Čínská centrální banka snížila úroky, do konce roku zváží další podporu
Peking/Šanghaj 27. září (ČTK) - Čínská centrální banka ode dneška snížila úrokové sazby. Sedmidenní repo sazba klesla o 0,2 procentního bodu na 1,50 procenta, další tři sazby klesly také o 0,2 bodu. V úterý centrální banka oznámila největší opatření na podporu hospodářského růstu od pandemie covidu-19 a uvedla, že sníží sazby, tehdy ale neupřesnila, kdy se tak stane. Cílem opatření je dostat ekonomiku z deflační stagnace a nasměrovat ji zpět k vládnímu cíli pětiprocentního růstu.
Cílem snížení sazeb je "další posílení proticyklického přizpůsobení měnové politiky a podpora stabilního hospodářského růstu", uvedla centrální banka. Guvernér Pchan Kung-šeng také předznamenal, že centrální banka zváží případné další snížení sazeb do konce roku.
Zavedení dalších opatření na podporu ekonomiky ve čtvrtek oznámilo také politbyro ústředního výboru vládnoucí komunistické strany, a to na zasedání o hospodářské situaci. Politbyro v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem se mimo jiné zavázalo vydávat státní dluhopisy a využívat je k lepší realizaci "hnací role vládních investic".
Centrální banka také v úterý oznámila snížení průměrné úrokové sazby u stávajících hypoték o půl procentního bodu a snížení požadavku na minimální akontaci úvěru na 15 procent u všech typů obytných nemovitostí. Očekává se, že tento krok uvolní do bankovního systému hotovost v objemu jednoho bilionu jüanů (3,2 bilionu Kč).
"Rok sice už výrazně pokročil, ale nový balíček v tomto rozsahu, který by byl brzy implementován, by měl stačit na to, aby zajistil růst v souladu s cílem kolem pěti procent," poznamenal hlavní ekonom Capital Economics pro Asii Mark Williams. Opatření by podle něj mohla růst zvýšit až o 0,4 procentního bodu.
Ekonomové americké investiční banky Goldman Sachs v dnešní poznámce uvedli, že slábnoucí růst zřejmě "narazil na práh bolesti" čínských politiků a institucí.
Čínský trh s nemovitostmi je od vrcholu v roce 2021 v silném útlumu. Peking v reakci na to dosud zrušil řadu omezení pro nákup nemovitostí a prudce snížil hypoteční sazby a požadavky na akontaci.
Zatím se ale nepodařilo zvýšit poptávku ani zastavit prudký propad cen realit. Krize na trhu s nemovitostmi těžce doléhá na ekonomiku a ochromuje důvěru spotřebitelů vzhledem k tomu, že 70 procent úspor domácností je uloženo v nemovitostech.
Opatření centrální banky i politbyra tak představují další pokus obnovit důvěru v druhou největší ekonomiku světa. Řada neuspokojivých statistických údajů z poslední doby vyvolala obavy z dlouhodobého zpomalení růstu.
boz spr
Stříbro se vyšplhalo na 12leté maximum, rekordy zdolává i zlato
Londýn/New York 26. září (ČTK) - Cena stříbra se dnes vyšplhala nejvýše za téměř 12 let a nová maxima zdolává i zlato. Drahé kovy těží z rozhodnutí centrálních bank snižovat základní úrokovou sazbu, investory už tolik neodrazuje, že jim žádné úroky nenesou.
Spotová cena stříbra krátce před 16:00 SELČ přidávala 1,2 procenta na 32,41 dolaru (732 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Během dne vystoupala až na 32,71 USD, což je nejvyšší hodnota od prosince 2012.
"Stříbro bude v příštích čtvrtletích pokračovat v růstu kvůli postupnému snižování sazeb a vzhledem k tomu, že čínské stimuly by mohly ještě nějakou dobu pokračovat,“ uvedla analytička Amelia Xiaová Fuová ze společnosti BOCI. Dodala, že cena se podle ní bude blížit 37 USD.
Stříbro slouží jako bezpečná investice a zároveň hraje klíčovou roli v průmyslu. Letos zatím vzrostlo o více než 36 procent. Analytička Aneeka Guptová ze společnosti WisdomTree připomíná, že použití stříbra ve fotovoltaických výrobcích, jako jsou solární panely, se oproti předchozímu roku téměř zdvojnásobilo.
Spotové zlato mezitím vzrostlo o 0,25 procenta na 2663,74 USD za unci, když dříve během dne dosáhlo rekordní hodnoty 2685,42 USD. Zlato v roce 2024 zatím zdražilo o více než 29 procent a rekord překonalo několikrát. Pomáhá mu snížení sazeb ve Spojených státech, jeho vnímání jako bezpečného přístavu v čase nejistot a silné nákupy centrálních bank.
"Síla ceny zlata se právě teď živí sama sebou. To znamená, že hybnost pohání spekulativní toky navzdory rostoucímu americkému dolaru a výnosům státních dluhopisů," uvedl nezávislý analytik Ross Norman.
Zisky si připisují i další drahé kovy. Platina má ve stejný čas k dobru skoro dvě procenta a palladium přes jedno procento.
Americká centrální banka (Fed) minulý týden snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 4,75 až 5,00 procenta. Investoři odhadují pravděpodobnost, že Fed sníží sazby v listopadu znovu o půl procentního bodu, na 63 procent.
vjn mka
DALŠÍ ZPRÁVY