Pákistánská volební komise diskvalifikovala expremiéra Imrana Chána
Islámábád 21. října (ČTK) - Pákistánská volební komise dnes diskvalifikovala bývalého premiéra Imrana Chána z výkonu veřejné funkce. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na Chánova právníka. Důvodem je obvinění, že Chán nepřiznal všechny dary, které dostal od zahraničních představitelů. Expremiér později ve svém prohlášení jakékoli provinění odmítl. Uvedl, že veškeré předměty, které jsou zmiňovány, si koupil sám.
Rovněž i Chánův obhájce Fajsal Čaudhrí rozhodnutí volební komise odmítl. "Verdikt komise napadneme u soudu," prohlásil. Podle agentury AFP komise rozhodla, že Chán nebude moci v příštích pěti letech kandidovat ve volbách. Agentura AP napsala, že opoziční vůdce v důsledku verdiktu také patrně přijde o křeslo v parlamentu. Rozhodnutí nepochybně prohloubí politickou krizi v Pákistánu, podotýkají analytici.
Bývalý hvězdný hráč kriketu Chán byl zvolen v roce 2018 na základě programu, v němž kritizoval korupci mezi politickou elitou. O premiérský úřad přišel po třech letech stagnace ekonomiky, vysoké inflace a oslabení místní měny, když mu parlament v dubnu vyslovil nedůvěru. Od té doby pořádá demonstrace, na něž chodí množství lidí.
Organizováním demonstrací chtěl Chán přinutit vládu, aby vypsala předčasné volby. Ty řádné se mají konat příští rok v listopadu. Vláda vedená nyní Šahbázem Šarífem Chánovy výzvy k předčasným volbám odmítla.
V pákistánském tisku se v poslední době objevovala obvinění, že sedmdesátiletý expremiér Imran Chán a jeho manželka při svých cestách do zahraničí v letech 2018 až 2022 dostali dary v hodnotě několika set tisíc dolarů v podobě luxusních hodinek, diamantových šperků, tašek od známých módních návrhářů či parfémů. Hodnota darů byla více než 140 milionů pákistánských rupií (16 milionů Kč). V Pákistánu musí vládní úředníci deklarovat všechny obdržené dary, ale mohou si ponechat ty levnější, napsala agentura AFP. Chán měl podle obvinění některé z darů, které získal, prodávat.
Chán ve svém dnešním prohlášení jakékoli pochybení odmítl a rozhodnutí označil za "zaujaté". Jak dodal, veškeré předměty, kterých se údajná obvinění týkají, si koupil sám. Své příznivce vyzval, aby přestali protestovat. Dodal, že rozhodnutí volební komise napadne u soudu, kde bude pravděpodobně zvráceno.
tes lcm mka
Rozpočtový schodek USA v uplynulém fiskálním roce klesl o polovinu
Washington 21. října (ČTK) - Rozpočtový schodek Spojených států se v uplynulém fiskálním roce snížil o polovinu na 1,375 bilionu dolarů (zhruba 34,5 bilionu Kč). Oznámilo to dnes americké ministerstvo financí. Za poklesem deficitu stály nižší výdaje související s nemocí covid-19 a rekordní rozpočtové příjmy, které byly důsledkem silného hospodářského růstu, napsala agentura Reuters.
Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. Rozpočtové příjmy se oproti předchozímu fiskálnímu roku zvýšily o 21 procent na rekordních 4,896 bilionu dolarů. Rozpočtové výdaje naopak klesly o osm procent na 6,272 bilionu dolarů.
Bílý dům označil snížení rozpočtového schodku za "největší jednoroční pokles federálního deficitu v americké historii". Uvedl rovněž, že podíl rozpočtového schodku ke hrubému domácímu produktu (HDP) klesl na 5,5 procenta z 12,8 procenta v předchozím fiskálním roce.
Prezident Joe Biden ve svém vystoupení v Bílém domě vyzdvihl snížení deficitu. Připomněl, že jeho administrativa zároveň zvýšila výdaje na infrastrukturu a rozšířila dávky pro Američany se středními a nízkými příjmy. "Přešli jsme od historicky silného hospodářského oživení k trvalému a stabilnímu růstu a zároveň jsme snížili deficit," řekl.
Výdaje za září, poslední měsíc fiskálního roku, zahrnovaly náklady 430 miliard dolarů na odpuštění dluhů ze studentských půjček, které bylo Bidenovým předvolebním slibem. Tento krok zvýšil zářijový rozpočtový deficit na 430 miliard dolarů, což je více než šestinásobek zářijového deficitu z předchozího roku. Ve většině let je září přebytkovým měsícem díky placení čtvrtletních daní z příjmů právnických a fyzických osob.
Americká ministryně financí Janet Yellenová novinářům řekla, že Bidenova vláda udržuje "důvěryhodnou fiskální politiku" navzdory odpuštění dluhů ze studentských půjček.
Růst příjmů během září začal oproti předchozím měsícům zpomalovat a oproti předchozímu roku vzrostl pouze o šest procent na 488 miliard dolarů. Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) předpokládá, že kvůli zpomalování ekonomiky v souvislosti se zvyšováním úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed) se příjmy v budoucích letech ještě zpomalí. Rostoucí úrokové náklady také začnou spotřebovávat větší část federálního rozpočtu.
lsk pmh mka