SPD: Plánovaná výše schodku rozpočtu na příští rok 295 mld. Kč je spekulativní
Praha 25. října (ČTK) - Plánovaný schodek státního rozpočtu na příští rok ve výši 295 miliard korun je podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury spekulativní. Počítá například s příjmy z daně z mimořádných zisků, jejíž podoba dosud nebyla schválena. Okamura to řekl na tiskové konferenci před schůzí Sněmovny, jež by se dnes zavedením daně měla zabývat. O rozpočtu na příští rok začne diskutovat ve středu.
Vláda podle Okamury bezdůvodně a enormně meziročně zvyšuje rozpočtové výdaje. Další zadlužování státu znamená další zdražování, míní. "Fialova vláda může zemi přivést k bankrotu a kolapsu," uvedl Okamura. Podle něho by v budoucnu nemusel být dostatek peněz na zajištění základních sociálních služeb, dostupné zdravotní péče a důchodů.
SPD v návrhu rozpočtu chybí zdanění dividend zahraničních bank, pojišťoven či telekomunikačních firem, důchodová reforma nebo snížení výdajů státu snižováním byrokracie pomocí slučování agend ministerstev. Okamura kritizoval také to, že z rozpočtu by mělo jít v příštím roce na platy zaměstnanců státu o 17,9 miliardy korun víc, než kolik předpokládá letošní původně schválený rozpočet.
Platy by si měly vyžádat celkem 264,3 miliardy korun. Počet míst placených státem se má zvýšit o 7961. Jen v regionálním školství má přibýt 6239 míst. Průměrný plat zaměstnance státu se má zvýšit o 2361 korun na 42.932 Kč hrubého.
Vláda také počítá s příjmy z daně z mimořádných zisků až ve výši 100 miliard korun, takový výnos ale nelze podle SPD očekávat. Místopředseda hnutí Radim Fiala míní, že příjmy by mohly být poloviční, což by vedlo k dalšímu zvýšení schodku rozpočtu.
Zavedení daně z mimořádných zisků chce ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) připojit k novele, která mimo jiné zvyšuje limity pro povinnou registraci k plátcovství daně z přidané hodnoty a pro využití paušální daně. Příjmy z mimořádné daně mají pokrýt náklady, které státu vzniknou zastropováním cen energií.
Ke Stanjurově úpravě podali pozměňovací návrh koaliční Piráti. Chtějí snížit sazbu daně ze 60 na 40 procent a také limit, od kterého se má daň vztahovat na banky. Požadují navíc, aby daň platila už pro letošní rok.
SPD nesouhlasí s "nestandardním způsobem projednání daně", považuje jej za nevhodný. Odpadá tím podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Jana Hrnčíře připomínkové řízení i možnost opozice řádně připravit úpravy, neboť na to má řádově hodiny.
opm rot
Pákistánská volební komise diskvalifikovala expremiéra Imrana Chána
Islámábád 21. října (ČTK) - Pákistánská volební komise dnes diskvalifikovala bývalého premiéra Imrana Chána z výkonu veřejné funkce. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na Chánova právníka. Důvodem je obvinění, že Chán nepřiznal všechny dary, které dostal od zahraničních představitelů. Expremiér později ve svém prohlášení jakékoli provinění odmítl. Uvedl, že veškeré předměty, které jsou zmiňovány, si koupil sám.
Rovněž i Chánův obhájce Fajsal Čaudhrí rozhodnutí volební komise odmítl. "Verdikt komise napadneme u soudu," prohlásil. Podle agentury AFP komise rozhodla, že Chán nebude moci v příštích pěti letech kandidovat ve volbách. Agentura AP napsala, že opoziční vůdce v důsledku verdiktu také patrně přijde o křeslo v parlamentu. Rozhodnutí nepochybně prohloubí politickou krizi v Pákistánu, podotýkají analytici.
Bývalý hvězdný hráč kriketu Chán byl zvolen v roce 2018 na základě programu, v němž kritizoval korupci mezi politickou elitou. O premiérský úřad přišel po třech letech stagnace ekonomiky, vysoké inflace a oslabení místní měny, když mu parlament v dubnu vyslovil nedůvěru. Od té doby pořádá demonstrace, na něž chodí množství lidí.
Organizováním demonstrací chtěl Chán přinutit vládu, aby vypsala předčasné volby. Ty řádné se mají konat příští rok v listopadu. Vláda vedená nyní Šahbázem Šarífem Chánovy výzvy k předčasným volbám odmítla.
V pákistánském tisku se v poslední době objevovala obvinění, že sedmdesátiletý expremiér Imran Chán a jeho manželka při svých cestách do zahraničí v letech 2018 až 2022 dostali dary v hodnotě několika set tisíc dolarů v podobě luxusních hodinek, diamantových šperků, tašek od známých módních návrhářů či parfémů. Hodnota darů byla více než 140 milionů pákistánských rupií (16 milionů Kč). V Pákistánu musí vládní úředníci deklarovat všechny obdržené dary, ale mohou si ponechat ty levnější, napsala agentura AFP. Chán měl podle obvinění některé z darů, které získal, prodávat.
Chán ve svém dnešním prohlášení jakékoli pochybení odmítl a rozhodnutí označil za "zaujaté". Jak dodal, veškeré předměty, kterých se údajná obvinění týkají, si koupil sám. Své příznivce vyzval, aby přestali protestovat. Dodal, že rozhodnutí volební komise napadne u soudu, kde bude pravděpodobně zvráceno.
tes lcm mka