+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Média: Tajemník ruské bezpečnostní rady nařídil přípravu mobilizace ekonomiky

 Rusko Ukrajina boje hospodářství
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Moskva 16. listopadu (ČTK) - Jeden z nejvlivnějších spolupracovníků ruského prezidenta Nikolaj Patrušev dnes nařídil gubernátorům ruských regionů a náčelníkům federálních úřadů, aby se připravovali na mobilizaci ekonomiky, napsal dnes server The Moscow Times a připomněl dřívější Patruševovy výzvy k soběstačnosti Ruska, připomínající Severní Koreu. Tajemník prezidentské bezpečnostní rady Patrušev podle státní tiskové agentury TASS na poradě prohlásil, že je nezbytné "zajistit vytvoření mobilizačních plánů ekonomiky subjektů federace a komunálních zařízení". Nařídil také gubernátorům a federálním představitelům, aby osobně dohlíželi na splnění tohoto úkolu, a to spolu se zajištěním bezpečnosti objektů kritické infrastruktury, včetně jejich ochrany před útoky dronů. The Moscow Times označily Patruševa za "jedno z nejradikálnějších 'jestřábů' na vrcholu ruského režimu a za hlavní hlásnou troubu spikleneckých teorií v Kremlu". Patrušev se podle listu důsledně zasazuje za prohloubení ekonomické izolace Ruska a za přechod k zajištění ruských potřeb vlastními silami po severokorejském vzoru. Patrušev počátkem tohoto měsíce ostře kritizoval liberální reformy z 90. let minulého století, které podle něj vedly k "masové chudobě", vymírání populace, devastaci průmyslu a "bezmála k úplné ztrátě politické a ekonomické svrchovanosti". Ruské podnikatele současně šokoval návrhem ukončit "paralelní dovoz", který umožnil obnovit dodávky zahraničního zboží postižené sankcemi. "Paralelní dovoz", jehož objem ruská banka Alfa-bank odhadla na 16 až 20 miliard dolarů ročně (asi 360 až 451 miliard Kč), už splnil svou roli a brání v rozvoji domácích inovací, tvrdil Patrušev. A přestože řízení ekonomiky nikdy nebylo pokládáno za jeho pravomoc, vládní úředníci si pospíšili s reakcí. Ministerstvo průmyslu a obchodu ohlásilo, že zvažuje zákaz dovozu některého spotřebního zboží, uvedl deník The Moscow Times a připomněl, že výzvy k zavedení "mobilizační ekonomiky" znějí od prvních měsíců války Ruska proti Ukrajině. O ekonomické mobilizaci hovořil například rektor petrohradské univerzity, na které Vladimir Putin v 90. letech obhájil svou kandidátskou práci, později označenou za téměř úplný plagiát.
Klíčová slova - Rusko - Ukrajina - boje - hospodářství -
Později ideu mobilizační ekonomiky kritizovala šéfka ústřední banky Elvira Nabiullinová. Argumentovala, že strukturální transformace může uspět pouze v tržní ekonomice. msk ank
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Politika (pol) - Makroekonomika (mak). ID zprávy: T2023111609802|507946. Vydána 16.11.2023 21:55:34. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Itálie zakázala prodej a výrobu masa kultivovaného v laboratoři, hrozí pokutami
Světový dluh vzrostl na rekordních 307,4 bilionu USD, uvedl institut
Studie: Evropská střední třída zaznamenala zhoršení životního standardu
Úspěchem setkání Biden-Si je to, že se vůbec událo, soudí americká média
Ekonom: Pětina nákladů na léčbu v ČR jde na nemoci srdce a cév

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.