Čínsko-ruské vztahy jsou pevné jako skála, řekl čínský představitel v Moskvě
Moskva 21. února (ČTK) - Nejvyšší čínský diplomat Wang I dnes v Moskvě označil čínsko-ruské vztahy za "pevné jako skála". V ruské metropoli jednal s tajemníkem ruské bezpečnostní rady Nikolajem Patruševem, který označil Peking za prioritu ruské zahraniční politiky a zdůraznil, že obě velmoci musí držet při sobě, aby odolaly tlaku Západu.
"Čínsko-ruské vztahy mají zralý charakter a jsou pevné jako skála, vydrží zkoušky v proměnlivé mezinárodní situaci," prohlásil čínský představitel podle agentury TASS. "V současnosti máme velmi dobré možnosti pokračovat v naší úzké strategické součinnosti a kontaktech na obranu našich společných strategických zájmů," řekl.
"V daném kontextu (tlaku Západu na Rusko a Čínu) chci potvrdit naši neměnnou podporu Pekingu v otázkách Tchaj-wanu, Sin-ťiangu, Tibetu a Hongkongu, které Západ používá k diskreditaci Číny," prohlásil Patrušev, pokládaný za jednoho z nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina.
Západ kritizuje Čínu za zacházení s muslimskými Ujgury v provincii Sin-ťiang a za potlačování demokratické opozice v Hongkongu.
Nevyprovokovaný ruský vpád na Ukrajinu Čína neodsoudila a de facto odmítá i jakékoliv mezinárodní sankce s výjimkou těch schválených na půdě Organizace spojených národů (OSN).
Čínský ministr zahraničí Čchin Kang dnes v projevu na bezpečnostní konferenci v Pekingu vyzval západní země, aby "přestaly rozdmýchávat" válku na Ukrajině, a vyjádřil znepokojení Pekingu ohledně stupňování ukrajinské krize. "Vyzýváme jisté země, aby okamžitě přestaly rozdmýchávat oheň, přestaly svalovat vinu na Čínu a přestaly opakovat: Ukrajina dnes, Tchaj-wan zítra," uvedl rovněž Čchin.
Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken v neděli vyjádřil obavy, že Peking zvažuje poskytnout Rusku vojenské vybavení pro boje na Ukrajině, včetně zbraní a munice. Čína jeho tvrzení popřela.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury TASS uvedl, že "není vyloučené", že se Wang setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
msk mka
Brandýský zámek v létě otevře opravené zahrady a skleník, opraví i zámeckou zeď
Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (u Prahy) 21. února (ČTK) - V Brandýse nad Labem v létě skončí rozsáhlá revitalizace zámeckých zahrad, se kterou město začalo loni. Její součástí je zejména obnovení zámeckého skleníku do historizující podoby, výsadba stromů a keřů, zpevnění bastionu, na kterém bude později opět vybudován altán. Investice za více než 34 milionů korun hradí město z většiny evropskou dotací. Letos má opravou projít i část zámecké zdi, pro kterou město minulý týden vybralo společnost Pracom. Zeď opraví za 11,9 milionu korun, řekla dnes ČTK za město Kateřina Stránská.
"Práce na opravě jihovýchodní zdi začnou, jakmile se sepíše smlouva a dovolí to klimatické podmínky," řekla Stránská. Zhruba 160 metrů dlouhou zeď, která je zejména zničená deštěm a v některých místech kořeny stromů, budou dělníci sanovat. Počítá se i s obnovením vstupu do zahrady v zámecké zdi.
Další práce na úpravě zahrady podle Stránské běží podle plánu, skleník restaurátoři opravují podle dobových fotografií, město ho chce v budoucnu využívat i pro pořádání společenských akcí. "V následujících týdnech by měla přijet střecha na skleník. V zahradách se bude dosazovat a restaurátoři právě opravují pískovcovou kašnu," dodala Stránská. V předzámecké části Plantáž jsou od podzimu rovněž nové herní prvky.
Renesanční zámek Brandýs nad Labem, který leží na levém břehu Labe, sloužil jako letní sídlo císaře Rudolfa II. Zámecká zahrada byla založena pro císaře Ferdinanda I. roku 1563. Město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav převzalo zámek od státu do správy v roce 1995.
První březnový víkend se na zámeckém nádvoří uskuteční setkání více než 50 řemeslníků z celého Česka. Akce nazvaná Tajemství zaniklých řemesel se koná po tříleté pauze způsobené pandemií koronaviru. Představí se na ní například kováři, řezbáři, tesaři, sedláři nebo přadleny.
dkl kš