozcům a investorům expandujícím do zahraničí úvěry a záruky v objemu 6,8 miliardy korun, což je meziroční růst o 40 procent.
K obchodnímu růstu pomohly podle banky i nové produkty pro exportně orientované podniky, které ČEB představila loni v březnu. Banka tak podporuje české firmy, u kterých export představuje alespoň čtvrtinu ročních tržeb. "Produktová nabídka ČEB je nyní obdobná jako nabídka zahraničních exportních bank a agentur, které podporují vývoz v konkurenčních ekonomikách. Nové produkty pro vývozně orientované podniky tvořily v roce 2023 téměř 40 procent nově uzavřených obchodů," uvedla v tiskové zprávě banka.
"Obchodně jsme tak zaznamenali nejlepší výsledek za posledních devět let," podotkl generální ředitel ČEB Daniel Krumpolc. Od jeho příchodu v březnu 2022 prošla ČEB personální a nákladovou restrukturalizací. Banka uvedla, že například v porovnání s předcovidovým rokem 2019 snížila počet zaměstnanců ze 140 na 118, přičemž svou obchodní činnost navýšila sedminásobně z přibližně jedné miliardy na sedm miliard.
Mezi priority banky patří podle Krumpolce podpora strategických sektorů ekonomiky, jako je například energetika, a to včetně jaderné, letectví nebo obranný a bezpečnostní průmysl. "Nejsme konkurencí komerčního bankovního sektoru, ten v řadě případů doplňujeme," dodal.
ČEB společně s Komerční bankou například financuje největší projekt českých firem v Africe za poslední desetiletí – rekonstrukci regionálních letišť v Senegalu společností Transcon Electronic Systems. Banka také spolufinancuje vývoz leteckých motorů společnosti GE Aviation Czech nebo zahraniční expanzi a akvizice předních českých firem v oblasti logistiky, energetiky, strojírenství, ale i IT.
Bance se loni také dařilo dále snižovat objem nevýkonných pohledávek (NPL) ve svém portfoliu, a to až na úroveň jednoho procenta. Ještě v roce 2019 přitom nevýkonné pohledávky činily více než třetinu jejího portfolia. "Nad očekávání se ČEB daří vymáhat pohledávky i v Ruské federaci. Od vpádu Ruska na Ukrajinu (24. února 2022) se podařilo zajistit úhradu splátek od dlužníků v objemu 2,8 miliardy korun," uvedla banka. Před začátkem války byla celková expozice ČEB v Rusku na úrovni přesahující čtyři miliardy korun, aktuálně činí 1,4 miliardy korun. Z šesti aktivních obchodních případu v Ruské federaci v roce 2022 zbývá exportní bance jeden.
ČEB vznikla v roce 1995 a je součástí systému státní proexportní politiky. Od té doby podpořila přes 1900 obchodních případů ve více než 94 zemích světa v objemu přesahujícím 390 miliard korun. Na svůj provoz nedostává banka od státu žádné dotace. Vláda loni v listopadu rozhodla o zahájení integračního procesu ČEB s Národní rozvojovou bankou (NRB). ČEB by se tak v horizontu 18 měsíců měla stát stoprocentní dceřinou společností NRB.
fsl mha
V lednu klesly ceny plynu, elektřiny a drahých kovů, zdražila ropa či cukr
Londýn/Praha 2. února (ČTK) - Ceny komodit na světových trzích byly v lednu rozkolísané, klesly ceny plynu, elektřiny, obilovin a drahých kovů. Naopak zdražila ropa, cukr či kakao. Komoditní index agentury Bloomberg byl koncem ledna na své letošní výchozí hodnotě.
"Komodity byly na počátku roku značně rozkolísané. Nejvyšší ztráty zaznamenávaly v polovině ledna, nicméně hlavně zásluhou ropy se v druhé polovině měsíce vzpamatovaly. Hlavní komoditní index agentury Bloomberg tak ukončil první měsíc v roce na svých otevíracích hodnotách," řekl ČTK analytik XTB Jiří Tyleček.
Cena severomořské ropy Brent, která slouží jako hlavní ukazatel vývoje cen ropy na světových trzích, vzrostla o 5,5 procenta. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) přidala 6,8 procenta. Za růstem cen ropy stojí primárně napětí na Blízkém východě, které v lednu gradovalo útoky na lodě plující při pobřeží Jemenu. V reakci na cenu ropy rostly také velkoobchodní ceny paliv, které následně zvyšovaly ceny u čerpacích stanic v Česku.
Ceny dalších energetických komodit se ale už nevyvíjely zcela jednoznačně. Cena ročního kontraktu na plyn v Nizozemsku, který je určující pro cenový vývoj pro konečné zákazníky, letos klesla zatím o 11 procent. Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce klesla o 12 procent, cena uhlí v Rotterdamu s dodáním v tomto roce pak ztrácí 14 procent.
Ve skupině průmyslových kovů vykazuje nejvyšší ztráty hliník. Jeho cena letos vykazuje zatím pokles o 4,4 procenta. Nikl zlevnil o dvě procenta, naopak ceně mědi mírně prospěly poslední týdny. Cena tohoto kovu od začátku roku přidává 0,9 procenta. Průmyslovým kovům se nedařilo hlavně v první polovině měsíce. Po schválení nového ekonomického stimulu v Číně se však začaly zvyšovat.
Zlato zahájilo letošní rok mírným poklesem a za leden ztratilo 1,1 procenta své hodnoty, doplnil analytik Golden Gate Pavel Ryba. Cena stříbra klesla o 3,6 procenta, platina ztratila meziročně devět procent. Výrazný pokles pak má za sebou palladium. Je o 40 procent levnější než před rokem a s cenou 985 dolarů za troyskou unci na konci ledna proti začátku měsíce ztrácí 11 procent, poznamenal Ryba.
"Ve skupině zemědělských komodit letos vidíme výrazně nevyrovnané pohyby," upozornil Tyleček. Cena cukru vykazuje nárůst o 15 procent kvůli suchu v Indii a Brazílii. Cena kakaa dokonce už v lednu vzrostla o 18 procent. Její růst navazuje na vzestup o 65 procent v minulém roce. Daří se také bavlně, která přidává sedm procent. Cena kávy pak vykazuje růst o 3,5 procenta. Všechny zmíněné komodity se obchodují v New Yorku, podotkl Tyleček.
Opačným směrem se však vydaly obiloviny obchodované na chicagské komoditní burze. Cena kukuřice v lednu klesla o pět procent a cena pšenice ztratila 4,5 procenta. Obiloviny klesly v očekávání vysoké produkce v Jižní Americe a v reakci na vysoké zásoby v USA.
fd spr