Saúdskoarabský princ přijal íránského ministra zahraničí, země obnovují vztahy
Rijád 18. srpna (ČTK) - Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán se dnes v Džiddě setkal s íránským ministrem zahraničí Hosejnem Amírabdolláhjánem, který je na oficiální návštěvě království. Mezi oběma zeměmi, které letos po sedmi letech přerušených kontaktů nastoupily cestu urovnání vzájemných vztahů, jde o schůzku na dosud nejvyšší úrovni, napsala agentura Reuters.
Neplánované setkání se uskutečnilo den poté, co Amírabdolláhján zahájil první oficiální návštěvu šéfa íránské diplomacie v Saúdské Arábii od roku 2015. Íránský ministr zahraničí ve čtvrtek jednal se svým saúdskoarabským protějškem Fajsalem bin Farhánem a po setkání prohlásil, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou "na správné cestě".
Korunní princ Muhammad bin Salmán je de facto hlavním vládcem království a v posledních letech se snaží upravit kurz saúdskoarabské zahraniční politiky i přes historicky blízké vztahy se Spojenými státy, píše Reuters.
Ministr Amírabdolláhján na sociální síti X, dříve twitteru, po dnešní schůzce uvedl, že oba státníci spolu hovořili 90 minut a jednání bylo "upřímné, otevřené, užitečné a plodné, založené na sousedské politice". Saúdská státní tisková agentura SPA napsala, že předmětem jednání byl mezinárodní a regionální vývoj, vzájemné vztahy a "budoucí příležitosti ke spolupráci".
Záběry šéfa íránské diplomacie sedícího v jedné místnosti se saúdskoarabským korunním princem, jak je odvysílala saúdská státní televize, by byly ještě před několika měsíci nepředstavitelné, napsala agentura AP.
Šíitský Írán a sunnitská Saúdská Arábie přerušily diplomatické vztahy v lednu 2016 poté, co íránští demonstranti napadli saúdskoarabské velvyslanectví v Teheránu v reakci na popravu významného šíitského duchovního v Saúdské Arábii. Vzájemná rivalita obou zemí se pak odrážela v mnoha blízkovýchodních konfliktech a občanských válkách, kde uplatňovaly svůj vliv a podporovaly znesvářené strany.
Dohodu o obnovení vztahů Saúdská Arábie a Írán oznámily letos v březnu. Vyjednat ji pomohla Čína, která se v ropném regionu na Blízkém východě snaží posílit svůj vliv. Zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi by podle analytiků mohlo pomoci stabilizovat bezpečnostní situaci na Blízkém východě, především ve válce v Jemenu, ale také v Sýrii nebo Libanonu.
sch lep
Stiborkova rezignace je podle Fialy i dalších politiků správné řešení
Praha 18. srpna (ČTK) - Rezignace ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Michala Stiborka je v nynější situaci správné řešení, sdělil ČTK premiér Petr Fiala (ODS). Je to nutný krok k návratu instituce k běžnému fungování, dodal. Stiborkovu rezignaci dnes přijal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), za očekávané či správné řešení to na dotaz ČTK označili i další politici. Podle serveru Seznam Zprávy si Stiborek vydělal desítky milionů korun půjčkami na vysoký úrok.
Stiborek ve čtvrtečním rozhovoru pro web Blesk.cz odmítl, že by se během svého podnikání dopustil něčeho protiprávního. Informace Seznam Zpráv považuje za řízenou likvidaci a vyřizování účtů. Válek v dnešním vyjádření pro novináře řekl, že obvinění od počátku považoval za velmi závažná a nebral je na lehkou váhu. Dnes ráno jednal se Stiborkem a přijal jeho rezignaci.
"IKEM je špičkové medicínské centrum, které každý den zachraňuje lidské životy a dělá excelentní vědu. Rezignaci pana ředitele považuji za první nutný krok k tomu, aby se organizace vrátila k běžnému fungování, vytvářela klidné a inspirativní prostředí pro špičkové lékaře a zdravotníky a mohla nadále poskytovat tu nejkvalitnější zdravotní péči a v rámci vědecké činnosti přicházela s novými léčebnými postupy," napsal ČTK předseda vlády.
Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová nic jiného než konec ředitele IKEM neočekávala. "Svou kauzu nedokázal vysvětlit. Překvapuje mě, že ministr Válek nereagoval dřív, a naopak to celé ještě hájil," uvedla. Válek ve středu o Stiborkovi řekl, že prošel prověřováním Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ). Dodal také, že ministerstvo informace z médií prověřuje.
Předseda opoziční SPD Tomio Okamura uvedl, že důvodem k rezignaci byla lichva. "Ve velké části světa je takové konání zakázané a trestné. Jen v ČR ne, a to díky vychytralé a špatné definici trestního zákona, který vysoký úrok fakticky neřeší," napsal Okamura ČTK. Připomněl snahy SPD, aby bylo trestné půjčovat za úrok převyšující o určité procento aktuální sazby ČNB. Vládní elity ale regulaci odmítají a jdou lichvářům na ruku, doplnil Okamura.
Předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová označila rezignaci za jednoznačně správné řešení. "Kauza pana Stiborka nebude nadále vrhat stín na dobrou pověst IKEM a skvělou práci tamních lékařů. Jsem ráda, že se pan ministr Válek s ním na tomto řešení dohodl," ocenila vicepremiéra za TOP 09 Pekarová Adamová.
jzf opm rem snm